شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1399/09/04 13:12:52
سرویس استان ها
نجف زاده با اشاره به حل بحران قره باغ:

استراتژی جمهوری اسلامی ایران عدم تغییر ژئوپولیتیک منطقه بود

نماینده مردم خوی در مجلس گفت: استراتژی نظام جمهوری اسلامی در منویات مقام معظم رهبری مبنی بر دفاع از کشورهای اسلامی تبلور دارد.
استراتژی جمهوری اسلامی ایران عدم تغییر ژئوپولیتیک منطقه بود نماینده مردم خوی در مجلس گفت: استراتژی نظام جمهوری اسلامی در منویات مقام معظم رهبری مبنی بر دفاع از کشورهای اسلامی تبلور دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/202009107646361993.jpg استراتژی جمهوری,اسلامی,ایران,عدم,تغییر,ژئوپولیتیک منطقه,بود Icana

 به گزارش  خبرگزاری خانه  ملت؛ عادل نجف زاده، نماینده مردم خوی و چایپاره  درباره رویکرد ایران در مناقشه قره باغ اظهار کرد: استراتژی نظام جمهوری اسلامی در منویات مقام معظم رهبری بر دفاع از تمامیت کشورهای اسلامی به ویژه تشیع در جهان تبلور دارد.

وی ادامه داد: روی این موضوع نظام جهت گیری خود را در دفاع از آذربایجان به لحاظ باز پس گیری مناطق اشغالی که در حقیقت منطقه قره باغ کوهستانی متعلق به خاک سرزمین آذربایجان است، اعلام کرد.

نجف زاده اضافه کرد: تا این لحظه براساس اتفاقاتی که افتاده بازگشت این شهرها در توافقنامه ای که رخ داد عملا نشان می دهد که طرف ارمنستان باور به این موضوع دارد که این سرزمین ها به جمهوری آذربایجان تعلق دارد. الان با توجه به تغییراتی که با توافقنامه روسیه اتفاق افتاده است که البته من محور اصلی را روسیه می دانم که در حقیقت فرآیند را در منطقه مدیریت کرد، استراتژی جمهوری اسلامی ایران عدم تغییر ژئوپولیتیک منطقه بود.

این نماینده مجلس گفت: با توجه به کریدوری که از سمت نخجوان ارمنستان داده شده و اینکه این کریدور ۵ کیلومتری در اختیار و تحت کنترل روسیه است اما خاک متعلق به ارمنستان می باشد، به نظرم این معبر قطعا اجازه دخل و تصرف یا اجازه ورود و خروج جریان های تکفیری به شمال کشور را نخواهد داد.

وی تصریح کرد: نظام هم در کمیسیون امنیت ملی و دولت وضعیت را رصد می کند و تا این لحظه تغییرات و تحولات نقش بسیار اساسی در تغییر جغرافیای منطقه نداشته و صرفا بازگشت حقانیت سرزمینی جغرافیایی آذربایجان به خاک این کشور بوده است.

نجف زاده معتقد است: با استقرار نیروهای نظامی کشور در شمال غرب و با توجه به رصد و پایشی که در حال انجام است دچار تغییر و تحول خاص اقتصادی نخواهیم بود و به طور قطع، کنش‌گری جمهوری اسلامی در حوزه قفقاز در حالت فعلی، قطع به یقین به نفع استراتژی های کشور ما خواهد بود.

نماینده مردم خوی و چایپاره در پاسخ به این سوال که با توجه به حمایت ایران از آذربایجان، این حمایت تاثیری در روابط ایران و ارمنستان خواهد داشت، اظهار کرد: حمایت ایران از آذربایجان براساس یک ایدوئولوژی قدرتمندی است که مقام معظم رهبری سالیان قبل اعلام کردند که قره باغ خاک اسلام است و باید به پیکر جهان اسلام برگردد. نظام جمهوری اسلامی هیچ تعارفی در اعلام مواضع خودش ندارد و این حمایت؛ حمایت غیرحقانیت نبوده است بلکه بر اساس حقانیت تعلق جغرافیایی قره باغ کوهستانی به آذربایجان بوده است.

وی معتقد است: روابط ما با ارمنستان هم بر پایه یکسری منافع مشترک تنظیم شده و مرزهای ما پایدار و مستقل هستند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet