خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1399/09/09 14:13:09
سرویس سیاسی
عملکرد کمیسیون اصل 90 در 6 ماهه نخست اجلاسیه اول دوره یازدهم بررسی شد

وصول 1041 فقره شکایت تا 180 روزگی مجلس؛ از ورود کمیسیون اصل 90 به قرارداد ویلموتس تا بررسی وضعیت بورسیه ها

اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در طول ۱۸۰ روز ابتدایی دوره یازدهم شکایات متعددی را بررسی کرده و برای حل مشکلات کشور با نهادهای ذی ربط نشست های بسیاری داشته‌اند.
وصول 1041 فقره شکایت تا 180 روزگی مجلس؛ از ورود کمیسیون اصل 90 به قرارداد ویلموتس تا بررسی وضعیت بورسیه ها اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در طول 180 روز ابتدایی دوره یازدهم شکایات متعددی را بررسی کرده و برای حل مشکلات کشور با نهادهای ذی ربط نشست های بسیاری داشته‌اند. https://cdn.icana.ir/d/019/201905105676836009.jpg وصول,1041,فقره,شکایت,تا,180,روزگی,مجلس؛,از,ورود,کمیسیون,اصل,90,به,قرارداد,ویلموتس,تا,بررسی,وضعیت,بورسیه,ها Icana

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری خانه ملت؛ مجلس یازدهم 180 روزه شده است، مجلسی که شجاعت و انقلابی گری را سرلوحه کار خود قرار داده است تا گامی در مسیر کاهش مشکلات مردم و توسعه و پیشرفت کشور بردارد. همان طور که می دانید نمایندگان درمجلس علاوه بر قانونگذاری و تعیین ریل حرکتی برای دولت و مجریان در کشور، مسئولیت نظارت بر حسن اجرای قوانین را نیز بر عهده دارند و کمیسیون اصل 90 مجلس بارزترین کمیسیون تخصصی مجلس در حوزه نظارتی است که در این گزارش عملکرد اعضای این کمیسیون در 6 ماهه نخست اولین اجلاسه دوره یازدهم را مورد بررسی قرار می دهیم.

باید اشاره کرد که رئیس کمیسیون اصل 90 بر خلاف سایر کمیسیون ها در صحن علنی و با پیشنهاد هیات رئیسه مجلس انتخاب می شود، از این رو نصرالله پژمانفر در تیرماه سکان کمیسیون را با رای مستقیم نمایندگان در اختیار گرفت و پس از آن کمیسیون اقدامات نظارتی خود را آغاز کرد.

طبق اصل 90 قانون اساسی، هر کس شکایتی از طرز کار مجلس یا قوه مجریه  یا قوه قضاییه داشته باشد می تواند شکایت خود را کتبا به مجلس شورای اسلامی ارائه کند. مجلس موظف است به این شکایت رسیدگی کند و پاسخ کافی دهد. در مواردی که شکایت به قوه مجریه یا قوه قضاییه مربوط است رسیدگی و پاسخ کافی از آن‌ها بخواهد و در مدت متناسب نتیجه را اعلام کند و در موردی که مربوط به عموم باشد به اطلاع عامه برساند.

از این رو در 189 روز ابتدایی مجلس 1041 فقره شکایت به قوه مقننه ارسال شد که تعدادی از آنها در صلاحیت کاری کمیسیون تشخیص داده شد و کمیسیون نیز برای پیگیری شکایت ها 897 فقره نامه نگاری با دستگاه های ذی ربط داشته است که  ۸۰۲ فقره جوابیه اعم از واسطه ای یا قطعی به ثبت رسیده و ۳۴۴ فقره پاسخ دستگاه ها برای شکات پرونده ها ارسال شده است و 537 فقره نامه به منظور راهنمایی شکات ارسال شد و آنها راهنمایی شدند که برای شکوائیه به کدام مراجع ذی ربط رجوع کنند یا نواقص پرونده شان را تکمیل و به کمیسیون ارسال کنند.

در این بین ۶ فقره شکوائیه به دلیل فقدان آدرس و تکراری بودن بایگانی شده است. ۳۷۹ فقره شکوائیه نیز در دستور کار کمیته های مختلف کمیسیون قرار دارد.

در مجموع طی مدت مذکور ۳۶۸۵ فقره نامه به کمیسیون وارد و یا از کمیسیون خارج شده است. به منظور یافتن راهکارهای مناسب جهت حل موضوعات و نیز بررسی پرونده های مطروحه، ده ها جلسه در کمیسیون تشکیل و با ۶۴ فقره دعوت کتبی از مسئولین ذی ربط به بحث و تبادل نظر با آنها پرداخته شده است.

عملکرد آماری کمیسیون اصل 90

علاوه بر اقدامات نظارتی اعضای کمیسیون مصوباتی چون تصویب آیین نامه داخلی کمیسیون و ایجاد کمیته های پنجگانه آن، تصویب اولویت های کاری کمیسیون وایجاد ۲۰ کارگروه برای تسریع در تحقق برنامه ها را در کارنامه کاری خود ثبت کرده اند.

این کمیسیون در مدت مذکور  طبق ماده 101 آیین نامه داخلی گزارش مشکلات تامین ارز و توزیع نهاده های دامی را در نشست آبان ماه ارائه کرد.

اعضای کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس  17 پرونده را در دستور کار داشته و نسبت به حل مسائل آنها اقدام کردند. از جمله این موارد رسیدگی به مشکلات ارزی نهاده های دامی، بررسی تشکیل سامانه جامع اطلاعات مسکن و املاک، رسیدگی به خام فروشی مواد معدنی، لزوم عرضه فولاد از طریق بورس، بررسی وضعیت زیست محیطی رودخانه های استانهای گیلان، مازندران و گلستان، رسیدگی به محصولات تراریخته، بررسی وضعیت بازار سرمایه و افت شاخص بورس، بررسی آزادسازی حریم سواحل، بررسی وضعیت خودروسازان کشور، بررسی مشکلات و معضلات در حوزه اتباع بیگانه، ارزیابی نحوه اجرای قانون حدنگار (کاداستر)، بررسی پرونده واردات و قاچاق دارو، رسیدگی به پرونده مربوط به بورسیه ها، ارزیابی عملکرد سازمان اوقاف و امور خیریه،  بررسی عملکرد فدراسیون فوتبال در نحوه عقد قرارداد با مربی سابق تیم ملی فوتبال (ویلموتس)، بررسی پرونده وضعیت فضای مجازی در کشور و بررسی نرخ رشد جمعیت و موضوع حمایت از خانواده.

در این بازه زمانی طرح ها و لوایحی از جمله  طرح اصلاح و الحاق موادی به قانون نظارت بر رفتار نمایندگان، طرح تقویت و کارآمدسازی کمیسیون اصل نود، طرح انتظام بخشی فرآیند واگذاری بنگاههای دولتی و طرح اصلاح قانون نحوه اجرای اصل نودم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ارجاع داده شد.

اعضای کمیسیون اصل 90 در مدت 6 ماهه ابتدایی سال، 10 جلسه رسمی و غیررسمی با حضور مسئولین دستگاههای اجرایی برگزار کرده است که به تعدادی از مهمترین این جلسات اشاره می شود.

اعضای کمیسیون در روزهای ابتدایی تشکیل کمیسیون اصل 90 جلسه ای با حضور مسئولین گمرک، بانک مرکزی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نفت، صندوق ضمانت صادرات و مرکز پژوهشها در خصوص مشکلات ارزی نهاده های دامی داشتند.

اعضای کمیسیون اصل 90 همچنین با رئیس قوه قضائیه  و بحث و تبادل نظر پیرامون نحوه تعامل با آن قوه در راستای اجرای تکالیف نظارتی کمیسیون جلسه داشتند. نرخ رشد جمعیت یکی از موضوعاتی بود که کمیسیون برای بررسی آن با مسئولین مربوطه نشستی در نظر گرفت.

رئیس مجلس نیز با حضور در صحن کمیسیون اصل90 در زمینه نحوه اجرای تکالیف نظارتی کمیسیون و مشکلات موجود نشستی با اعضای این کمیسیون داشت.

پیرامون عملکرد فدراسیون فوتبال در نحوه عقد قرارداد با سرمربی سابق تیم ملی فوتبال (ویلموتس) کمیسیون با وزیر ورزش و جوانان، مسئولین مسئولین فدراسیون فوتبال و دستگاههای نظارتی کشور چندین جلسه ای برگزار کرد.

همچنین اعضای کمیته فرهنگی با حضور مسئولین وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع بورسیه ها را بررسی کردند.

با حضور رئیس سازمان بورس، مسئولین وزارت اقتصادی مرکز پژوهشها، اساتید دانشگاه  در جلسه کمیسیون اصل 90 علل افت شاخص بورس بررسی شد. همچنین با حضور رئیس سازمان امور مالیاتی شکایات واصله از آن سازمان پیگیری شد. اعضای کمیسیون با حضور در محل پژوهشگاه شورای نگهبان با سخنگوی شورای نگهبان، مسئولین و کارشناسان پژوهشگاه آن شورا نشستی در زمینه تفسیر عبارت "طرز کار" در اصل 90 قانون اساسی برگزار کردند.

همچنین برای نحوه تعامل و همکاری برای ایفای وظایف نظارتی با رئیس دیوان محاسبات کشور، دادستان و معاونین آن دیوان نشست داشتند. اعضای کمیسیون در راستای تعامل با دیوان عدالت اداری با رئیس دیوان عدالت اداری و معاونین آن دیوان نشستی ترتیب دادند.

جلسات کمیسیون محدود به اعضای ثابت نبود به نحوی که در نشستی از کمیسیون با حضور نمایندگان غیر ثابت گزارشی از روند پیشرفت کار کارگروه ها در بررسی موضوعات اتباع بیگانه، سازمان زندانها، جمعیت، کاداستر، قاچاق کالا، نهاده های دامی و موضوعات طرز کار سازمان برنامه و بودجه در توزیع اعتبارات استانی و سامانه «جامع اطلاعات مسکن و املاک »  ارائه شد.

اعضای کمیسیون اصل 90 خصوص محصولات تراریخته نشستی با حضور مسئولین وزارت جهاد کشاورزی، علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان بازرسی کل کشور، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان استاندارد، مرکز پژوهشهای مجلس، انجمن ایمنی زیستی و نمایندگان کمیسیونهای بهداشت، کشاورزی و اساتید بیوتکنولوژی داشتند.

اعضای هیات رئیسه این کمیسیون در خصوص نابسامانی بازار خودرو با حضور کارشناسان مطلع نشست داشتند و موارد را مورد بررسی قرار دادند. از سوی دیگر نیز  کمیته اقتصادی کمیسیون با حضور معاون استانداری البرز و مدیران  وزارت صنعت ، معدن و تجارت، سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی، شرکت صنعتی البرز و بازرسی استان البرز شکایت شرکت کیهانی صنعت را بررسی کردند.

این کمیسیون همچنین برای تعامل با سازمان زندان ها نشستی با حضور رئیس و مدیران سازمان زندانها تشکیل دادند و پرونده های مطروحه را مورد ارزیابی قرار دادند.

اعضای کمیسیون اصل 90 تمام تلاش خود را برای رسیدگی به مباحث روز کشور و حل مشکلات به کار گرفتند در 6 ماهه نخست سال با تشکیل جلسات و پیگیری ها مواردی را به نتیجه رساندند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet