هدر موبایل
1399/08/06 12:26:36
سرویس صحن
رفیعی در نطق میان‌دستور:

محیط‌زیست فدای منافع عده‌ای خاص شده است

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: محیط زیست توسط دایه داران در دولت‌ها و ادوار مجلس فدای توسعه لجام گسیخته کاپیتالیستی، منافع عده‌ای خاص و سوء مدیریت‌ها شده است.
محیط‌زیست فدای منافع عده‌ای خاص شده است عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: محیط زیست توسط دایه داران در دولت‌ها و ادوار مجلس فدای توسعه لجام گسیخته کاپیتالیستی، منافع عده‌ای خاص و سوء مدیریت‌ها شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/202006100772191358.jpg محیط‌زیست,فدای,منافع,عده‌ای,خاص,شده,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سمیه رفیعی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود در نشست امروز( سه‌شنبه 6 آبان ماه) صحن علنی مجلس شورای اسلامی ضمن گرامی داشت یاد شهدای انقلاب اسلامی و شهدای محیط‌‌بان و جنگل‌بان، گفت: بر همگان روشن است در گام دوم انقلاب اسلامی که پیام تمدن نوین اسلامی است و به ساحت ملت‌های آزاده رسیده، دشمن از کوچکترین امکانات خود در سرکوب اهداف انقلاب اسلامی دریغ نکرده و هر روز و هر لحظه به دست ایادی خود در داخل و خارج کشور به هر نحوی سعی در تضعیف ایران اسلامی دارد.

وی با اشاره به اینکه اگر پشتیبانی مردم خدا جو نبود با سوء مدیریت‌های داخلی نمی‌دانیم چه بر سر کشور می‌آمد، ادامه داد: رتبه اول امنیت را با تکیه بر توان داخل و مجاهدت‌های پاسبانان حریم این مرز و بوم به دست آورده‌ایم اما احساس امنیت اقتصادی را با تکیه بر اقتصاد برون‌زا و گره زدن رونق تولید و گشایش اقتصادی به سم مهلک ببینید نتایج مذاکرات چه می‌شود از مردم گرفته شده است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه لازمه زندگی امروز مردم برخورداری از آرامش و دوری از تنش‌های سیاسی و اقتصادی است، عنوان کرد: تنش‌های که ارمغان بی کفایتی‌های برخی مدیران است به جای تسهیل کسب و کار دست و پای کارآفرینان را بسته و آنها را حیران و سرگردان قوانین متورم  مجوزهای بی سر و ته کرده‌ایم.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به جای باور به تولید ملی که باید هویت اقتصاد ملی باشد چشم امید به طرف‌های خارجی دوخته‌ایم و با بی تدبیری‌ها جوانان را تارانده‌ایم، تصریح کرد: برای ملتی که خدا محوری را سر لوحه خود قرار داده‌اند بیم‌ها می‌تواند تبدیل به امید شود اگر مسئولان مانند بهشتی‌ها، رجایی‌ها و دیالمه‌ها با مردم صادق باشند.

وی افزود: سیاست‌گذاری بر مبنای اقتصاد درون‌زا، تحول در نظام بودجه ریزی و استقرارنظام جامع حسابرسی عملکرد، حداکثر توجه به شفافیت مالی و مسیر یابی دقیق مبادلات اقتصادی خصوصا 4 درصدی ها، اصلاح ساختار نظام بانکی و بیمه‌ای کشور مطابق با ماموریت‌های اصلی آنها، برنامه ریزی کلان بر مبنای آمایش سرزمین نه لابی گری، وابستگی زدایی برنامه ریزی‌های اقتصادی از رویکردهای دلاری، رفع رویکردهای سفته بازانه در اقتصاد به ویژه در حوزه مسکن، طلا و ارز، شکستن انحصار قدرت و امضاء‌های طلایی، حمایت حداکثری از ایده‌های نوین و دانش بنیان‌ها از جمله راه‌کارهای برون رفتن از شرایط اقتصادی فعلی است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اقتصاد امروز نیازمند اندیشه و تفکر انقلابی گام دومی است نه تفکرمحافظه کارانه خسته سنتی، عنوان کرد: در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی قصد دارم از محیط زیست بگویم، محیط زیست مظلومی که بعضا توسط دایه داران در دولت‌ها و ادوار مجلس فدای توسعه لجام گسیخته کاپیتالیستی و منافع عده‌ای خاص و سوء مدیریت‌ها شد.

رفیعی با بیان اینکه بسیاری از مشکلات کشور ارمغان نحص شعارزدگی و عدم تقید به منابع طبیعی و محیط زیست است، گفت: امروزه مهاجرت‌های ناشی از عدم برنامه‌ ریزی مبتنی بر آمایش سرزمین معیشت پایدار مردم مناطق پراستعداد کشور را تهدید کرده و بحران زا شده ، احداث فولاد در مناطق کویری مانند اردکان به طنزی تلخ بیشتر شبیه بوده تا پیشرفت کشور.

وی با اشاره به اینکه مسئولین برنامه‌ریز آیا خسارت و تبعات زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی طرح‌های غیر اصولی را محاسبه کرده‌اند، ادامه داد: چرا با طرح‌های بی پشتوانه و بی‌منطق و بنا به بهانه‌های واهی سعی در تخریب محیط زیست دارید که باعث عدم رضایت مردم و پیشرفت کشور می‌شود. طرح‌هایی که باعث شد انارستان‌ها و توتستان‌ها به کاجستان‌ها تبدیل و ارومیه‌ها، بختگان‌ها، شادگان‌ها و گاوخونی‌ها خشک شوند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه امروزه ستاد احیا دریاچه ارومیه به بودجه‌ای 25 هزار میلیاردی نیاز دارد که اگر درست و علمی عمل کند به وضعیت 20 سال پیش خود بازمی‌گردد، گفت: به جای تمرکز بر معجزه آبخیزداری و مدیریت حوزه آبخیز به طمع سدسازی‌ها روی آورده و پس از اینکه تا حدودی سرتان به سنگ خورد مدام بر طبل انتقال آب از دریا و انتقال آب میان حوزه‌ای می‌کوبید.

رفیعی، اضافه کرد: از بین رفتن کشاورزی پایدار مبتنی بر اقلیم‌های خشک مناطق کویری یزد، اصفهان سمنان و کسب رتبه نخست فرونشست زمین و فرسایش خاک در جهان، تالاب‌های خشکیده و زمین‌های از بین رفته، روان شدن سیلاب‌ها در سرزمین تشنه ما و ایجاد تنش بین کشاورزان و مردم شهرها حاصل بی تدبیری‌ها است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز برخورداری از محیط زیست و هوای پاک مطالبه به‌حق مردم است و باید به آن احترام گذاشت و اجرا کرد، گفت: مردم از ما نمی‌پذیرند که اگر به واسطه دیپلماسی ضعیف محیط زیستی نتوانیم حق‌آبه هامون را تامین کنیم، مردم نمی‌پذیرند اگر نتوانیم مشکل پسماندها و زباله‌ها در استان‌های شمالی حل را کنیم.

وی با اشاره به اینکه گرد و غبارها مردم را به ستوه آورده‌اند و مشخص نیست در روزهای کرونایی چه بر سر مردم می‌آید، ادامه داد: مدیران ستاد مقابله با گرد و غبار به مردم گزارش دهید که با مبلغ برداشت شده از صندوق ذخیره ارزی چه کرده‌اند، اکثر خسارت‌ها در حوزه محیط زیست جبران ناپذیر است.

رئیس کمیته محیط زیست کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه باید با نگاه حداکثری جلوی تخریب‌ها و طرح‌های توسعه‌ای را بگیریم که نشان داده ایم اگر بخواهیم می‌توانیم؛ جلوگیری از صید ترال چینی نمونه این ادعا است، خاطرنشان کرد: بهره برداری از معادن باید ضابطه مند گردد و مردم مناطق از این منابع بهره‌مند شوند، به اولین مجلس گام دوم انقلاب متذکر می‌شوم که فرصت تکرار اشتباه را ندارد و باید به مسئله کلیدی محیط زیست به عنوان یکی از شاخص های اقتدار ملی اهتمام ورزند و با نگاه دقیق و کارشناسی از بروز خسارت‌ها جلوگیری کند./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet