هدر اصلی
1388/08/16 17:31:00
سرویس صحن
سومین هفته بررسی لایحه هدفمند کردن یارانه

ماده 13، در گذرگاه شفافیت و نظارت

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی در آستانه سومین هفته بررسی لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها اکنون با اختلاف نظری که با دولت بر سر محل واریز منابع حاصل از اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها پیدا کرده‌اند اینک باید تصمیم جدیدی اتخاذ کنند.

ادامه روند موجود و رسیدگی به مواد باقیمانده لایحه در صحن علنی مجلس یکی از راههای است در این صورت نمایندگان باید منتظر شورای نگهبان به عنوان یک مرجع ثالث برای اعلام نظر نهایی در مورد تعیین تکلیف ماده 13 این لایحه بمانند.

تقاضای استرداد لایحه و به را ی گذاشتن این درخواست گزینه دیگر پیش روی مجلس و دولت است و یا اینکه در نهایت به یک راه حل از میان دو راه موجود که پیش از این هیاتی از سوی دولت و مجلس مامور به پیگیری آن شدند برسند.

مجلس طی هفته گذشته روزهای پر خبری را در بررسی ماده 13 لایحه هدفمند کردن یارانه ها سپری کرد.

نمایندگان مجلس شورای شورای اسلامی در دومین هفته بررسی لایحه هدفمند کردن یارانه و در بخش تعیین جامعه هدف در این لایحه اختیار نحوه توزیع یارانه‌ها را به دولت سپردند که براساس آن دهک‌های مشمول لایحه هدفمندکردن یارانه‌ها حذف و اختیار نحوه توزیع یارانه‌ها به دولت سپرده شد.

در ادامه مجلس شورای اسلامی با ایجاد صندوقی برای واریز منابع حاصل از اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها مخالفت کرد.

دولت در لایحه مزبور تشکیل صندوق هدفمندسازی یارانه‌ها را پیش‌بینی کرده بود ، صندوقی  که دارای شخصیت حقوقی مستقل و به صورت موسسه عمومی غیردولتی اداره می‌شود و دستگاه‌های اجرایی مکلف می‌شدند تمامی منابع حاصل از اصلاح قیمت‌های مشمول قانون هدفمندساری یارانه‌ها را به حساب این صندوق واریز کنند.

اما این پیشنهاد با  اخطار قانون اساسی جمشید انصاری مواجه شد وی گفت: براساس این اصل کلیه دریافت‌های دولت باید در حساب‌های خزانه‌داری متمرکز می‌شود لذا ایجاد صندوقی خارج از خزانه دولت با این اصل قانون اساسی مغایرت دارد ، رئیس مجلس نیز این اخطار را وارد دانست.

لذا مقرر شد تابرای واریز منابع حاصل از اجرای لایحه حساب هدفمند سازی یارانه‌ها افتتاح ‌شود.

با تصویب مجلس دولت مکلف شد تمام منابع حاصل از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها را به حساب خاصی به نام هدفمند سازی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل واریز کند.

مخالفت دولت با این مصوبه مجلس منجر به حضور رئیس جمهور در صحن علنی مجلس شد وی پس از حضور از هیات رئیسه خواست تا وقتی در اختیارش قرار گیرد تا به ایراد سخن بپردازد اما رییس مجلس با درخواست سخنرانی خارج از برنامه رییس جمهور در صحن علنی مخالفت کرد.

اما احمدی نژاد گفت: من بر اساس قانون اساسی به عنوان رییس جمهور هر وقت بخواهم می‌توانم صحبت کنم.

رییس مجلس با رد این این درخواست تصریح کرد: طبق قوانین این درخواست باید کتبا و پیش از طرح موضوع به مجلس داده شود تا در برنامه قرار گیرد.

در ادامه رییس جمهور گفت: در صورتی که طرح هدفمند شدن یارانه‌ها در بودجه سنواتی دیده شود، در خواست استرداد لایحه را خواهیم داد.

این گزارش می افزاید: بررسی جزئیات لایحه هدفمند کردن یارانه ها یکشنبه 3 آبان در مجلس آغاز شد که در ماده یک این لایحه دولت مکلف به اصلاح قیمت‌ حامل‌های انرژی شد.

بر اساس این ماده قیمت فروش داخلی بنزین، نفت گاز، نفت کوره، نفت سفید، گاز مایع و سایر مشتقات نفت با لحاظ کیفیت حامل‌ها و با احتساب هزینه‌ای مترتب به تدریج و تا پایان برنامه پنجم توسعه، کمتر از 90 درصد قیمت تحویل روی کشتی (فوب) در خلیج فارس نخواهد بود.

نمایندگان در زمان بررسی ماده 4 لایحه که یکی از مواد جنجالی و پربحث در مجلس بود، ضمن مخالفت با حذف یارانه "دارو"  دولت را موظف کردند به تدریج و تا پایان برنامه پنج ساله پنجم توسعه، نسبت به هدفمند کردن یارانه گندم، برنج، روغن، شیر، شکر، خدمات پستی، خدمات هواپیمایی، خدمات ریلی اقدام نماید.

نمایندگان در ماده 5 این لایحه نیز که به هدفمندکردن یارانه آرد و نان اختصاص داشت دولت موظف کردند تا یارانه آرد و نان را به میزانی که در لایحه بودجه سالیانه مشخص می شود با روش های مناسب در اختیار مصرف کنندگان متقاضی قرار دهد.

این گزارش می افزاید: هر نوع تغییر در برسی این لایحه در مجلس منوط به بررسی هایی است که از سوی هیات رئیسه در این خصوص طی ساعات باقیمانده اتخاذ خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet