شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1399/09/07 10:18:00
سرویس استان ها
فرشادان ضمن انتقاد از نحوه تخصیص آب کردستان؛

کردستان با وجود 33 سد تنها ده درصد کشاورزی آبی دارد/ لزوم رسیدگی به مشکلات آب شرب سنندج

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس گفت: کردستان با وجود دارا بودن ۳۳ سد و بیش از ۸ درصد حجم آب‌های کشور و همچنین آبریز ۵ استان دیگر، تنها ۱۰ درصد کشاورزی آن از طریق منابع آبی انجام می‌شود، در صورتی که میانگین کشور در این مورد ۴۷ درصد است.
کردستان با وجود 33 سد تنها ده درصد کشاورزی آبی دارد/ لزوم رسیدگی به مشکلات آب شرب سنندج نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس گفت: کردستان با وجود دارا بودن 33 سد و بیش از 8 درصد حجم آب‌های کشور و همچنین آبریز 5 استان دیگر، تنها 10 درصد کشاورزی آن از طریق منابع آبی انجام می‌شود، در صورتی که میانگین کشور در این مورد 47 درصد است. https://cdn.icana.ir/d/019/201901102004760479.jpg کردستان,با,وجود,33,سد,تنها,ده,درصد,کشاورزی,آبی,دارد/,لزوم,رسیدگی,به,مشکلات,آب,شرب,سنندج Icana

سیدمهدی فرشادان نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به وجود مشکلات جدی آبرسانی در حوزه انتخابیه خود گفت: کردستان با وجود دارا بودن 33 سد و بیش از 8 درصد حجم آب‌های کشور و همچنین آبریز 5 استان دیگر، تنها 10 درصد کشاورزی آن از طریق منابع آبی انجام می‌شود، در صورتی که میانگین کشور در این مورد 47 درصد است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: آب استان کردستان به 5 استان دیگر منتقل می‌شود و 47 تا 60 درصد کشاورزی در این استان‌ها به صورت آبی انجام می‌شود اما مردم کردستان از آب انتقالی هم اجازه بهره‌مندی ندارند، البته اخیرا میزان تخصیص‌های آبی به استان ما تغییر پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: با وجود این تغییرات از 1میلیون و دویست هکتار زمین‌های کشاورزی در استان کردستان تنها حدود96 هکتار از آب موجود استفاده می‌کند و 15 درصد کشاورزی ما آبی است. همچنین با توجه به بالاتر بودن میزان و کیفیت محصولات کشاورزی تولید شده در کردستان از میانگین کشوری، خواسته مردم، کشاورزان و روستاییان در استفاده از این مزیت آبی به حق است.

*حل مشکل آب شرب سنندج نیازمند اعتبارات مالی

فرشادان با بیان اینکه مدیریت برخی سدهای موجود در خاک استان کردستان برعهده سایر استان‌ها قرار داده شده است، بیان کرد: در حالی سدهایی در عمق 50 کیلومتری شهرهای ما احداث شده که حتی به ما حق استفاده از این منابع آبی را نمی‌دهند، در روستاها هم با وجود گذر لوله های بزرگ انتقال آب اما مردم اجازه استفاده از این آب های لوله کشی را برای شرب ندارند و به همین دلیل روستاییان با مهاجرت به شهرها، حاشیه نشین شده‌اند.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس ضمن تاکید بر وجود مشکل تغییر طعم و مزه آب شرب سنندج هم گفت: سد خاکی50 ساله قشلاق به عنوان اصلی‌ترین سد تامین کننده آب شرب سنندج به دلیل رشد جلبک‌هایی در دیواره و کف آن موجب تغییر طعم آب موجود شده بنابراین ما درخواست داده‌ایم تا آب سد آزاد سنندج دیگر بدون ورود به سد قشلاق به طور مستقیم وارد تصفیه خانه شود.

وی ادامه داد: این موضوع را در دور قبلی مجلس پیگیری کردیم و توافقات لازم برای این کار هم انجام شده و وزیر نیرو هم قول مساعد برای انتقال آب را اعلام کرده و اکنون اجرای مرحله دوم آن نیازمند اعتباراتی است که باید تامین شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet