هدر اصلی
1399/07/07 11:59:49
سرویس سیاسی
گلرو تشریح کرد

نقش مخرب آمریکا در استعفای نخست وزیر لبنان

نایب رئیس گروه دوستی- پارلمانی ایران و لبنان با تاکید بر نقش منفی و مخرب ایالات متحده در خلاء دولت لبنان، گفت: آمریکایی‌ها دنبال استقرار مهره خود در لبنان هستند تا سیاست خلع سلاح حزب‌الله و سازش لبنان با اسرائیل را دنبال کنند.
نقش مخرب آمریکا در استعفای نخست وزیر لبنان نایب رئیس گروه دوستی- پارلمانی ایران و لبنان با تاکید بر نقش منفی و مخرب ایالات متحده در خلاء دولت لبنان، گفت: آمریکایی‌ها دنبال استقرار مهره خود در لبنان هستند تا سیاست خلع سلاح حزب‌الله و سازش لبنان با اسرائیل را دنبال کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/202009104545991800.jpg نقش,مخرب,آمریکا,در,استعفای,نخست,وزیر,لبنان Icana

عباس گلرو در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به انصراف مصطفی ادیب نخست وزیر لبنان، گفت: بعد از استعفای حسان دیاب نخست وزیر قبلی، لبنان با فراغ دولت مواجه شد لذا آقای مصطفی ادیب بعد از رایزنی فرانسوی‌ها مامور شد تا دولت و کابینه جدید را تشکیل دهد. آقای ادیب رایزنی‌هایی انجام داد اما نتوانست توافق جریان‌های سیاسی لبنان را به دست آورد لذا از نخست وزیری انصراف داد. 

فرانسه دنبال تشکیل دولت تکنوکرات در لبنان

نایب رئیس گروه دوستی- پارلمانی ایران و لبنان با اشاره به نقش برجسته فرانسه در تحولات لبنان، افزود: فرانسه پیش از این هم در تحولات لبنان نقش داشته است اما اخیرا امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه پرونده لبنان را دست گرفته و در تلاش است تا به نوعی وفاق داخلی ایجاد کند و بتواند خلاء دولت را پر کند.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: تشکیل دولت تکنوکرات مورد نظر فرانسه است، قطعا تشکیل چنین دولتی باید با توافق همه جریانهای سیاسی لبنان باشد. نقش فرانسه به عنوان یک کشور که به لحاظ سنتی و تاریخی در لبنان تاثیرگذاری داشته است، مهم و متمایز با نقش آمریکا است، تمایز در اینکه فرانسه به دنبال بی‌ثباتی به هر قیمتی در لبنان نیست و آرامش در لبنان را دنبال می‌کند.

آمریکا دنبال خلع سلاح حزب‌الله و سازش لبنان با اسرائیل

گلرو ادامه داد: نکته دیگر در این زمینه، نقش ایالات متحده آمریکا در بی‌ثباتی و خلاء دولت در لبنان است. نقش منفی و مخرب آمریکا در تحولات لبنان باعث بهم ریختگی و بی ثباتی در این کشور شده است. تحریم‌هایی علیه لبنان وضع شده و کاهش ارزش لیر لبنان تاثیر منفی بر اقتصاد این کشور داشته است. بنابراین نقش منفی آمریکا عامل اصلی عدم تشکیل دولت در لبنان است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی معتقد است: آمریکایی‌ها دنبال مهره وابسته به خودشان هستند که نقش حزب الله را در لبنان کم‌رنگ یا حذف کند و از سوی دیگر در راستای سیاست‌های ایالات متحده قدم بردارد. سیاست آمریکا هم خلع سلاح حزب‌الله است و اینکه لبنان را به سمت عادی سازی روابط با رژیم صیهونیستی ببرد. در واقع آنچه که در خلیج فارس مبنی بر سازش اعراب به شمولیت امارات و بحرین با اسرائیل اتفاق افتاد  را می‌خواهند در لبنان به شکل ویژه رقم بخورد که تاکنون موفق نبوده و نخواهند بود.

فرانسه و جمهوری اسلامی ایران قائل به برقراری ثبات در لبنان هستند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با یادآوری اظهارات اخیر رئیس جمهور فرانسه درباره نقش ایران در لبنان، گفت: آقای ماکرون در اظهارات اخیر خود تاکید کرده که «هیچ نشانه‌ای دال بر اینکه ایران نقش مانع تراشی در تشکیل دولت لبنان بازی کند را نمی‌بینم»، وی همچنین گفته است فرانسه و  ایران برای برقراری ثبات در لبنان می‌توانند همکاری کنند. بنابراین فرانسه و جمهوری اسلامی ایران قائل به برقراری ثبات در لبنان هستند و از هر بی‌ثباتی اجتناب می‌کنند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet