شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1399/09/12 16:46:28
سرویس اجتماعی
شاکری به مناسبت روز جهانی معلولان؛

ضرورت سختگیری در اجرای دقیق مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان/ مسئولان برای متناسب‌سازی معابر جهت تردد معلولان بهانه تراشی نکنند

عضو کمیسیون عمران مجلس ضمن انتقاد از عدم اجرای قوانین مربوط به متناسب سازی معابر جهت تردد معلولان گفت: ناظران باید بر اجرای دقیق مباحث ۲۲ گانه نظام مهندسی مقررات ملی ساختمان سختگیرانه نظارت کنند.
ضرورت سختگیری در اجرای دقیق مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان/ مسئولان برای متناسب‌سازی معابر جهت تردد معلولان بهانه تراشی نکنند عضو کمیسیون عمران مجلس ضمن انتقاد از عدم اجرای قوانین مربوط به متناسب سازی معابر جهت تردد معلولان گفت: ناظران باید بر اجرای دقیق مباحث 22 گانه نظام مهندسی مقررات ملی ساختمان سختگیرانه نظارت کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/202012100034422251.jpg ضرورت,سختگیری,در,اجرای,دقیق,مباحث,22,گانه,مقررات,ملی,ساختمان/,مسئولان,برای,متناسب‌سازی,معابر,جهت,تردد,معلولان,بهانه,تراشی,نکنند Icana

اقبال شاکری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، به مناسب روز جهانی معلولان، گفت: متناسب سازی معابر برای معلولان از جمله مواردی است که برای آن قانون وجود دارد و باید این امر مهم در طرح‌های هادی، تفصیلی و ضوابط معماری شهرسازی در شهرها مورد توجه قرار بگیرد تا معلولان به تمامی نقاط شهر دسترسی داشته باشند همچنین ، مسیر تردد برای افراد روشن دل نیز باید با استفاده از ابزارهای مناسب متناسب سازی شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: محل ورود و  خروج از ساختمان‌ها، حضور در طبقات مختلف ساختمان که در مباحث 22 گانه نظام مهندسی مقررات ملی ساختمان موجود است اما باید توسط مشاوران و دستگاه‌های نظارت شهری هنگام طراحی و ساخت معابر، جاده‌ها و ساختمان‌ها نظرات کافی وجود داشته باشد تا این موارد اعمال شود و با متخلفان برخورد شده و اجازه بهره‌برداری به آنها داده نشود. معتقدم در شرایط فعلی مجلس باید بر حسن اجرای قوانین نظارت کرده و از مسئولان مربوطه در خصوص میزان رعایت موارد مذکور گزارش طلب کند چرا که به اندازه کافی قانون برای این حوزه تصویب شده و تنها مشکل در عدم اجرای آن است.

وی ادامه داد: کمبود بودجه بهانه درستی برای عدم اجرای قوانین مربوط به متناسب سازی معابر برای حضور معلولان در جامعه نیست؛ به عنوان مثال ساخت رمپ برای رفت و آمد معلولان در مقابل ساختمان‌ها، نصب دستگیره در پله‌ها، آسانسورها، دست‌شویی‌ها برای معلولان چه قدر هزینه می‌خواهد که افراد برای انجام ندادن آن، بهانه بودجه آورده و از اجرای قوانین فرار می‌کنند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت اصلاح ساختمان‌ها و رعایت موارد متناسب سازی برای معلولان گفت: راه‌هایی بسیاری برای کنترل قوانین مربوط به متناسب سازی وجود دارد که یکی از آنها نظارت بر ساختمان‌ها هنگام نقل و انتقال‌ها، فروش و اجاره است اما متاسفانه مدیران و مسئولان شهری همت کافی برای اجرای این قوانین را ندارند.

عضو کمیسیون عمران مجلس یادآور شد: از برخی مراکز آموزشی بازدید کردیم که تمامی این موارد را برای رفت و آمد راحت تر معلولان اجرایی کرده بودند، این نشان‌دهنده این است که کاری نشدنی و سختی نیست. باید در اجرای مباحث 22 قانون مقررات ملی ساختمان که در دوره بهره برداری حاکم است و مابقی مباحث که در زمان ساخت ساختمان حاکم است، سخت‌گیری شود، بازرسان نظارت کرده و نقاط ضعف را شناسایی و ساختمان‌ها را از این حیث درجه بندی کنند و کارهای اصلاحی را هر چه سریع‌تر شروع کنند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet