شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1399/09/18 07:30:00
سرویس سیاسی
گلرو با اشاره به دیدار وزیر خارجه سوریه با رئیس مجلس:

نقش محوری ایران در غلبه سوریه بر تروریسم/ حفظ منافع دو کشور در برابر چالش‌ها ضروری است

نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و سوریه با اشاره به دیدار وزیر خارجه سوریه با رئیس مجلس، گفت: در این دیدار بر حفظ منافع دو کشور در برابر چالش‌ها تاکید شد.
نقش محوری ایران در غلبه سوریه بر تروریسم/ حفظ منافع دو کشور در برابر چالش‌ها ضروری است نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و سوریه با اشاره به دیدار وزیر خارجه سوریه با رئیس مجلس، گفت: در این دیدار بر حفظ منافع دو کشور در برابر چالش‌ها تاکید شد. https://cdn.icana.ir/d/019/202009104243371253.jpg نقش,محوری,ایران,در,غلبه,سوریه,بر,تروریسم/,حفظ,منافع,دو,کشور,در,برابر,چالش‌ها,ضروری,است Icana

عباس گلرو در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص سفر فیصل مقداد وزیر خارجه جدید سوریه به تهران و دیدار وی با رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: فیصل مقداد در سفری رسمی، به تهران آمد، این اولین سفر وزیر خارجه جدید سوریه به ایران بود، وی جایگزین ولید معلم شده است. ولید معلم وزیر خارجه چندین ساله سوریه بود که نقش بی بدیلی در خدمت به کشورش، ملت سوریه، ملت‌های منطقه و محور مقاومت داشت.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس با اشاره به ابعاد حائز اهمیت سفر وزیر خارجه سوریه به تهران، گفت: روابط ایران و سوریه، روابطی استراتژیک است که امام خمینی(ره) و حافظ اسد رئیس جمهور فقید سوریه معماران این روابط بودند، این روابط استراتژیک بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شکل گرفت، سوریه تنها کشور عربی بود که در جنگ هشت ساله ایران و عراق در کنار جمهوری اسلامی ایران ایستاد و از ما حمایت کرد.

وی با یادآوری روابط ایران و سوریه در بُعد سیاسی، گفت: این روابط به دلیل موقعیت ژئوپلیتیک سوریه شکل گرفت، سوریه در نقطه‌ای استراتژیک واقع شده است، نقش سوریه به عنوان پل ارتباطی با جبهه مقاومت برای جمهوری اسلامی ایران که پشتوانه مقاومت است، راهبردی بوده و از حیث اقتصادی نیز روابط ایران و سوریه در هم تنیده است.

گلرو در ادامه اظهار کرد: ایران در سوریه پروژه‌های بزرگ اقتصادی را در زمینه های مختلف اجرا کرده و با شروع بحران در سوریه در سال 2011 عمق روابط راهبردی جمهوری اسلامی ایران با سوریه ایجاب کرد که که ما تمام قد در کنار مردم و دولت سوریه بایستیم. ایران در مقابله با تهاجم خارجی و جنگ تمام عیاری که با مشارکت 70 کشور دنیا و بسیاری از کشورهای منطقه علیه سوریه ایجاد شد، نقش محوری در پیروزی سوریه علیه تروریسم و اشغالگری داشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: مستشاران نظامی ایران در کنار ارتش و نیروهای مردمی سوریه ایستادند و نهایتا سوریه در مقابل حجم سنگین تروریسم توانست ایستادگی کند. نقش سردار شهید سلیمانی به عنوان فرمانده مقاومت در سوریه و عراق بی بدیل بود.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس با یادآوری کمک جمهوری اسلامی ایران به سوریه در فرایند انجام مذاکرات آستانه، گفت: ایران همراه با روسیه و ترکیه به عنوان سه طرف اصلی مذاکرات آستانه توانستند بحران سوریه را مدیریت و مناطق کاهش تنش ایجاد کنند. این مذاکرات با یک مکمل سیاسی در کنفرانس سوچی منجر به جمع شدن گروه های مختلف سوری در کنار هم شد. این مذاکرات پیرامون تدوین قانون اساسی سوریه ادامه دارد.

گلرو در ادامه دیدار امروز آقای فیصل مقداد وزیر خارجه سوریه با رئیس مجلس شورای اسلامی را یادآور شد و گفت: آقای قالیباف در این دیدار از نقش و جایگاه سوریه در محور مقاومت و نقش مردم در ایستادگی در برابر تروریسم تقدیر کرد. همچنین تاکید کرد که تهدید اصلی در منطقه، اسرائیل است که امنیت همه را به خطر انداخته و ضرورت دارد همه کشورهای اسلامی و عربی با این روند سازش و عادی سازی روابط که برخی حکام عرب آغاز کرده‌اند و حقوق فلسطین را نادیده گرفته‌اند، مقابله کنند.

وی افزود: رئیس مجلس در این دیدار عنوان کرد که ما باید با کشورهای اسلامی رایزنی کنیم تا جلوی روند سازش گرفته شود.

نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و سوریه  با اشاره به اظهارات فیصل مقداد در این دیدار و تقدیر وی از کمک های جمهوری اسلامی ایران به مردم سوریه، تصریح کرد: وزیر خارجه سوریه در این دیدار گفت «جمهوری اسلامی ایران در شرایط سخت در کنار مردم سوریه ایستاد و امروز هم ضروری است رایزنی‌ها، همکاری و هم فکری بین دو کشور بیشتر شود.»/

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet