خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1399/08/03 15:10:45
سرویس اجتماعی
عنابستانی خبرداد:

تشکیل وزارتخانه اموراجتماعی جوانان و خانواده/ پیگیری بیمه زنان سرپرست خانوار در مجلس یازدهم

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم با اشاره به مشکلات زنان سرپرست خانوار خبر از تشکیل وزارتخانه امور اجتماعی جوانان و خانواده داد.
تشکیل وزارتخانه اموراجتماعی جوانان و خانواده/ پیگیری بیمه زنان سرپرست خانوار در مجلس یازدهم سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم با اشاره به مشکلات زنان سرپرست خانوار خبر از تشکیل وزارتخانه امور اجتماعی جوانان و خانواده داد. https://cdn.icana.ir/d/019/202009109141802915.jpg تشکیل,وزارتخانه,اموراجتماعی,جوانان,و,خانواده/,پیگیری,بیمه,زنان,سرپرست,خانوار,در,مجلس,یازدهم Icana

علی‌اصغر عنابستانی درگفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد مشکلات زنان سرپرست خانوار در اوضاع نابسامان کرونایی گفت: در حال حاضر ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار زن سرپرست خانوار در کشور داریم؛ این زنان زاییده شده آسیب‌های اجتماعی هستند؛ از طلاق و اعتیاد همسر گرفته تا تجردگرایی به هر دلیلی امروزه عنوان زن سرپرست خانوار را گرفته‌اند و متاسفانه با مدیریت نادرستی که در حوزه کنترل آسیب‌های اجتماعی وجود دارد آنها با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند .

نماینده مردم سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و ششتمد افزود: تورم موجود در جامعه، تبعیض در پرداخت حقوق و دستمزد، شیوع اپیدمی کرونا، هزینه خورد و خوراک، اجاره بها منزل استجاری و تامین هزینه درمان علی‌الخصوص در چنین شرایطی از جمله مشکلاتی است که بسیاری از این زنان سرپرست خانوار با آن روبرو هستند؛ بماند وعده‌های بی‌پایه و اساسی برای حمایت از این آنها داده می‌شود.

عنابستانی یادآور شد: شرایط کرونایی بسیاری از مشاغل خانگی مثل طبخ غذای خانگی، ترشی خانگی و… که زنان سرپرست خانوار از طریق آنها امرار معاش می‌کردند را با مشکل مواجه کرده است، در حالت عادی فکر برای این زنان نشده است؛ در این اوضاع نامناسب اقتصادی که سلامتی عموم مردم در خطر است بدون شک برنامه‌ای برای حمایت از آنها وجود ندارد.

یکی از مهمترین چالش‌های کنونی زنان سرپرست خانوار در اوضاع اپیدمی کرونایی نداشتن بیمه آنهاست که دولت این موضوع را از سال۹۴ در برنامه‌های اصلی خود قرار داده بود

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین چالش‌های کنونی زنان سرپرست خانوار در اوضاع اپیدمی کرونا نداشتن بیمه آنها است، که دولت این موضوع را از سال۹۴ در برنامه‌های اصلی خود قرار داده بود؛ سازمان هدفمندی یارانه‌ها باید حداقل ۳۰۰ میلیارد تومان به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز می‌کرد که تاکنون پرداخت نشده است.

سخنگوی مقابله با آسیب‌های اجتماعی تاکید کرد: در شرایطی که اپیدمی کرونا خود را بیش از هر زمان دیگر نشان داده سلامت مردم در الویت امور است، اما به نظر می‌‍رسد سازمان‌های بیمه‌گر با احتیاط اقدام به خدمات رسانی می‌کنند علی الخصوص در مورد  زنان آسیب دیده و حتی در برخی از موارد خدمات خود را کاهش داده‌اند و از آنجایی که تامین اجتماعی پولی را دریافت نکرده مجبور به قطع خدمت رسانی می‌شود.

رسیدگی به بیمه زنان سرپرست خانوار

نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: در حال حاضر پیگیر بیمه این گروه از زنان هستیم متاسفانه تاکنون آنچه به جایی نرسیده فریاد است؛ در شرایط کنونی کشور و تورم موجود در جامعه اگر بیمه زنان سرپرست خانوار رسیدگی نشود، سلامت آنها هم با مشکل مواجه می‌شود.

عنابستانی موازی کاری بین سازمان‌ها را یکی از مشکلات دانسته و تاکید کرد: موازی کاری دستگاهها در حمایت از زنان سرپرست خانوار یکی دیگر از مشکلات است؛ اگر بخواهیم عدم موفقیت طرح‌های اجتماعی را مورد بررسی قرار دهیم یکی از آنها موازی کاری و عدم همکاری این دستگاه های خدمات رسان است. سازمان بهزیستی، سازمان تامین اجتماعی و معاونت زنان و خانواده اگر باهم همکاری داشتند می‌توانستند بسیاری از مشکلات این گروه از زنان را حل کنند.

معضلات اجتماعی زیاد است اما منابع کشور محدود

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم گفت: متاسفانه با شبکه‌ای از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی روبرو هستیم و منابع کشور برای مقابله با آنها محدود است؛ ما باید از منابع به درستی استفاده کنیم؛ طرحی با عنوان تاسیس وزارتخانه امور اجتماعی جوانان و خانواده به مجلس ارائه شد تا مسائل اجتماعی روز از جمله زنان سرپرست خانوار در جامعه را تحت پوشش قرار می‌دهد.

زنان سرپرست خانوار

عنابستانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر وزارتخانه ورزش و جوانان با اینکه نامی از جوانان به دوش می‌کشد اقدامی در راستای حل مشکلات آنها ندارد، نهاد معاونت امور زنان و خانواده باید به مشکلات زنان آسیب دیده توجه کند، سازمان بهزیستی باید بسیاری از آسیب‌های اجتماعی در کشور را تحت پوشش قرار دهد و دیگر نهادها که در ارتباط مستقیم و غیرمستقیم با آسیب‌های اجتماعی هستند در وزارتخانه امور اجتماعی جوانان و خانواده مورد بررسی قرار ‌گیرد، تا بودجه‌ای که اختصاص داده شده به حل معضلات اجتماعی مشخص شود کجا و چگونه هزینه می‌شود. با نظارت این وزارتخانه مشکلات دیگر از جمله کمبود بودجه و علت رشد آسیب‌های اجتماعی مورد بررسی قرار خواهد داد.

بیشتر بخوانید:

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: وظایف اصلی وزارتخانه امور اجتماعی جوانان و خانواده نظارت بر عملکرد دستگاههایی است که در ارتباط مستقیم و غیرمستقیم با آسیب‌های اجتماعی هستند در واقع سیستم اداری جدیدی تشکیل نمی‌شود بلکه به زیر ساختهای سازمانها و نهادهای مرتبط به عملکرد آسیب‌های اجتماعی توجه ویژه ای خواهند داشت./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet