هدر موبایل
1388/08/19 08:24:00
سرویس سیاسی
رییس مجلس در گفت و گو با فارس:

عدم انعکاس پرداخت‌ها در بودجه سالانه امکان قانونی ندارد

**رئیس مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه مجلس هنوز هم این نظر را دارد که همه دریافت‌ها باید طبق قانون اساسی به خزانه برود و پرداخت‌ها و طبق قانون باشد و در اصل ۱۵۲ قانون اساسی نیز مشخص شده که در بودجه سالانه کشور اینگونه مسائل منعکس شود،‌ تاکید کرد: اینکه صندوقی بیاید پول را بگیرد و خرج کند و مجلس در قانون بودجه منعکس نکند از نظر ما امکان قانونی ندارد.

"علی لاریجانی" در گفتگو با خبرگزاری فارس در خصوص حضور سرزده رئیس جمهور در مجلس شورای اسلامی، گفت: مسائل این چنینی آنقدر دارای اهمیت نیست که به آن بپردازیم، رئیس‌جمهور برای ما عزیز است و هر وقت بخواهند می‌تواند به مجلس تشریف بیاورند منتها در چارچوب ضوابطی که وجود دارد.

لاریجانی اضافه کرد: هر وقت رئیس‌جمهور مطلبی داشته باشد نمایندگان آن را استماع می‌کنند و اساسا روابط محترمانه‌ای بین دولت و مجلس در قانون اساسی تعریف شده است.

وی با تاکید بر اینکه هرگز نباید تصور شود که رئیس‌جمهور هر گاه بخواهند مطلبی را با نمایندگان در میان بگذارند و مجلس نمی‌خواهد سخنان ایشان را بشنود، افزود: در روزی که رئیس‌جمهور به مجلس آمد چون نمایندگان وارد بررسی بحث لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها شده بودند و در آئین‌نامه آمده است که هر بندی از این بند خوانده می شود موافق و مخالف آن هر کدام پنج دقیقه و نماینده دولت فقط به همین اندازه یعنی 5 دقیقه می‌تواند صحبت کند.

رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه حدود نیم ساعت قبل از ورود رئیس‌جمهور به مجلس با بنده مشورت شد، تصریح کرد: حسینی وزیر اقتصاد گفتند رئیس جمهور فقط 5 دقیقه می‌خواهند صحبت کند بعد هم مدیر کل حقوقی دولت در مجلس آمدند که بنده گفتم که مصلحت نمی‌دانم تشریف بیاورند چون رئیس‌جمهور قاعدتا یک ساعت می‌خواهند صحبت کنند که از لحاظ آئین‌نامه‌ای ما نمی‌توانیم وسط بررسی لایحه وقت بگذاریم و فقط 5 دقیقه می‌توانیم وقت بدهیم.

لاریجانی با بیان اینکه ‌اصل مسئله به این شکل بوده است، خاطر نشان کرد: هر موقع وزرا یا رئیس‌جمهور بخواهند مطلبی را در مجلس بیان کنند مشکلی ندارد منتها در هیئت رئیسه مطرح می‌شود و ما در دستور هفته می‌گذاریم و می‌آیند و گرنه رئیس مجلس نمی‌تواند دستور مجلس را جابجا کند و فقط از لحاظ شکلی و از لحاظ محتوا مسئله خاصی نیست.

وی در خصوص تعامل دولت و مجلس گفت: به طور طبیعی هم نمایندگان با رئیس‌جمهور ارتباط دارند و معاون رئیس‌جمهور با مجلس ارتباط دارد. ‌در جلسات مختلف نیز ما همدیگر را می‌بینیم و تعامل غیر متعارفی بین مجلس و دولت وجود ندارد و فقط به این امور شکلی رسانه‌ها بیش از حد می‌پردازند.

لاریجانی با بیان اینکه در محتوا بین دولت و مجلس در موضوع ماده 13 در برداشت قانون اساسی اختلاف نظر وجود دارد، خاطرنشان کرد: در خیلی مواقع ممکن است بین دو عضو دولت نیز از لحاظ محتوایی اختلاف نظر باشد ولی به آن اختلاف سیاسی گفته نمی‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مجلس هنوز هم این نظر را دارد که همه دریافت‌ها باید طبق قانون اساسی به خزانه برود و پرداخت‌ها و طبق قانون باشد و در اصل 152 قانون اساسی نیز مشخص شده که در بودجه سالانه کشور اینگونه مسائل منعکس شود، مجلس بر اساس تفسیر خود از این اصل قانون اساسی با 175 رای بر خلاف قانون بودن آن رای داد.

رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه این موضوع دارای راهکار است، افزود: دغدغه‌ای که دولت دارد این است که کل پول رایانه‌ها که دست دولت است اگر در بودجه منعکس شود ممکن است نماینده‌های مجلس پیشنهاد بدهند از این بودجه خرج کارهای عمرانی شود، و بر این اساس فهم مشترکی بین سه قوه در کشور لازم است تا این قانون پیش برود.

لاریجانی با تاکید بر اینکه این اختیار را هیچ وقت نمی‌توان از مجلس سلب کرد، گفت: حتی اگر صندوقی هم برای این کار بوجود بیاید مجلس می‌تواند یک طرح دو فوریتی با امضای 15 نماینده بیاورد و تصویب کند که صندوق منحل شود.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر برای اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها بین دولت و مجلس در اجرا وحدت فکری وجود دارد اما آن نگرانی قابل رفع شدن نیست اینکه صندوقی بیاید پول را بگیرد و خرج کند و مجلس در قانون بودجه منعکس نکند از نظر ما امکان قانونی ندارد.

نماینده مردم قم گفت: دغدغه دولت را در این خصوص می‌توان رفع کرد زیرا قانون اساسی چارچوب‌هایی برای حل آن مشخص کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا سفر شما به عراق تاثیری در توافق نوری مالک و سید عمار حکیم داشته است یا خیر، گفت: سفر بنده به دعوت رئیس مجلس عراق انجام شد و بیشتر جنبه همکاری‌های پارلمانی داشت اما ملاقاتی با رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و معاونین رئیس‌جمهور داشتم و در مورد مسائل منطقه‌ای صحبت کردیم ولی مسائل داخلی آن‌ها مربوط به خودشان است و فکر می‌کنم رهبران عراق از ظرفیت خوب برای اداره کشور برخوردار هستند و می‌توانند خودشان در این جهت تصمیم بگیرند ولی موضع ایران همیشه این است که دولت عراق از طریق وحدت ملی تشکیل شود و رهبران عراق هم موضع ایران را می‌دانند.

لاریجانی در مورد روند مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 5+1 نیز تاکید کرد: ظاهرا مددوف رئیس‌جمهور روسیه اظهار نظری کرده‌اند که اگر ایران توافق نکند در این زمینه ما به سمت تحریم می‌رویم که باید گفت اینگونه جوسازی‌ها قبلا وجود داشته است و وزیر خارجه آمریکا هم یک چنین حرفی زده بود و اساسا آن‌ها باید بدانند با اینگونه جوسازی‌ها نباید در مورد ایران صحبت شود.

وی افزود: اگر مذاکره‌ای بخواهد صورت گیرد، بر اساس منطق روشن باید باشد و اینگونه حرف زدن‌ها مانند رفتار گذشته است با یک شیوه مردم پسندتر و در این جهت ایران باید مطابق مقررات بین‌المللی روی مواضع خود حرکت و بر اساس دیپلماسی فعال کار خود را ادامه دهد و آقایان هم باید قبول کنند مذاکرات ایران با آژانس یا 1+5 یک باید بر اساس مقررات بین‌المللی باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet