شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1399/09/04 15:26:46
سرویس اجتماعی
نوروزی در تشریح دستور کار کمیسیون قضایی مجلس خبر داد:

تصویب جزئیات و کلیات لایحه اصلاح قانون چک/ پیش‌بینی 6 ماه تا 2 سال حبس برای جاعلان چک‌های تضمینی

نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس از تصویب جزئیات و کلیات لایحه اصلاح قانون چک خبر در نشست امروز این کمیسیون خبر داد و گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون، جاعلان چک‌های تضمینی بر اساس تشخیص دادگاه به ۶ ماه تا ۲ سال حبس محکوم می‌شوند و همچنین از صدور چک تضمینی برای آنها تا همیشه جلوگیری ممانعت به عمل خواهد آمد.
تصویب جزئیات و کلیات لایحه اصلاح قانون چک/ پیش‌بینی 6 ماه تا 2 سال حبس برای جاعلان چک‌های تضمینی نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس از تصویب جزئیات و کلیات لایحه اصلاح قانون چک خبر در نشست امروز این کمیسیون خبر داد و گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون، جاعلان چک‌های تضمینی بر اساس تشخیص دادگاه به 6 ماه تا 2 سال حبس محکوم می‌شوند و همچنین از صدور چک تضمینی برای آنها تا همیشه جلوگیری ممانعت به عمل خواهد آمد. https://cdn.icana.ir/d/019/201904101590448065.jpg تصویب,جزئیات,و,کلیات,لایحه,اصلاح,قانون,چک/,پیش‌بینی,6,ماه,تا,2,سال,حبس,برای,جاعلان,چک‌های,تضمینی Icana

حسن نوروزی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست امروز ( سه‌شنبه، 4 آذرماه ) کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی از بررسی طرح حمایت از مالکیت صنعتی در نشست امروز خبر داد و گفت: در نشست دیروز 20 و در نشست امروز هم 20 ماده دیگر از طرح حمایت از مالکیت صنعتی تصویب و در مورد تاریخ مالکیت صنعتی و شرایط شکلی و ماهوی به آن بحث و گفت و گو شد.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی افزود: بر اساس مصوبه امروز کمیسیون در صورت اختلاف بر سر ثبت یک اختراع و اینکه فردی مدعی باشد که اختراع مورد نظر پیش از این توسط او به ثبت رسیده است موضوع با تشکیل کمیته ای در سازمان ثبت اختراعات مورد بررسی قرار می گیرد.

وی ادامه داد: همچنین مقرر شد حقوق مادی اختراع ثبت شده متعلق به فرد مخترع و یا فردی باشد که اختراع را از او خریداری کرده اما حقوق معنوی تنها متعلق به مخترعی است که اولین بار آن را اختراع کرده و اگر قرار باشد تقدیری انجام شود باید از شخص مخترع صورت گیرد نه فردی که اختراع را خریداری کرده است.

نماینده مردم بهارستان و رباط کریم یادآور شد: بر اساس مصوبه دیگر کمیسیون در صورتی بدون اجازه مخترع از اختراع وی استفاده می شود که مسائل ملی به آن گره خورده باشد و یا اینکه در حوزه مسائل ژنتیکی یا تولید محصول و کالای دیگری نیازمند استفاده از اختراع وی باشد.

نوروزی از بررسی و تصویب جزئیات و کلیات لایحه اصلاح قانون چک در نشست امروز کمیسیون متبوع خبر داد و  گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون در صورتی که کسی بخواهد برای فرد دیگر چک تضمینی صادر کند باید به بانک مراجعه کرده و مشخصات و شماره حساب گیرنده چک را در سامانه سیاح بانک مرکزی ثبت کند.

وی یادآور شد: بر اساس مصوبه دیگر کمیسیون، جاعلان چک‌های تضمینی بر اساس تشخیص دادگاه به 6 ماه تا 2 سال حبس محکوم می‌شوند و همچنین از صدور چک تضمینی برای آنها برای همیشه ممانعت به عمل خواهد آمد همچنین طبق مصوبه دیگر اگر زمان صدور چک از ثبت مشخصات گیرنده بیشتر از یک ماه شد باید از سازمان پولشویی برای صدور چک استعلام شود.

چک تضمینی کارگشایی زیادی در نظام پولی و بانکی ایجاد می‌کند

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چک تضمینی کارگشایی زیادی در نظام پولی و بانکی ایجاد می‌کند، گفت: با تعیین تکلیف این لایحه مشکلات پولی و بانکی حل خواهد شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet