هدر اصلی
1399/08/04 13:38:28
سرویس اجتماعی
خانه ملت گزارش می‌دهد؛

طوفان کرونا در میانه «آلودگی‌هوا» / شمارش نفس‌های تهران در سایه بی‌برنامگی

اگر بگویند قاتلان بی‌رحمی در پایتخت راست راست راه می روند و به مردم حمله می‌کنند و جان آنها را می‌گیرند قطع به یقین همه برای دستگیر کردن آنها متحد می‌شدند!
طوفان کرونا در میانه «آلودگی‌هوا» / شمارش نفس‌های تهران در سایه بی‌برنامگی اگر بگویند قاتلان بی‌رحمی در پایتخت راست راست راه می روند و به مردم حمله می‌کنند و جان آنها را می‌گیرند قطع به یقین همه برای دستگیر کردن آنها متحد می‌شدند! https://cdn.icana.ir/d/019/202010108414363070.jpg طوفان,کرونا,در,میانه,«آلودگی‌هوا»,/,شمارش,نفس‌های,تهران,در,سایه,بی‌برنامگی Icana

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، اگر بگویند قاتلان بی‌رحمی در پایتخت راست راست راه می روند و به مردم حمله می‌کنند و جان آنها را می‌گیرند قطع به یقین همه برای دستگیر کردن آنها متحد می‌شدند! اما سرب، گوگرد ، منواکسید کربن و ذرات معلق جنایتکاران بی‌رحمی هستند که در سطح پایتخت و دیگر کلانشهرهای کشور حضور دارند و با آغاز پاییز و فصل سرما شروع به قتل و عام تعداد کثیری از هموطنان می‌کنند اما هیچکس عین خیالش هم نیست. امسال جمع جنایتکاران جمع است و در فهرست مذکور نام کرونا قاتل زنجیره‌ای نیز به چشم می‌خورد، پایتخت و دیگر کلانشهرها کشور در وضعیت فوق هشدار قرار دارند و اینبار کار از تعطیلی مدارس گذشته است.

نمکی وزیر بهداشت نیز در چند روز گذشته گفته بود: «موارد بستری در بیمارستان‌های تهران دو برابر میزان ترخیص است». شرایطی که برخی از مقامات بهداشتی کشور از آن با عنوان «طوفان کرونا» یاد می‌کنند.

مرگ‌های روزانه بیش ۳۰۰ نفری که نیمی از آنها مربوط به پایتخت است،امروزه معضل آلودگی هوا عاملی بر رشد این مرگ و میر شده است

اگر تا دیروز نگران ماسک نزدن و رعایت فاصله اجتماعی بودیم از امروز آلودگی هوا هم به آن اضافه شده است، مرگ‌های روزانه بیش ۳۰۰ نفری که نیمی از آنها مربوط به پایتخت است،امروزه معضل آلودگی هوا عاملی بر رشد این مرگ و میر شده است؛ آلودگی یکی از معضلات دهه‌های اخیر تهران و کلانشهرهای بزرگ است که شروع فصل سرما وارونگی هوا تلفات جانی و مالی فراوانی به جای می‌گذارد؛ کرونا شرایط امسال را نسبت به سال گذشته وحشتناک کرده است، نه شرایط اقتصادی مردم مناسب است که به قرنطینه اکتفا کنند نه حمایتی از سوی دولت می‌شوند در این میان اگر بگویم آلودگی هوای پاییزی به مردم شبیخون زده کم بیراهه نگفته‌ایم .

دکتر سید محمد جزایری رئیس شبکه بیماری‌های ویروسی با اشاره به در پیش بودن فصول سرد سال و مواجه شدن با پدیده وارونگی دما و به تبع آن آلودگی هوا می‌گوید: آلودگی هوا سبب افزایش موارد ابتلا و مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ می‌شود.

هشدار به اهواز و تهران

در پی شدت گرفتن آلودگی چند روز پایتخت دکتر مهدی نجمی رییس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت در گفت‌وگویی تاکید می‌کند: همانطور که از قبل هشدار داده‌ایم در نیمه دوم امسال با توجه به سردتر شدن هوا، وارونگی هوا، آلودگی هوا و شیوع بیماری‌هایی مانند آنفلوانزا، سرماخوردگی و... انتظار داریم در سراسر کشور وضعیت بدتری در خصوص کرونا تجربه کنیم. به طور قطع در شهرهایی که میزان آلاینده‌ها و آلودگی هوا بیشتر است، میزان ابتلا به کرونا و شدت علائم بیشتر خواهد بود. در شهرهایی مثل تهران و اهواز که آلودگی هوای بیشتری را تجربه می‌کنند افزایش شیوع کرونا دور از انتظار نخواهد بود.

آلودگی هوای عامل رشد مرگ و میر کرونا می‌شود

چرا آلودگی هوا منجر به افزایش مرگ و میر بیماران کرونا می شود؟ مطالعات در کشورهای هند، آمریکا، ایتالیا، پرو، انگلیس و آلمان انجام شده است که نشان می‌دهد درمجموع تماس‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت با منابع اصلی آلودگی هوا سبب افزایش بروز بیماری و مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ می‌شود.محققان ایتالیایی در بررسی‌های خود دریافتند که کرونا در شمال ایتالیا که بخش اصلی صنعتی این کشور است، مرگ و میر بیشتری داشته و بر اساس این بررسی‌ها، آلودگی هوا در این منطقه بیشتر گزارش شده است. با تمام این تفاسیر تهران به عنوان یکی از شهرهای آلوده جهان است که هر ساله با شروع فصل پاییز شاهد رشد آلودگی هوا بسیار هستیم. پدیده به نام «اینورژن» یا وارونگی دما که در زندگی مدرن امروزی قوت گرفته و دهه‌های اخیر بیشتر گریبانگیر کلانشهرها و شهرهای صنعتی کشورشده است، با شروع فصل  پاییز و افت شدید دما این شرایط، خود را بیشتر نشان می‌دهد، این پدیده زمانی اتفاق می ‌دهد که یک توده هوای سرد تمام شهر را می‌پوشاند و امکان جابجایی هوا در سطح شهر وجود نداشته باشد در این بین محاصره شهر در میانه برج‌های سر به فلک کشیده است و خودروهای آلاینده از حمل و نقل عمومی گرفته تا خودروهای شخصی بیشتر به اوج گیری این معضل امن می‌زند. به بیانی ساده‌تر، هنگام اینورژن به دلیل اینکه هوای سرد از هوای گرم سنگین‌تر است، زیر آن قرار می‌گیرد و تا زمانی که آفتاب همه جا را گرم نکند یا باد نورزد، به همان شکل باقی می‌ماند و پدیده وارونگی هوا ایجاد می‌شود.

هشدارها؛ از خانه خارج نشود

کیفیت هوا در تهران در روز‌های پایانی مهر (از تاریخ ۲۰ تا ۲۷ مهر ماه) به طور مداوم آلوده و در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس بود همچنین آلودگی هوا نفس‌های کلانشهر‌هایی مانند اراک و البرز را نیز در روز‌های اخیر گرفته بود و سازمان هواشناسی نیز چندروز گذشته (۲۹ مهر) با صدور هشداری از پایداری هوا و افزایش غلظت آلاینده‌ها تا اواسط هفته در ۹ استان کشور شامل تهران، مرکزی، البرز، اصفهان، قزوین، قم، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و خوزستان خبر داد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ آورده است: در پی پایداری هوا و سکون نسبی جو افزایش غلظت آلاینده‌ها تا پیش از ظهر دوشنبه (۵ آبان ماه) برای استان‌های تهران، مرکزی، البرز، اصفهان، قزوین، قم، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و خوزستان پیش بینی می‌شود.بر اثر حاکمیت این شرایط جوی افزایش نسبی آلاینده‌ها تا حد ناسالم برای گروه‌های حساس درصورت افزایش تردد‌های درون شهری به ویژه در کلانشهر‌ها رخ می‌دهد و نسبت به کاهش تردد‌های غیرضروری در سطح شهر به ویژه برای کودکان، افراد مسن و بیماران قلبی و تنفسی توصیه می‌شود.

آلودگی هوا علت منفردی ندارد که یک سازمان یا نهاد بتواند به تنهایی نسبت به حل این معضل در تهران یا سایر کلانشهرها اقدام کند و از آنجایی که این مسئله چندوجهی است باید همه دستگاه‌ها پای کار بیایند

در ادامه سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس یازدهم در مورد معضل الودگی هوا به خانه ملت می‌گوید: آلودگی هوا علت منفردی ندارد که یک سازمان یا نهاد بتواند به تنهایی نسبت به حل این معضل در تهران یا سایر کلانشهرها اقدام کند و از آنجایی که این مسئله چندوجهی است باید همه دستگاه‌ها پای کار بیایند. در تشدید آلودگی هوای تهران علاوه بر عوامل جوی همچون نبود باد و باران، منابع تولید آلاینده نیز مهم است که باید به هر دو این عوامل دقت شود. 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی می‌افزاید: میزان آلاینده‌های هوا در شهرهای بزرگ به خصوص تهران بالا است و معمولا از اواخر پاییز شاهد پدیده وارونگی دما هستیم که این موضوع احتمال شیوع بیماری های تنفسی را افزایش می‌دهد. امسال تهدید آلودگی هوا با توجه به شیوع کرونا جدی‌تر ار هر سال دیگر است؛ متاسفانه آلودگی هوا ارتباط مستقیم با افزایش کرونا دارد. آلودگی هوا و کرونا، به بافت ریه حمله می‌کنند و آن را تحت تاثیر قرار می‌دهند و همچنین با کاهش پاسخ سیستم ایمنی افراد در نتیجه تماس مزمن با آلاینده‌های هوا این بیماری تشدید می‌شود و در غیاب واکسن و داروی مناسب، تنها راه مقابله با ویروس تقویت سیستم ایمنی بدن است. 

معضل آلودگی هوا حتی با قانون لاینحل

وی ادامه می‌دهد: امسال در مقابله با آلودگی هوا دچار پارادوکس و تضاد شده‌ایم؛ در صورتی که طرح ترافیک کامل و جامع اجرا شود شهروندان مجبور به استفاده بیشتر از ناوگان حمل و نقل عمومی خواهد شد و این مسأله سلامت آنها را به دلیل افزایش احتمال انتقال کرونا به خطر می‌اندازد، از طرفی در صورتی که طرح ترافیک اجرا نشود مردم بیشتر از خودروهای شخصی استفاده خواهند کرد و عاملی بر تشدید آلودگی هوا و افزایش تردد خودروها در سطح شهر به همراه خواهد داشت. در حال حاضر اگر بخواهیم هر قانونی را بگذاریم معضل آلودگی هوا لاینحل خواهد بود. 

رفیعی بهترین راهکار در شرایط کنونی را کاهش تردد می‌داند و به خانه ملت می‌گوید: از معضلات وارونگی هوا، پایدار شدن آلاینده‌های موجود در هوای پایتخت است، بنابراین بهترین راهکار کاهش تردد شهروندان در سطح شهر، در خانه ماندن آنها و اجرایی دورکاری‌ها است چرا که دراین مسأله موجب حفظ سلامت آنها در مقابل کرونا می‌شود و کاهش ذرات معلق را در سطح پایتخت به همراه خواهد داشت. 

وی تاکید می‌کند: هوای تهران برای چندمین روز متوالی آلوده است و تشدید آلودگی هوا می‌توانند سبب افزایش آمار مبتلایان به کرونا در پایتخت و زمینه‌ساز موج‌های جدید کووید۱۹ شود، اعمال محدودیت‌های حداکثری می‌تواند مبتلایان به کرونا کمتر کند، جدای از مباحث بهداشتی، اجتماعی، محیط زیستی و ... از لحاظ اقتصادی اعمال محدودیت بیشتر منطقی‌تر از راهکارهای دیگر به نظر می‌رسد.

کمک مجلس به ناوگان حمل و نقل عمومی

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با انتقاد ار عملکرد شهرداری و نبود نظارت برعملکرد بر کارکردها تصریح می‌کند: در تمامی ادوار گذشته همواره شهرداری‌ها در کنار بیان کمبودهای گوناگون خود از کمبود بودجه وسایل حمل ونقل عمومی نیز گلایه داشته‌اند و این مسئله جدیدی نیست؛ به نظر مهمترین موضوع در خصوص این مسائل ساماندهی به مسئله شهرداری‌ها است، چراکه بدنه شهرداری‌ها در سال‌های اخیر توسعه یافته ‌و بخش عمده بودجه شهرداری‌ها صرف پرداخت حقوق می‌شود که عمده این توسعه نیز بی‌ضابطه و بدون در نظر گرفتن اصول علمی و مدیریتی بوده است و متاسفانه پاسخگوی نهاد نظارتی قوی نیز نیستند و بایستی مسئله مدیریت شهرداری‌ها و ضابطه‌مند شدن آنها در دستور کار جدی قرار بگیرد، ولی با همه این تفاسیر بنا به اهمیت مسئله توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی، مجلس یازدهم در این زمینه حداکثر کمک و بودجه ممکن را تدارک خواهد دید.

متاسفانه سازمان محیط زیست در سال‌های اخیر بیشتر درگیر حاشیه‌ها بوده و مسئله آلودگی هوا نیز جز الویت‌های این سازمان محسوب نمی‌شود

رفیعی با اشاره به تصویب قانون هوای پاک می‌گوید: تصویب قانون هوای پاک مهمترین اقدام در راستای کاهش آلودگی هوا از سوی سازمان محیط زیست بوده است؛ متاسفانه سازمان محیط زیست در سال‌های اخیر بیشتر درگیر حاشیه‌ها بوده و مسئله آلودگی هوا نیز جز الویت‌های این سازمان محسوب نمی‌شود و به همین خاطر ورود جدی از این نهاد حاکمیتی را شاهد نبوده‌ایم و هر ساله با تشدید آلایندگی هوا در فصول سرد شاهد یکسری همکاری‌ها با سازمان‌های مربوطه دیگر است. 

نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: با اجرایی شدن موضوعاتی همچون استقرار ایستگاههای پایش آلودگی هوا، اجرای ضوابط محیط زیستی برای صنایع تولیدی کشور و اجرای دوره‌های آموزشی سراسری در کشور نتوانسته‌ایم به الگوهای موفقی دست یابیم و صرفا یکسری عناوین برنامه‌ای بوده‌اند که تا اجرای صحیح آنها نیز فاصله زیادی داریم. همچنین اجرای صحیح طرح جامع مدیریت سواحل و تالاب‌ها می‌تواند کمک شایانی به کاهش آلایندگی هوای شهرها داشته باشد.

وی در ادامه تصریح می‌کند: استفاده از تجارب کشورهای دیگر در این زمینه می‌تواند ما را به مسیر صحیح هدایت کند که برای مثال موضوع بهبود کیفیت هوا با کاهش آلودگی؛ ترغیب کارخانجات صنایع سنگین مانند سیمان و فولاد به تعطیلی موقت، تعلیق یا کاهش تولید؛ فرهنگ‌سازی و آموزش‌های صحیح محیط زیستی در این زمینه به مردم برای استفاده هر چه بیشتر از وسایل نقلیه عمومی، جایگزین کردن زغال سنگ با منابع انرژی پاک‌تر مانند گاز طبیعی و برق، تشویق به استفاده هرچه کمتر از انرژی؛ گنجاندن صحیح این مفاهیم در دروس مدرسه و دانشگاهها؛ افزایش ایستگاههای اندازه‌گیری ذرات معلق در کشورها، افزایش مساحت تحت پوشش منابع طبیعی و محیط زیست و ... بهترین گزینه‌ها هستند. 

تاکنون اقدام موثری از طرف سازمان محیط زیست نبوده است 

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس خاطر نشان می‌کند: نکته مهم دیگر در این خصوص این است که سال‌هاست پول ناشی از عوارض صنایع آلاینده در اختیار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها قرار می‌گیرد. امسال برای نخستین‌بار در قانون بودجه، ۳۵ درصد از عوارض دریافتی برای کاهش و حذف آلاینده‌ها به صندوق ملی محیط‌زیست داده شد که بنده به نوبه خود تمام تلاش خود را نیز برای احقاق این امر در مجلس انجام خواهم داد و البته سازمان حفاظت محیط‌زیست نیز بایستی عملکرد ضعیف خود را ترمیم دهد، متاسفانه تاکنون اقدامات ملموس و مثبتی انجام نداده ‌که مردم اثرات آن را متوجه شوند.

مشکل اجرایی نشدن قوانین است

در ادامه مجتبی یوسفی نماینده مردم اهواز و باوی در مجلس شورای اسلامی در مورد افزایش آلودگی هوا در فصل پاییز به خانه ملت می‌گوید: در طی سال‌های اخیر قوانین جامعی در رابطه با آلودگی هوا تصویب شده، از حمل و نقل عمومی گرفته تا سوخت‌های فسیلی و حرکت دولت به سمت دولت الکترونیکی شدن که امروزه باید خود را پررنگ نشان می‌داد تا شاهد کاهش تردد مردم در سطح شهر باشیم، مشکل ما اجرایی نشدن قوانین است قوانینی که بیشتر آنها بر روی کاغذ ثبت می‌شوند.

اگر از مردم بخواهیم در روزهای آلوده از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند بدون توجه به اینکه در این روزها که کشور با اپیدمی کرونا مواجه است منجربه تشدید بیماری خواهیم بود‌

یوسفی تاکید می‌کند: دولت برنامه مشخصی در اجرای قوانین نداشته است؛ حمل و نقل عمومی یکی از زیرساخت‌های مهم در ارتباط با افزایش آلودگی هوا و رشد بی‌رویه کرونا است، اگر از مردم بخواهیم در روزهای آلوده از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند بدون توجه به اینکه در این روزها که کشور با اپیدمی کرونا مواجه است منجر به تشدید بیماری خواهیم بود‌ و در کنار بی‌توجهی به هزینه رو به رشد آن  شلوغی قطار مترو و اتوبوس از جمله مواردی است که طی سال‌های گذشته گفته ولی کسی به آن  توجه نمی‌کند.

آلودگی هوای امسال عواقب سنگینی دارد

سخنگویی فراکسیون مدیریت شهری ادامه می‌دهد: مسئولان مربوطه در حوزه حمل و نقل عمومی عملکرد ضعیفی داشتند، به فرض مثال در سال‌های گذشته قیمت یک اتوبوس ۸۰ میلیون تومان  بود که۸۰ درصد آن را دولت و ۲۰ درصد را شهرداری پرداخت می‌کرد، در حال حاضر بهای تمام شده اتوبوس به یک میلیارد الی یک و نیم میلیارد رسیده است دولت یک ریال هم کمک شهرداری‌ها نمی‌کند، علی الخصوص در این شرایط که شهرداری در پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان خود مانده است، موارد عنوان شده نشان از ضعف سیاست‌گذاری‌ها در این زمینه می‌دهد، که ادامه دادن به این شرایط در اوضاع نابسامان کرونایی بسیار خطرناک است و عواقب سنگینی خواهد داشت.

طرح ترافیک در این شرایط تیغ تیز دولبه است 

یوسفی اجرای طرح ترافیک را تیغ تیز دولبه می‌داند و می‌گوید: ادامه این شرایط مشکلاتی برای مردم  به همراه خواهد داشت ، طرح ترافیک تبدیل به یک تیغ تیز و برنده دو لبه‌ای شده است اجرای این طرح در شرایط کرونایی منجر به کاهش آلودگی هوا و  افزایش مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا خواهد شد اجرایی نشدن  این طرح به افزایش آلودگی هوا و  رشد مرگ و میر ناشی از رشد آلاینده‌ها منجر خواهد شد؛ بدون شک این موضوع در فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس یازدهم پیگیری قرارخواهد گرفت.

 اقبال شاکری نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای به خانه ملت می‌گوید: در بحث کاهش آلودگی هوا ۱۶ دستگاه اجرایی نقش دارند، که هماهنگی لازم با هم نداشته و کارهای خود را به درستی انجام نمی‌دهند، در این بین شهرداری در راستای حمل و نقل عمومی در جهت  آلودگی هوا دو نقش اساسی دارد یکی بحث مترو و دیگری اتوبوسرانی در جهت جابجایی مسافران است؛ باید ناوگان اتوبوسرانی کهنه را تعویض شود در حدود ۳ هزار دستگاه اتوبوس نو نیازمند است در مورد ناوگان مترو باید طرح‌های نیمه تمام و رها شده آن را به پایان برساند و آن را تکمیل کند.

در حال حاضرمترو ۱۷۰۰ واگن نیازمند است شهرداری نتوانسته همین نیازها را برآورده کند و زمانی که به دولت فشار می‌آورد دولت با بهانه جویی به تعهدات خود عمل نمی‌کند

وی ادامه می‌دهد: در حال حاضرمترو ۱۷۰۰ واگن نیازمند است شهرداری نتوانسته همین نیازها را برآورده کند و زمانی که به دولت فشار می‌آورد دولت با بهانه جویی به تعهدات خود عمل نمی‌کند.

شاکری تاکید می‌کند: در مورد آلودگی هوا در بخش حمل و نقل عمومی باید تمام مسئولیت به شهرداری شهرها سپرده شود و سازمان‌ها از آنها تبعیت کنند؛ متاسفانه شهرداری در حمل و نقل عمومی عقب مانده است در حال حاضر که  مترو می‌تواند ۷ میلیون ۵۰۰ هزار نفر را ماهیانه  جابجا کند به تازگی مسافرانش کاهش یافته است.

شاکری در ادامه تاکید می‌کند: تولید خودرو و موتورسیکلت پاک موضوعی که برای دستیابی آن بسیار عقب هستیم، چندسال قبل در تولید خودروهای هیدرولیک و موتورسیکلت‌های برقی مورد بررسی قرار گرفته و تاکنون اقدامی صورت نگرفته است، اخیرا با همکاری سازمان گسترده و نوسازی  و شهرداری  جلساتی شروع شده و با نمایندگی وزارت صمت و شرکت‌های دانش بنیان، امیدواریم بتوانیم موتورسیکلت‌های برقی را در کشور فعال کنیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی می‌افزاید: سوخت خودروها باید در حد یورو چهار و پنج تولید و پخش شود، خلاصه کلام موضوع توسعه حمل و نقل عمومی ناوگان اتوبوسرانی و مترو، تولید خودرو پاک  و موتورسیکلت با کیفیت و تولید سوخت با استاندارد بدون مواد فسیلی در کاهش آلودگی هوا نقش موثری دارند.

نماینده مردم در مجلس یازدهم خاطر نشان می‌کند: تعطیلات تابستانی یکی دیگر از موضوعات کاهش آلودگی هوا است که با کاهش آن تعطیلات زمستانی مد نظر قرار می‌گیرد، اگر بتوانیم تمام ایران را در یک سطح گردشگری در نظر بگیریم شمال و جنوب کشور در تمام فصول سال گردشگر داخلی خواهد داشت .

سازمان محیط زیست باید به تولید سوخت خودرو و تولید خودرو با استاندارد بالا ورود پیدا کند

عضو کمیسیون عمران مجلس یازدهم ادامه داد: سازمان محیط زیست باید به تولید سوخت خودرو و تولید خودرو با استاندارد بالا و عدم شماره گذاری خودروهای بی‌کیفیت ورود پیدا کند، توسعه حمل و نقل عمومی و هوای پاک بحث امروز و دیروز نیست از سال‌های گذشته وجود داشته است، باید برای امسال که پاییز سخت‌تری داریم پیش بینی لازم می‌شد و ۱۶ دستگاه در بحث آلودگی هوا ورود پیداکرده و سال‌های گذشته مشکل را رفع می‌کردند.

ماسک دولتی

کلام آخر، از قدیم گفته‌اند کار امروز را به فردا مینداز؛ کار آلودگی هوای تهران قریب به بیست سال است به فردا افتاده و در حال حاضر در بحرانی‌ترین وضعیت خود قرار دارد. چرا که با توجه به تعطیلی پیاپی مدارس و دانشگاهها در سال کرونایی اما در کمال تعجب آلودگی هوای تهران زودتر از سال‌های گذشته به اوج رسیده است. در کنار هزاران وعده وعید پوچی که تنها تیتر رسانه‌ها می‌شود آنچه باقی مانده به شماره افتادن نفس‌های اهالی این شهر بی‌برنامه است. دومینوی سوءمدیریت در تمام سطوح به شکل تصاعدی معضلات زندگی اجتماعی را بر زندگی شهروند ایرانی آوار ساخته است و کار از توصیه و راهکار و اقدامات زودبازده و مسکنی گذشته است./

پایان پیام

گزارشگر : محبوبه اشرفی پیمان

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet