حلول ماه ربیع الاول
1399/07/04 09:59:00
سرویس اقتصادی
ساداتی نژاد:

بانک مرکزی بر روی ریل امنیت غذایی حرکت نمی‌کند

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس، گفت: بانک مرکزی در تخصیص ارز به واردات نهاده‌های دامی با مشکل مواجه شده و بر روی ریل امنیت غذایی قرار ندارد.
بانک مرکزی بر روی ریل امنیت غذایی حرکت نمی‌کند رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس، گفت: بانک مرکزی در تخصیص ارز به واردات نهاده‌های دامی با مشکل مواجه شده و بر روی ریل امنیت غذایی قرار ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/202006101706498288.jpg بانک,مرکزی,بر,روی,ریل,امنیت,غذایی,حرکت,نمی‌کند Icana

سیدجواد ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص دلایل افزایش قیمت تخم مرغ و راه‌های مهار آن در بازار، گفت: قیمت تخم مرغ وابسته به نهاده‌های تولید است که باید با ارز ترجیحی تامین شود، هرچه تامین نهاده‌های عادلانه‌تر و با کنترل بیشتر باشد می‌توان قیمت تخم مرغ را بهتر کنترل کرد.

نیمی از نیاز مرغداران به نهاده با ارز دولتی تامین می‌شود

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تنها 55 درصد از نهاده‌های مورد نیاز کشور وارد شده است به همین دلیل شاهد کمبود در بازار هستیم، ادامه داد: نهاده‌های دامی مانند سویا با نرخ دولتی 2 هزار و 700 تومان به دست مرغداران نمی‌رسد و آنها مجبور هستن نیاز خود را در بازار آزاد تامین کنند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مرغداران برای جبران هزینه تولید خود مجبور به فروش محصول با قیمت بالا هستند و این موضوع بازار را برهم می‌زند، عنوان کرد: برای تثبیت قیمت تخم مرغ باید به ابتدای زنجیره تولید مراجعه و قیمت نهاده‌ها را کنترل کنیم.

بازار با نرخ دستوری کنترل نمی‌شود

وی با اشاره به اینکه با نرخ‌های دستوری نمی‌توان بازار را کنترل کرده، ادامه داد: بیش از 10 نشست در کمیسیون کشاورزی مجلس با موضوع تامین نهاده‌های مورد نیاز مرغداران و با حضور دستگاه‌های ذی‌ربط برگزار شده است، برای کنترل قیمت محصولات پروتئینی باید نهاده‌ مورد نیاز واحدهای تولید را تامین نماییم.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس در پایان با تاکید بر اینکه اهتمام وزیر جهاد کشاورزی برای کنترل قیمت تخم مرغ قابل تایید است اما بانک مرکزی در تخصیص ارز به واردات نهاده‌های دامی با مشکل مواجه شده و بر روی ریل امنیت غذایی قرار ندارد، خاطرنشان کرد: اولویت تخصیص ارز بانک مرکزی باید واردات نهاده‌های دامی باشد و وزارت جهاد کشاورزی با کنترل سامانه‌های مانند بازارگاه نیاز مرغداران را با دقت تامین کند./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet