شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1399/09/04 11:57:37
سرویس استان ها
ذاکر:

وزارت کشاورزی از قدرت لازم برای پیش‌بینی مسائل آتی برخوردار نیست

نماینده مردم ارومیه در مجلس، با انتقاد از عدم برنامه‌ریزی دولت برای به دست آوردن سهمی از بازار خارجی جهت صادرات محصولات کشاورزی تاکید کرد که وزارت جهاد کشاورزی از قدرت لازم برای پیش‌بینی مسائل آتی برخوردار نیست.
وزارت کشاورزی از قدرت لازم برای پیش‌بینی مسائل آتی برخوردار نیست نماینده مردم ارومیه در مجلس، با انتقاد از عدم برنامه‌ریزی دولت برای به دست آوردن سهمی از بازار خارجی جهت صادرات محصولات کشاورزی تاکید کرد که وزارت جهاد کشاورزی از قدرت لازم برای پیش‌بینی مسائل آتی برخوردار نیست. https://cdn.icana.ir/d/019/202011100315171828.jpg وزارت,کشاورزی,از,قدرت,لازم,برای,پیش‌بینی,مسائل,آتی,برخوردار,نیست Icana

سید سلمان ذاکر در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد کاهش صادرات سیب در ارومیه و از دست دادن بازارهای خارجی و داخلی برای فروش این محصول، گفت: سیب و انگور دو محصول استراتژیک استان آذربایجان غربی هستند و در زمره کالاهای اساسی برای مردم این منطقه و کشور تلقی می‌شوند که دولت باید برای بهبود وضعیت بازار آنها در داخل و خارج تدبیری بیندیشد.

وزارت امور خارجه از دیپلماسی فعال اقتصادی برخوردار نیست

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: متاسفانه وزارت امور خارجه دیپلماسی فعال اقتصادی ندارد تا بتواند سهمی از بازارهای کشورهای همجوار همچون روسیه، عراق، ترکیه و اوراسیا و ...را به دست آورد و از توانایی لازم برای تعامل با تجار این کشورها جهت صادرات محصولات داخلی برخوردار نیست.

وی تصریح کرد: دیپلماسی اقتصادی ضعیف شود طبیعی است که نمی‌توانیم صادرات را پایدار کنیم، ضمن اینکه برخی مقررات خاص در گمرک و میزان تعرفه‌ها باعث شده است که نتوانیم محصولات خود اعم از سیب و انگور را صادر کنیم.

ذاکر خاطرنشان کرد: البته وزارت جهادکشاورزی نیز هنوز نتوانسته است محصولات کشاورزی را از طریق معرفی شناسنامه کشت، اعلام قیمت تضمینی این محصولات و تخصیص اعتبارات لازم ساماندهی کرده و از کشاورزان حمایت کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: یکی دیگر از مشکلاتی که وجود دارد عدم تعامل وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و جهادکشاورزی با کارخانجات است، ضمن‌اینکه کشاورزان برای بازاریابی حمایت نمی‌شوند در حالیکه دولت، اتاق بازرگانی و وزارت صنعت باید به این حوزه ورود پیدا کنند.

آذربایجان قطب پرورش زنبور و تولید عسل است

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، با اشاره به تلاش نمایندگان در این حوزه و دو سوالی که خود در این مورد مطرح کرده بود، یادآور شد: آذربایجان قطب پرورش زنبور و تولید عسل بوده و در ایران رتبه اول را دارد، اما هنوز برند ما مشخص نشده و امکان صادرات این محصول نیز وجود ندارد. کما اینکه هزاران تُن عسل در سردخانه‌ها مانده و در حال از بین رفتن است که وزیر جهادکشاورزی باید در این زمینه پاسخگو باشد.

وزارت جهاد کشاورزی نتوانسته بذر گندم را برای کشاورزان ذخیره کند

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه کنار خیابان‌های ارومیه مملو از سیب است و خجالت می‌کشیم از اینکه قدر این موهبت‌های الهی را نمی‌دانیم. تاکید کرد: هم‌اکنون تنها به کشاورزان از طریق تخریب اموال، قلع و قمع باغ‌هایشان و تامین کود و سم هجمه وارد می‌شود و نتیجه این می‌شود که احتمال دارد در سال‌های آینده همچون گندم با عدم کشت این محصولات نیز مواجه شویم آن هم در شرایطی که وزارت جهاد کشاورزی نتوانسته است بذر گندم را برای کشاورزان ذخیره کند که نشان می‌دهد قدرت پیش‌بینی مسائل آتی در حوزه کشاورزی را ندارند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet