شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1399/09/14 08:19:56
سرویس اجتماعی
خانه ملت گزارش می‌دهد؛

نفس‌های به شمارش افتاده «اصفهان نصف جهان»

زبینده شهری مانند اصفهان نیست که با معضلات از قبیل بی‌آبی، کارتن خوابی و ... مواجه باشد؛ وقتی شهرت ملی و جهانی به همراه این شهر است باید عاری از هرگونه حاشیه باشد.
نفس‌های به شمارش افتاده «اصفهان نصف جهان» زبینده شهری مانند اصفهان نیست که با معضلات از قبیل بی‌آبی، کارتن خوابی و ... مواجه باشد؛ وقتی شهرت ملی و جهانی به همراه این شهر است باید عاری از هرگونه حاشیه باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/201808109545948574.jpg نفس‌های,به,شمارش,افتاده,«اصفهان,نصف,جهان» Icana

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت،اصفهان از گذشته‌های بسیار دور لقب 'نصف جهان' را از آن خود کرده و خوشبختانه امروزه این شهر تاریخی ایران شهره جهانیان است، کم پیدا می‌شود توریستی به ایران بیایید اما اصفهان را نبیند؛ وجود بیش از شش هزار اثر تاریخی با قدمت صدها و هزاران سال در کنار مناطق بکر طبیعی می‌تواند دلیل مناسبی برای اعطای این عنوان از دید جهانیان به این خطه ارزشمند از سرزمین ایران باشد. خلاصه کلام می‌توان گفت اصفهان شهری توریستی و صنعتی که امروزه مهاجر پذیرترین استان کشور شده است.

اصفهان بر روی نقشه ایران

استان اصفهان با مساحتی حدود ۱/۱۰۷۰۹۰ کیلومتر مربع در مرکز ایران واقع شده است، این استان از شمال به استان‌های مرکزی، قم و سمنان از جنوب به استان‌های فارس، کهگیلویه و بویر احمد از شرق به استان یزد و از غرب به استان‌های لرستان و چهارمحال بختیاری محدود است، این استان پهناور کشور با ۱۷ نماینده از نایین و نطنز گرفته تا خود اصفهان امروزه از مشکلاتی صحبت می کنند که زیبنده این استان با چنین اسم و رسم جهانی نیست،  قسمتی از این مشکلات این استان به زبان نمایندگان به شرح ذیل آمده تا شاید متولیان امر این فرزند ایران زمین که شهر جهانیان است را دریابند.

حسین میرزایی نماینده مردم اصفهان در مورد مشکلات شهر اصفهان به خبرنگار خانه ملت می‌گوید: یکسری از مشکلات مردم اصفهان عمومی است مشکلاتی از قبیل بیکاری نیروی تحصیلکرده، گستردگی کرونا، کاهش ارزش پول ملی و تورم، اوضاع نابسامان اقتصادی و مشکلات معیشتی که در سطح ملی هر از چند گاهی با اعداد و ارقام کلی رسانه‌ای می‌شوند.

وی در ادامه می‌افزاید: شاید امروزه بگوییم «واعطشا» مردم اصفهان بلند شده است در باورها جمع نشود، متاسفانه شهر اصفهان با مسئله آب آشامیدنی روبرو است دو هفته گذشته هم با مجمع مدیران این استان جلساتی در جهت رفع مشکلات این شهرداشتیم. امیدوارم خروجی مثبتی در آینده نه چندان دور داشته باشد.

زاینده رود در شرایط مناسبی نیست

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت پروژه‌های تونل سوم بهشت آباد که جزو مصوبات قانونی بوده است را اجرایی نکرده است تصریح می‌کند: دولت طبق قانون ملزم است که پروژه‌های ماقبل انتقال آب را اجرایی کند در مورد انتقال آب از سرچشمه به وظایف قانونی خود عمل نکرده است و این در شرایطی است که متاسفانه وضعیت زاینده رود به هیچ وجه مناسب نیست.

اگر مسئولان و متولیان به تعهدات خود توجه نکنند خشکی این رودخانه هزینه هنگفتی بر دوش دولت خواهد گذاشت حتی این احتمال می‌رود که تاسیسات مهمی را هم تحت الشعاع قرار دهند

میرزایی در ادامه به خشکسالی زاینده رود اشاره و تاکید می‌کند: در چند سال اخیر خشکسالی زاینده رود منجر به فرو نشست‌های متمادی زمین در این شهر شده است که به مرور زمان در سایه بی‌توجهی بدون شک این فرو نشست‌ها به مشکلات ملی تبدیل خواهند شد، اگر مسئولان و متولیان به تعهدات خود توجه نکنند خشکی این رودخانه هزینه هنگفتی بر دوش دولت خواهد گذاشت حتی این احتمال می‌رود که تاسیسات مهمی را هم تحت الشعاع قرار دهند که ارزش ملی به همراه دارند.

آلودگی هوا در اصفهان موجی از بیماری‌ها را به همراه داشته است

عضو مجمع نمایندگان اصفهان تاکید می‌کند: کاهش بارندگی در چند سال اخیر معضل آلودگی هوا را برای این کلانشهر کشور به همراه داشته است، که با شروع فصل پاییز این آلودگی به اوج خود می‌رسد و منجر به شیوع بیماری قلبی و عروقی در این شهر شده است.

میرزایی ادامه می‌دهد: ورود مهاجران از کشورهای دیگر از جمله کشورهای همسایه به این شهر منجر به ایجاد مشکلاتی بزرگی شده است، منابع بین المللی مشخص می‌شود برای پذیرایی از این تعداد افراد مهاجر که به دست این گروه نرسیده و یا اگر رسیده کی؟ کجا؟ چه اندازه؟ صرف شده است تا بتوانند کمک هزینه تحصیل خورد و خوراک این ده‌ها هزار مهاجر باشند.

رشد حاشیه نشینی زیبنده اصفهان نیست

نماینده مردم اصفهان با انتقاد از رشد حاشیه نشینی در اصفهان به خبرنگار خانه ملت می‌گوید: رشد حاشیه نشینی در اصفهان و دیگر شهرستان‌های این استان پهناور بسیار است و معضلاتی که حاشیه نشینی به همراه دارد وضعیت تاسف باری را به همراه دارد در مورد معضل حاشیه نشینی بسیار تلاش شده باید وزارت کشور پاسخگو باشد؛ منتظر یک اقدام استراتژیک از طرف وزارت کشور هستیم؛ در رابطه با محرومیت‌ها و حاشیه نشینی بارها به هر طریقی که شده مشکل عنوان شده است و این موضوع به صورت یک تذکر به وزیرکشور تاکید شده است.

وی در ادامه می‌افزاید: زبینده شهری مانند اصفهان نیست که با معضلات مانند کارتن خوابی مواجه باشد؛ وقتی شهرت ملی و جهانی به همراه این شهر است باید عاری از هرگونه معضل باشد. جلساتی با مسئولان شهر اصفهان تشکیل شده امیدواریم دیگر این شهر با کارتون خوابی مواجه نباشد.

مدیریت نادرست کرونا ضربه سنگینی به گردشگری وارد کرد؛ قبل از شیوع کرونا ظرفیت گردشگری در شهر اصفهان بسیار خوب بوده است؛ رعایت نکردن پروتکل‌های اجتماعی منجر به شیوع بیماری در کشور شده است

نماینده اصفهان با اشاره به ظرفیت گسترده این شهر به لحاظ گردشگری تاکید می‌کند: مدیریت نادرست کرونا ضربه سنگینی به گردشگری وارد کرد؛ قبل از شیوع کرونا ظرفیت گردشگری در شهر اصفهان بسیار خوب بوده است؛ رعایت نکردن پروتکل‌های اجتماعی منجر به شیوع بیماری در کشور شده است؛ بی‌مدیریتی بیماری کرونا را شخصا طی نامه‌ای به وزیر بهداشت اطلاع رسانی کرده‌ام.

در ادامه سید ناصرموسوی لارگانی عضو مجمع نمایندگان اصفهان از مشکلات حوزه انتخابیه خود به خبرنگار خانه ملت می‌گوید: طی دیدارهایی از جاده‌های حادثه خیز فلاورجان داشتیم و جلساتی که با مسئولان اصفهان داشتیم قرار شد مشکلات حادثه خیز جاده‌ای رفع شود.

در دیدارهای که با کشاورزان فلاورجان و شرق اصفهان برگزار شد بیشتر در ارتباط با مشکلات کشاورزی صحبت شد منجمله افزایش قیمت فرآورده‌های کشاورزی مثل سم، کود و بذر که کشاورزان بسیار گلامند بودند.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به عدم پرداخت حق‌آبه کشاورزان غرب و شمال استان اصفهان (شامل شهرستان‌های فلاورجان، نجف آباد، خمینی شهر، لنجان، شاهین شهر، برخوار و مبارکه) مدتی قبل از وزیر نیرو خواستار پرداخت این حق‌آبه‌ها شدند تا از بخش نگری استاندار و مسئولان استان اصفهان، جلوگیری کند.

مشکلات معیشتی در صدر مشکلات مردم فلاورجان

موسوی لارگانی در ادامه تصریح می‌کند: در دیدارهای مردمی با اهالی منطقه فلاورجان برگزار شد بیشتر ۵۰ درصد مردم مشکلات معیشتی ۳۰ درصد موضوعات مربوط به بیکاری و اشتغال جوانان را عنوان کرده‌اند اکثریت بیکارها تحصیل کرده بودند؛ این معضلی کلی در شهرستان‌های کشور از جمله فلاورجان بسیار رواج گرفته است، درصدی از مردم هم مشکلات و مسائل اداری دیگر نظیر شهرداری و مسائل سازمان‌های دیگر عنوان کردند.

کمبود پزشک و پرستار در نایین اصفهان

در ادامه الهام آزاد نماینده مردم نایین و خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی در مورد مشکلات حوزه انتخابی خود به خبرنگار خانه ملت می‌گوید: در شرایط کنونی که کشور با بحران کرونا دست به گریبان است نایین بخشی از اصفهان هم در وضعیت قرمز بیماری است، متاسفانه با مشکلات کمبود تجهیزات پزشکی، پزشک، پرستار علی الخصوص دارو روبرو است.

نماینده نایین در استان اصفهان با بیان اینکه این شهرستان به عنوان شاه‌راه اصلی راه‌های مواصلاتی جنوب به تهران، اصفهان و طریق‌الرضاست، اظهار می‌کند: متاسفانه در ورودی و خروجی‌های این شهرستان کیفیت آسفالت جاده‌ها بسیار پایین است و با توجه به تردد مسافران، خطرآفرین بودن جاده‌ها، تابلوگذاری و خط‌کشی‌ها نیازمند بررسی و مساعدت اداره راه‌ و شهرسازی است.

نگذارید هنر فرش بافی در نایین بمیرد

وی ادامه می‌دهد: زنان نایین در تولید صنایع دستی نقش پررنگی داشتند که شیوع کرونا منجر شده تا بسیاری از زنان که از طریق صنایع دستی امرار معاش می‌کردند با مشکل مواجه شوند؛ فرش نایین شهرت جهانی دارد با بی‌مهری که سالیان دراز به این هنری دستی شده است؛ شاید روزی شاهد مرگ این هنر غنی ایرانی در شهر نایین باشیم؛ این هنر دستی می‌تواند قابلیت ارزی زیادی برای کشور داشته باشد، امیدوارم با حمایت‌های صورت گرفته از طرف دولت هنر دستی زنان نائین مورد توجه واقع شوند. از احداث کارگاه قالیبافی تا بیمه قالیبافان می‌تواند گزینه حمایتی مناسبی در راستای حمایت از این هنر غنی ایران زمین در نایین بخشی از اصفهان باشد.هنرهای دیگر از جمله سفالگری، کاشی کاری جز ظرفیت‌ها پنهان شهر نایین هستند که اگر مورد توجه مسئولان امر قرار بگیرند بدون شک این شرایط به لحاظ اقتصادی در سطح ملی و بین المللی می‌درخشد.

نایین اصفهان را دریابید

آزاد با انتقاد از بی‌توجهی به موضوع گردشگری نایین می‌گوید: بعد گردشگری شهرستان نایین یکی از مجاری مغفول مانده است که نیازمند توجه بیشتر از طرف وزارتخانه میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی است با توجه به توریستی که این شهرستان دارد متاسفانه نایین از بعد گردشگری دیده نشده است، این شهرستان با توجه به ظرفیتی که دارد می‌تواند گردشگران بسیاری را جذب کند. به فرض مثال محله محمدیه شهر نایین یکی از مناطق قدیمی شهر نایین است که قدمت بسیار بالایی برخوردار است تا جایی که تلاش شده این محله به عنوان یکی از دروس وارد رشته دانشگاهی شود.

با شیوع کرونا کمبودها خود را بیشتر نشان دادند

نماینده مردم نایین و خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی تصریح می‌کند: یکی از مشکلات عمده مردم نایین بحث معیشت آنهاست با شیوع کرونا کمبودها بیشتر از هر زمان دیگر خود را نشان داده‌اند به فرض مثال یکی از موارد که نیاز لازم و ضروری در اوضاع کرونا است آموزش مجازی برای تمام دانش آموزان است که متاسفانه به دلیل پهنای پوشش دهی اینترنت، نبود گوشی هوشمند و تبلت این مهم آموزش دانش آموزان نائینی را با مشکل مواجه کرده است. امیدواریم با پیگیری که کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یازدهم در این راستا انجام می‌دهد بتوانیم از دانش آموزان شهر نایین به لحاظ کمبود امکانات آموزشی حمایت کنیم.

در ادامه ابوالفضل ابوترابی عضو مجمع نمایندگان مردم اصفهان در خصوص مشکلات نجف آباد اصفهان به خانه ملت می‌گوید: شهر نجف آباد در ۲۶ کیلومتری غرب اصفهان و بر سر راه ارتباطی اصفهان به غرب و جنوب غربی کشور قرار گرفته است. شهر نجف آباد در زمره شهرها است جمعیت فراوانی دارد که به دلیل استقرار در محدوده کلانشهر اصفهان و قطب‌های صنعتی این منطقه از روند تحولات آن متاثر است. 

 نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون ادامه می‌دهد: امروزه کرونا در صدر مشکلات کشور قرار دارد که با مدیریت نادرست این بیماری به حد بحرانی رسیده وشاهد مرگ و میر تعداد کثیری از هموطنان از اقصی و نقاط کشور هستیم ؛ این سوءمدیریت تا جایی رسید که مقام معظم رهبری به ماجرا ورود پیدا کرده درخواست کرده که قوه قهریه برای کنترل بیماری به میدان بیایند، نجف آباد، اصفهان هم از این مشکل در امان نبوده است.

بیکاری جوانان نجف آباد اصفهان آزار دهنده است

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی تاکید می‌کند: یکی از مشکلاتی که در شهرستان‌های نجف آباد، تیران و کرون وجود دارد، معضل بیکاری است که با توجه به سالی که به جهش تولید نامگذاری شده استفاده از ظرفیت نیروی جوان، متاسفانه هیچ اقدام سازنده‌ای از جانب دولت مشاهده نشده و با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور، بسیاری از جوانان این شهرستان‌ها، شغل‌های خود را از دست داده و بیکار شده‌اند.متاسفانه شیوع کرونا منجر به بیکاری بسیاری از اهالی نجف آباد شده است، طبق آمار بیمه بیکاری حدود ۷هزار نفر با شیوع بیماری بیمه بیکاری دریافت کرده‌اند که اگر بخواهیم آمار غیر رسمی را هم مورد توجه قرار دهیم بدون شک آمار بیشتری از این رقم را شاهد خواهیم بود.

ابوترابی با انتقاد از بی‌توجهی به قوانین اظهار می‌کند: مجلس قوانینی وضع می‌کند برای بهبود شرایط زندگی مردم که بیشتر وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادها از اجرای آنها امتناع می‌کند و زمانی که بحث استیضاح می‌شود اکثریت مسئولان می‌گویند در شرایط کنونی به صلاح نیست .

بسیاری از مردم نسبت به گرانی‌ها اعتراض دارند و بسیاری نیز بیکار شده‌اند، از دولت انتظار می‌رود با مساعدت‌های لازم و اتخاذ تدابیر ویژه ، مردم را در این وضعیت یاری کرده و بسیاری از کمبودها و کم و کاستی ها را جبران کند

عضو مجمع نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بسیاری از مردم نسبت به گرانی‌ها اعتراض دارند و بسیاری نیز بیکار شده‌اند، از دولت انتظار می‌رود با مساعدت‌های لازم و اتخاذ تدابیر ویژه ، مردم را در این وضعیت یاری کرده و بسیاری از کمبودها و کم و کاستی‌ها را جبران کند. 

نماینده مردم نجف آباد ادامه داد: بیماری خسارات جبران ناپذیری به لحاظ مادی و جانی به بار آورده است، درماههای اخیر با ساخت بیمارستانی که وزارت بهداشت هم بسیار بر روی آن تاکید کرده بود؛ شاهد کاهش بیماری در این بخش از اصفهان باشیم.

شهر کبوتر و کبوتر خانه مورد بی مهری است

با توجه به شنی بودن زمین نجف آباد و کمبود آب‌های سطحی در این منطقه، جاذبه طبیعی بسیاری در آن دیده نمی‌شود؛ با این حال ارتفاعات مهم‌ترین جاذبه طبیعی این منطقه محسوب می‌شود که مورد توجه و استقبال کوهنوردان قرار گرفته است. از نظر آثار تاریخی، نجف آباد اهمیت بالایی دارد و بیشتر این بناهای تاریخی برجای مانده، متعلق به دوره گذشتگان است. از نجف آباد به‌عنوان شهر کبوترها و کبوتر خانه‌ها نیز یاد می‌کنند.

ابوترابی در مورد بی‌توجهی به جاذبه‌های گردشگری نجف آباد یادآور می‌شود: نجف آباد به لحاظ گردشگری ظرفیت گسترده‌ای دارد از خانه مهرپرور، خانه تاریخی نوریان پارک ملی قمیشلو، کاروان سراهای هسنیجه تا جلوگیر ارگ شیخ بهایی از جمله اماکن گردشگری نجف آباد اصفهان است، ظرفیت دیده نشده گردشگری نجف آباد نشان از بی‌توجهی وزارتخانه میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی است.

وی در ادامه خاطرنشان می‌کند: باید از ظرفیت بخش خصوصی برای گردشگری استان‌ها استفاده کنیم پیشرفت صنعت گردشگری در کشور می‌تواند جایگزین اقتصاد نفتی کشور باشد به شرطی که بتوانیم از این فرصت طلایی استفاده کنیم. 

جاده حادثه خیز نطنز در حال ساخت است

 رحمت الله فیروزی پور نماینده نطنز و قمصر در مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت زیرساخت‌های جاده‌ای حوزه انتخابیه، خود به خبرنگار خانه ملت می‌گوید: جاده پرحادثه بادرود به کاشان تا پایان سال تکمیل می‌شود بنابراین امیدواریم که تمهیداتی ویژه‌ای برای توسعه زیرساخت‌های جاده‌ای در نظر گرفته شود. با قول مساعد وزارت راه و شهرسازی عملیات احداث ۸ کیلومتر باقی‌مانده جاده بادرود به کاشان به‌صورت کامل دوبانده ‌شود.در این چند ماه یک‌بار وزیر و سه بار معاون وزیر راه و شهرسازی از این جاده بازدید کردند.

 فیروزی پور می‌افزود: با دو بانده شدن جاده دیگر شاهد اتفاقات تلخ گذشته نخواهیم بود و مردم با اطمینان خاطر از این جاده عبور خواهند کرد، برای توسعه اقتصادی در مناطق مختلف کشور راهکار اساسی توسعه مسیرهای جاده‌ای است.

دعوت بخش خصوصی به حوزه گردشگری

وی در ادامه خاطرنشان کرد: امروزه گردشگری در دنیا به عنوان یک صنعت پیشرفته محسوب می‌شود که حتی خیلی از کشورهای دنیا برنامه توسعه خود را براساس صنعت گردشگری برنامه‌ریزی کرده‌اند.اینجانب اعتقاد دارم، حوزه انتخابیه نطنز بادرود و قمصر می‌تواند قطب گردشگری کشور باشد و یک گردشگر به راحتی می‌تواند حتی با اقامت یک هفته‌ای در منطقه از همه اماکن مذهبی، تاریخی، طبیعی و مناظر دیدنی بازدید داشته باشد.

فیروزی پور تاکید می‌کند: امروزه بخش خصوصی می‌تواند با سرمایه گذاری در صنعت گردشگری هم اشتغال زایی پایدار ایجاد کند و هم به اقتصاد بخش خصوصی و منطقه کمک کند.از دولت هم انتظار می‌رود در راه توسعه گردشگری همراهی‌های لازم با سرمایه گذاران عزیز داشته باشند و با تسهیل مجوز و اعطا تسهیلات کمک شایانی به توسعه گردشگری داشته باشد.

سی و سه پل اصفهان

کلام پایانی؛ در کنار انواع و اقسام معضلات کلان شهری چون اصفهان؛ آنچه بیش از هر چیز شرایط را دشوار می‌کند عدم مدیریت درست و عدم شناخت پتانسیل‌های مهم شهر اصفهان است. شهری توانمند و خودبسنده که راههای تنفسی حیاتش توسط ناکارآمدی متوالی در حال مسدود شدن است./

پایان پیام

گزارشگر: محبوبه اشرفی پیمان


 

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet