شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1399/08/28 12:25:15
سرویس استان ها
نیکزاد خبر داد:

اختصاص اعتبار برای بازسازی مسجد 1100 ساله کبیر نی‌‎ریز

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از اختصاص ۵ میلیارد تومان اعتبار برای بازسازی مسجد یک هزار و ۱۰۰ ساله کبیر نی‌‎ریز خبر داد.
اختصاص اعتبار برای بازسازی مسجد 1100 ساله کبیر نی‌‎ریز نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از اختصاص 5 میلیارد تومان اعتبار برای بازسازی مسجد یک هزار و 100 ساله کبیر نی‌‎ریز خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/202006100895318785.jpg اختصاص,اعتبار,برای,بازسازی,مسجد,1100,ساله,کبیر,نی‌‎ریز Icana

علی نیکزاد ثمرین در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری خانه‌ملتبا اشاره به بازدید هفته گذشته خود از مسجد جامع کبیر نی‌ریز، اظهار کرد: این بنای تاریخی که قدمت یک هزار و 100 ساله دارد، در وضعیت مناسبی قرار ندارد و نیاز فوری به بازسازی و احیا دارد.

نماینده مردم اردبیل و نمین و نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با وجود جوانان و نوجوانان علاقه‌مند و انقلابی که این مسجد را سرپا نگه داشته‌اند، اما این بنای تاریخی مقدس با قدمت بالا که میراث فرهنگی کشور به شمار می‌‎آید در سایه بی توجهی مسئولان در حال از بین رفتن است.

مسجد جامع کبیر نیریز

 

وی ادامه داد: پس از این بازدید، طی تماسی که با استانداری فارس صورت گرفت، مقرر شد تا پایان سال رقم 2.5 میلیارد تومان برای مرمت و حفظ آثار این مسجد تاریخی از اعتبارات استانی در نظر گرفته شود.

نیکزاد یادآور شد: همچنین وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز تقبل کرد که مبلغ 2.5 میلیارد تومان را برای مرمت این بنای تاریخی اختصاص دهد که مجموع این ارقام 5 میلیارد تومان می‌شود و این اعتبارات برای امسال است.

مسجد جامع کبیر نیریز

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قطعا تا کلید خوردن عملیات مرمت و بازسازی این بنای تاریخی مقدس، نظارت از طریق نماینده نی ریز و هیأت رئیسه مجلس ادامه خواهد داشت و مجری این طرح نیز اداره کل میراث فرهنگی استان فارس است.

به گزارش خانه ملت، ایوان اصلی به جا مانده از این مسجد به شیوه معماری دوره ساسانیان ساخته شده‌است. این بنا در نهم مرداد سال ۱۳۱۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و هم‌اینک زیر پوشش و پشتیبانی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری ایران قرار دارد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet