حلول ماه ربیع الاول
1399/06/30 17:37:23
سرویس اجتماعی
شیخی در تشریح نشست کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد:

بررسی وضعیت ایمنی مراکز درمانی روی میز کمیسیون بهداشت / وجود 431 مرکز درمانی نا ایمن در تهران

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به وجود ۴۳۱ مرکز درمانی نا ایمن در پایتخت از تلاش کمیسیون متبوع خود برای رفع نواقص ایمنی در بیمارستان‌ها و مراکز جراحی محدود خبر داد.
بررسی وضعیت ایمنی مراکز درمانی روی میز کمیسیون بهداشت / وجود 431 مرکز درمانی نا ایمن در تهران سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به وجود 431 مرکز درمانی نا ایمن در پایتخت از تلاش کمیسیون متبوع خود برای رفع نواقص ایمنی در بیمارستان‌ها و مراکز جراحی محدود خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/201905106685762946.jpg بررسی,وضعیت,ایمنی,مراکز,درمانی,روی,میز,کمیسیون,بهداشت,/,وجود,431,مرکز,درمانی,نا,ایمن,در,تهران Icana

زهرا شیخی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح دستور کار کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ( روز یک شنبه 30 شهریور ماه) از حضور پیروز حناچی شهردار تهران، محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران، معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاون روابط کار وزارت تعاون ، کار و امور اجتماعی، بازپرس شعبه ۱۱ ویژه قتل دادسرای امور جنائی تهران و کارشناس مرکز پزوهش‌های مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: جلسه امروز کمیسیون در خصوص ادامه بررسی حادثه کلینیک سینا مهر و وضعیت بیمارستان‌ها و دی کلینیک با ریسک بالا در شهر تهران و تصمیم‌سازی در خصوص احیاء و تقویت اعتبار بخشی بیمارستانها و مراکز جراحی محدود بود که با حضور مسئولان مذکور برگزار شد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس ادامه داد: در ابتدای جلسه میرمحمدی رئیس کمیته رسیدگی به علل حادثه کلینیک سینا مهر، گزارشی را در خصوص بازدید گروه ارزیابی ایمنی مراکز درمانی در پایتخت ارائه کرد. بر اساس این گزارش گروه تخصصی تشکیل شده از 6 بیمارستان و مرکز جراحی محدود بازدید کرده و اذعان داشتند که تمامی آنها پتانسیل بروز حادثه ای مانند کلینیک سینا اطهر را به دلیل بی توجهی به مسائل ایمنی دارند. طبق این گزارش اکثر افرادی که مسئول و متولی ساختمان‌های جراحی محدود و بیمارستان‌ها بودند اطلاعات بسیار اندکی نسبت به مسائل ایمنی ساختمان داشتند که نیازمند توجه بیشتری است.

بازرسی‌های سازمان آتش نشانی از وضعیت ایمنی مراکز درمانی موثر نیست

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: در ادامه جلسه مدیر عامل سازمان آتش نشانی نیز گزارشی را در خصوص علت حادثه کلینیک تهران ارائه کرده و تاکید کرد که بازرسی‌های سازمان آتش نشانی تاثیرگذار نیست و برای اثرگذاری بیشتر باید مجلس شورای اسلامی به این موضوع ورود کرده و برای خلاء‌های قانونی موجود، تدابیری اتخاذ کند.

خلا قانونی یکی از چالش‌های اساسی مسئولان متولی ایمنی ساختمان‌ها است

وی اضافه کرد: شهرداری تهران و رئیس شورای شهر نیز در ادامه جلسه ضمن اشاره به ابعاد حادثه مذکور، خلا قانونی را یکی از چالش‌های اساسی مسئولان متولی ایمنی ساختمان‌ها دانستند و از کمیسیون خواستند تا نسبت به رفع آن اقدام کند چرا که در حال حاضر سازمان آتش نشانی امکان لغو پروانه بهره برداری از ساختمان‌های نا ایمن را نداشته و بازدید‌های آن در عمل بی اثر است. آنها معتقد بودند باید با تصوب قوانین صحیح مانع بهره‌برداری از ساختمان‌های نا ایمن شویم تا جلوی حوادثی مشابه کلینیک سینا مهر و پلاسکو گرفته شود.

وجود 431 مورد مرکز درمانی ناایمن در تهران

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: معاون روابط کار وزارت تعاون ، کار و امور اجتماعی نیز در این جلسه به وجود 431 مورد مرکز درمانی نا ایمن در سطح تهران اشاره کرد و علت اصلی و قوع حوادث مانند کلینیک سینا مهر را در عدم اجرای صحیح قانون ارزیابی کرد.

این نماینده مردم در مجلس ادامه داد: معاون درمان وزارت بهداشت نیز در این جلسه به وجود خلا قانونی در این حوزه اشاره کرد و از کمیسیون بهداشت خواست تا برای بررسی نواقص قانونی موجود کمیته‌ای متشکل از وزارت بهداشت، کمیسیون بهداشت، شهرداری تهران و وزارت کار تشکل شود. از این رو قانون موجود باید به نحوی اصلاح شود که بر اساس آن وزارت بهداشت به عنوان متولی ارائه مجوز به بیمارستان‌ها و مراکز جراحی محدود بتواند صدور و تمدید پروانه ساختمان‌های ناقص را تا زمان رفع ایراد به تاخیر بیاندازد.

این نماینده مردم در  مجلس یازدهم افزود: در ادامه جلسه نمایندگان نیز به بیان نظرات خود پرداخته و موضوعات مختلفی را در خصوص بی توجهی مسئولان به رعایت مسائل ایمنی در ساختمان‌ها مطرح کردند.

اصلاح قوانین حوزه ایمنی مراکز درمانی در کمیسیون بهداشت کلید خورد

 سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: در پایان جلسه مقرر شد دستگاه‌های مختلف موارد مد نظر خود را برای اصلاح قوانین حوزه ایمنی ساختمان‌ها به کمیسیون اراده کنند تا پس از بررسی در قالب گزارشی به صحن مجلس ارائه شود. همچنین سید جلیل میر محمدی مامور شد تا با همکاری شهرداری، وزارت بهداشت و وزارت کار گزارشی را در خصوص موارد ضروری برای اصلاح قوانین آماده کند تا در اسرع وقت به صورت لایحه از طرف دولت و یا به صورت طرح به صحن مجلس ارائه کرده و برای جلوگیری از وقوع حوادث مشابه بررسی و تصویب شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet