خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1399/09/04 15:24:12
سرویس اقتصادی
امیرآبادی‌فراهانی در انتقاد به نحوه تخصیص ارز یارانه‌ای؛

قیمت مرغ با نهاده 4200 تومانی، کیلویی 10 هزار تومان می‌شود و نه 35 هزار

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: ۱۳ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی، نهاده‌های دامی و دارو تاکنون تخصیص یافته اما این کالاها با قیمت دولتی به دست مردم نرسیده زیرا محاسبه قیمت مرغ با نهاده ۴۲۰۰ تومانی، کیلویی ۱۰ هزار تومان می‌شود و نه ۳۵ هزار تومان!
قیمت مرغ با نهاده 4200 تومانی، کیلویی 10 هزار تومان می‌شود و نه 35 هزار عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: 13 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی برای واردات کالاهای اساسی، نهاده‌های دامی و دارو تاکنون تخصیص یافته اما این کالاها با قیمت دولتی به دست مردم نرسیده زیرا محاسبه قیمت مرغ با نهاده 4200 تومانی، کیلویی 10 هزار تومان می‌شود و نه 35 هزار تومان! https://cdn.icana.ir/d/019/202006109898443598.jpg قیمت,مرغ,با,نهاده,4200,تومانی،,کیلویی,10,هزار,تومان,می‌شود,و,نه,35,هزار Icana

احمد امیرآبادی‌فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، با اشاره به تعیین نرخ 11 هزار تومانی برای ارز در لایحه بودجه سال 1400 توسط دولت گفت: تعیین نرخ ارز ارتباط مستقیمی با ارزش پول ملی دارد، در حقیقت این موضوع به ارتباط میان گردش مالی ما با بانک مرکزی، خزانه‌داری، نفت و دولت مربوط می‌شود.  

نماینده مردم قم در مجلس ضمن انتقاد از چند نرخی بودن ارز در کشور اظهار کرد: اکنون دلار در سه حالت یارانه‌ای 4200 تومانی، نیمایی و آزاد بفروش می‌رسد و متاسفانه چند نرخی بودن ارز در کشور موجب مفسده‌های بسیاری شده است و باید با واقعی‎سازی قیمت ارز طوری برنامه‌ریزی شود که این موضوع موجب کاهش ارزش پول ملی نشده و بر اقتصاد تاثیرگذار نباشد.

وی ادامه داد: در این مدت 13 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی برای واردات کالاهای اساسی، نهاده‌های دامی و دارو تخصیص یافته اما شاهدیم که این کالاها با قیمت دولتی به دست مصرف کننده و مردم نرسیده است زیرا محاسبه قیمت مرغ با نهاده 4200 تومانی کیلویی 10 هزار تومان می‌شود، نه کیلویی 35 هزار تومان در حالی که مسئولان اعلام کرده‌اند، بخش عمده نهاده‌های دامی با ارز 4200 تومانی و یارانه‌ای به کشور وارد شده است.

*واریز بخش عمده ارز یارانه‌ای با استفاده از رانت به جیب افراد خاص

امیرآبادی‌فراهانی تاکید کرد: مسئولان باید پاسخ دهند، چرا نهاده‌های دامی وارداتی با ارز یارانه‌ای با نرخ ارز آزاد به دست مرغ‌داری‌ها می‌رسد؛ مسلما این مسایل به دلیل عدم نظارت مسئولان مربوطه بر نحوه توزیع بوجود آمده است.

عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: بخشی از ارز 4200 تومانی تخصیص یافته به نهاده‌های دامی و دارو در اختیار عده‌ای معدودی که در ستادهای انتخاباتی رئیس جمهور، احزاب و جریان‌ها، گروه‌های سیاسی نزدیک به دولت، اطراف و اکناف وزرا و بانک مرکزی و ... حضور داشته‌اند، قرار گرفته است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: با کمی بررسی مشخص می شود که انحصار در دریافت ارز یارانه‌ای در حقیقت یک موضوع نانوشته‌ای است که به آن عمل می‌شود که بیشترین ضربه را هم به مردم زده است.

امیرآبادی‌فراهانی ضمن تاکید براینکه تعیین نرخ ارز در لایحه بودجه 1400 به قیمت 11 هزار تومان، کمتر یا بیشتر باز هم موجب چند نرخی شدن ارز در کشور می‌شود، گفت: چند نرخی شدن ارز موجب می‌شود تا بخش عمده‌ای از ارزهای یارانه‌ای با استفاده از رانت به جیب افراد خاص برود و همین موضوع بزرگترین فساد را در اقتصاد کشور بوجود آورده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet