حلول ماه ربیع الاول
1399/07/06 14:20:40
سرویس سیاسی
در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت مطرح شد

توضیحات عضو هیات رئیسه مجلس درباره آخرین وضعیت طرح شفافیت آراء نمایندگان

عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه طرح شفافیت آراء نمایندگان با بیان اینکه طرح شفافیت آراء در دستور کار کمیسیون آیین نامه داخلی است، گفت: این طرح با برخی قیود موجب شفاف شدن آراء نمایندگان می‌شود.
توضیحات عضو هیات رئیسه مجلس درباره آخرین وضعیت طرح شفافیت آراء نمایندگان عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه طرح شفافیت آراء نمایندگان با بیان اینکه طرح شفافیت آراء در دستور کار کمیسیون آیین نامه داخلی است، گفت: این طرح با برخی قیود موجب شفاف شدن آراء نمایندگان می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/202006103016478096.jpg توضیحات,عضو,هیات,رئیسه,مجلس,درباره,آخرین,وضعیت,طرح,شفافیت,آراء,نمایندگان Icana

روح‌الله متفکرآزاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت،  در توضیح آخرین وضعیت طرح شفافیت آراء نمایندگان مجلس شورای اسلامی، گفت: کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی کمیته‌ای را مسئول بررسی این طرح کرده است. مرکز پژوهش‌های مجلس نیز نظر کارشناسی خود را درباره طرح شفافیت آراء نمایندگان به این کمیته اعلام کرده است.

مذاکرات و آراء نمایندگان در جلسات کمیسیون‌های مجلس شفاف می‌شود

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: طرح شفافیت آراء در کمیته‌ای که ذیل کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس قرار دارد با اصلاحات جزئی تصویب و هفته جاری در نشست این کمیسیون مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. در صورت موافقت اعضای کمیسیون، طرح به صحن ارسال می‌شود.

وی تصریح کرد: بنابر این طرح، آراء نمایندگان با قیودی شفاف خواهد شد. ما همچنین در این طرح پیشنهاد دادیم که مذاکرات و آراء نمایندگان در جلسات کمیسیون‌ها شفاف شود.

محاسن و معایب شفافیت آراء نمایندگان مجلس

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به محاسن و معایب شفافیت آراء نمایندگان مجلس، اظهار کرد: یکی از نگرانی‌ها درباره شفافیت آراء نمایندگان، دادن رأی غیر کارشناسی به دلیل موضوعات و مباحث حوزه انتخابیه و غیره است. از این رو با ارتقاء سطح فرهنگی جامعه، تقویت درک کارشناسی از آراء نمایندگان و احترام به نظر کارشناسی شرایط دادن رأی به صورت کارشناسی فراهم خواهد شد.

متفکر آزاد معتقد است: به موجب شفافیت آراء، تخریب نمایندگان به دلیل اظهارنظرها اتفاق نمی‌افتد و نماینده مصونیت سیاسی و روانی از فشارهای اجتماعی پیدا می‌کنند البته نماینده‌ها هم باید شجاعت خود را افزایش دهند. در چنین شرایطی هرکسی به خود اجازه نمی‌دهد که وارد این عرصه شود.

شفافیت آرا نماینده را پاسخگوتر می‌کند

وی ادامه داد: نماینده‌ها با شفاف شدن آراء خود، قطعا منافع ملی را در نظر می‌گیرند و کمتر نظرات سیاسی و حزبی را در آراء خود دخیل می‌کنند. مطالعه پیش از ثبت آراء نیز از لوازم شفافیت آراء است زیرا نماینده را پاسخگوتر می‌کند.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر آراء نمایندگان شفاف شود، ممکن است تبعاتی ایجاد و بستر لابی‌ها و فشارهایی فراهم شود، لذا در طرح شفافیت آرا نمایندگان، برای جلوگیری از این آسیب‌ها ملاحظاتی را در نظر خواهیم گرفت حتی ممکن است در مواردی شفافیت آراء مستثنی شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet