شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1399/09/09 20:45:46
سرویس سیاسی

طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها به تصویب کمیسیون امنیت ملی مجلس رسید

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از تصویب طرح دو فوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها در نشست عصر امروز این کمیسیون خبر داد.
طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها به تصویب کمیسیون امنیت ملی مجلس رسید سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از تصویب طرح دو فوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها در نشست عصر امروز این کمیسیون خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/201905104076781342.jpg طرح,اقدام,راهبردی,برای,لغو,تحریم‌ها,به,تصویب,کمیسیون,امنیت,ملی,مجلس,رسید Icana

ابوالفضل عمویی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،  با اشاره به نشست امروز عصر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: به دنبال تصویب طرح دو فوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها در صحن علنی امروز مجلس، جلسه فوق العاده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از ساعت 14 تا 19 برگزار شد.

وی افزود: 9 ماده این طرح و کلیات آن در جلسه کمیسیون به تصویب رسید. همانطور که پیش از این اطلاع رسانی شده بود ماده یک این طرح سالانه به میزان حداقل ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد را تولید و در داخل کشور ذخیره خواهد شد. در ماده 2 تاکید شده است که سازمان انرژی اتمی ایران، مکلف می شود که به میزان ماهانه حداقل ۵۰۰ کیلوگرم اورانیوم  غنی سازی با سطح پایین تولید و ذخیره کند براساس ماده 3 سازمان مکلف به بهره گیری از ماشین هایIR-2m  و  ۶-IR  می شود ، همچنین سازمان انرژی اتمی مکلف به بهره برداری از کارخانه اورانیوم فلزی در اصفهان طی ۵ ماه از زمان تصویب این قانون می شود.

این نماینده مجلس بیان کرد: بر اساس ماده 5 سازمان انرژی اتمی ایران مکلف می شود، همزمان با عملیات بهینه سازی و راه اندازی راکتور ۴۰ مگاواتی آب سنگین اراک، نسبت به طراحی و ساخت یک راکتور آب سنگین ۴۰ مگاواتی جدید با هدف تولید رادیو ایزوتوپ های بیمارستانی با جدول زمانبندی اقدام کند. جدول زمان بندی این موضوع باید ظرف یک ماه به اطلاع مجلس برسد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس گفت: ماده 6 به این گونه شد که دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است بر اساس بندهای ۳۶ و ۳۷ برجام، ظرف مدت ۲ ماه از تصویب این قانون، دسترسی های نظارتی فراتر از پروتکل الحاقی بر اساس برجام را متوقف کند. در ماده 7 بیان شد چنانچه اعضای گروه 4+1 به تعهدات خود در رفع تحریم ها اقدام کنند دولت گزارش این اقدامات را به مجلس ارئه می کند تا نمایندگان براساس ماده 45 آیین نامه داخلی موضوع را مورد بررسی قرار می دهند.

عموئی بیان کرد: ماده 8 و 9 این قانون درباره الزام به اجرا و حمایت از قانون و نحوه تامین اعتبارات قانون است. با تصویب مواد و کلیات در کمیسیون، طرح مذکور به هیات رئیسه مجلس ارسال شد تا در نوبت رسیدگی ر صحن علنی روز سه شنبه یا چهارشنبه هفته جاری قرار گیرد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet