خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1399/09/17 13:07:30
سرویس بین الملل
خطیب زاده در پاسخ به خانه‌ملت:

وزارت امورخارجه در روابط اقتصادی نقش هماهنگ کننده دارد/ افتتاح راه‌آهن خواف-هرات در راستای همکاری‌های اقتصادی

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه وزارت خارجه در روابط اقتصادی نقش هماهنگ کننده و تسهیل‌‌گر دارد، گفت: به زودی راه‌آهن خواف- هرات افتتاح می‌شود.
وزارت امورخارجه در روابط اقتصادی نقش هماهنگ کننده دارد/ افتتاح راه‌آهن خواف-هرات در راستای همکاری‌های اقتصادی سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه وزارت خارجه در روابط اقتصادی نقش هماهنگ کننده و تسهیل‌‌گر دارد، گفت: به زودی راه‌آهن خواف- هرات افتتاح می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/202008101274041973.jpg وزارت,امورخارجه,در,روابط,اقتصادی,نقش,هماهنگ,کننده,دارد/,افتتاح,راه‌آهن,خواف-هرات,در,راستای,همکاری‌های,اقتصادی Icana

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت، سعید خطیب‌زاده صبح امروز دو‌شنبه 17 آذرماه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که به صورت مجازی برگزار شد ضمن تبریک شانزدهم آذر و روز دانشجو، گفت: دانشگاه سرچشمه همه تحولات بنیادین است و این تحول خواهی، عدالت جویی و کمال خواهی سرلوحه حرکت های دانشجویی بوده است.

تهران میزبان وزرای خارجه سوریه و آذربایجان

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه به تحولات هفته اخیر حوزه دیپلماسی کشور اشاره کرد و افزود: آقای ظریف امروز میزبان اولین سفر خارجی وزیر خارجه جدید سوریه است، وزیر خارجه آذربایجان نیز روز چهارشنبه نوزدهم سفری به تهران خواهند داشت و علاوه بر دیدار با آقای دکتر ظریف، با رئیس جمهور و رئیس مجلس دیدارهایی خواهند داشت.

خطیب زاده به تغییرات در سطح معاونین وزارت خارجه اشاره کرد و یادآور شد: ما در هفته اخیر تغییر و تحولاتی داشتیم، آقای انصاری به افتخار بازنشستگی نائل شدند، وی در تاسیس دیپلماسی اقتصادی و ارتقاء این حوزه نقش موثری داشتند و اکنون سکان دیپلماسی اقتصادی را به آقای مهاجر سپردند.

وی از تماس‌های وزیر خارجه کرواسی و بلژیک با آقای ظریف نیز خبر داد و گفت: وزرای خارجه ضمن محکوم کردن عملیات تروریستی و شهادت دانشمند برجسته ایرانی محسن فخری زاده، موضوعات دو جانبه را پیگیری کردند. مسئول هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز طی تماسی با وزیر امور خارجه کشورمان ضمن محکومیت ترور شهید فخری زاده، مواضع اتحادیه اروپا را تشریح کردند، آقای ظریف نیز مسئولیت های بین المللی را نیز گوشزد کردند.

هرکشوری بخواهد جنس روابط ایران و عراق را تغییر دهد، با موانع بسیاری روبه رو است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در ارتباط با تفاهم نامه همکاری مبان عربستان سعودی و عراق و ارزیابی‌های پیرامون این تفاهم‌نامه مبنی بر تلاش سعودی‌ها برای کاهش وابستگی عراق به جمهوری اسلامی ایران، گفت: روابط میان ایران و عراق تاریخی، چندساله، چند بُعدی و طبیعی است لذا اگر کسی یا قدرتی البته در مورد عربستان عرض نمی‌کنم، بخواهد جنس روابط ایران و عراق را تغییر دهد با موانع بسیاری روبه رو است.

وی افزود: ایران و عراق مرزهای بسیاری دارند و دارای روابط گسترده‌ و پیوست‌های دینی، آیینی و فرهنگی هستند لذا این روابط طبیعی است و کسی نمی‌تواند مداخله مصنوعی در این روابط انجام دهد. در عین حال جمهوری اسلامی ایران معتقد است روابط عراق با همه همسایگان به صلح و ثبات در منطقه و به بهبود وضعیت مردم عراق کمک می‌کند و ما هم حمایت می‌کنیم هرچند برخی موارد قابل مشاهده است.

تغییر در معاونت دیپلماسی اقتصادی، اداری بوده است

خطیب زاده در پاسخ به سوال دیگر خانه‌ملت در خصوص تغییر و تحولات حوزه معاونت اقتصادی وزارت خارجه، گفت: تغییر در معاونت دیپلماسی اقتصادی، تغییر اداری بوده است. معاونت اقتصادی به سن بازنشستگی رسیدند، طبیعی است طبق قوانین وی بر اساس مصوبات قبل به بازنشستگی نائل شدند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به روابط اقتصادی ایران با سایر کشورها، گفت: نمایندگان مجلس در مقام مطالبه‌گری و نقد و نظارت حق و وظیفه‌ دارند که این روابط را رصد و بررسی کنند اما در روابط اقتصادی ایران با سایر کشورها وزارت امور خارجه از اساس نقش هماهنگ کننده و تسهیل گری دارد و نهادهای بسیار و بیشماری در کشور ما از جمله وزارت صمت، سازمان توسعه تجارت و صندوق سرمایه‌گذاری مسئولیت توسعه صادرات و بازرگانی را دارند.

وی تاکید کرد: وزارت امورخارجه در بسیاری از این ابعاد نه منابع لازم را در اختیار دارد و نه قانون اختیار کافی به آن ها داده است. نمایندگان باید بیشتر به نقش وزارت امور خارجه دقت کنند، معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه بسیار موفق بوده است.

راه آهن خواف - هرات در راستای همکاری‌های اقتصادی به زودی افتتاح می‌شود

خطیب زاده یادآور شد: در چند روز آینده بزرگترین طرح پروژه مشترک همکاری دو جانبه و منطقه‌ای ایران یعنی راه آهن بین خواف و هرات ایران و افغانستان افتتاح می‌شود. همکاری‌های اقتصادی ما با همسایگان به چندین میلیارد در همین دوران تحریم می‌رسد، این اتفاقات ناگهانی رخ نمی‌دهد. بنابراین بهتر است نگاه حاکمیتی به وزارت خارجه حفظ شود.

ایران در خصوص امنیت ملی خود نه مذاکره و نه مصالحه نمی‌کند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اظهارات اخیر هایکو ماس وزیر خارجه آلمان درباره برجام گفت: مواضع ایران درباره برجام، ثابت و بدون تغییر است. برجام یک بار مذاکره شد، این توافق نتیجه مقاومت ایران بوده، امضا شده و در قطعنامه ۲۲۳۱ درج شده است. نه ایران چیزی که یکبار مذاکره شده را مجدداً مذاکره می‌کند و نه الزام‌آور بودن قطعنامه ۲۲۳۱ از آن کم می‌شود.

خطیب‌زاده با بیان اینکه امیدواریم اروپا جایگاه و ظرفیت‌های خود را شناخته و سقف و کف روابط خود را در نظر بگیرد، یادآور شد: یکی از طرف‌هایی که به تعهدات خود عمل نکرده، طرف‌های اروپایی بوده‌اند. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضامن اجرای برجام بوده و کشورهایی مانند آلمان حتی نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند که در نامه‌های ما آمده است.

وی با تاکید بر اینکه ایران در خصوص امنیت ملی خود نه مذاکره و نه مصالحه نمی‌کند، عنوان کرد: ایران به حقوق و مسئولیت خود آشنا بوده و حقوق و مسئولیت‌های طرف مقابل را هم یادآوری کرده است. آنچه با فشار حداکثری به دست نیامد با روش‌های دیگر هم به دست نمی‌آید.

ایران لنگرگاه ثبات در منطقه است

این دیپلمات ارشد درباره درخواست چند کشور منطقه برای حضور در مذاکرات احتمالی گفت: برخی کشورها تمامی حیثیت خود را گذاشتند که در دوران رئیس‌جمهور در حال خروج از کاخ سفید، به اهداف خود برسند. پول مردم خودشان را خرج کردند تا برای چند روزی امنیت بخرند. مشخص است آنها امروز نگران هستند.

خطیب‌زاده افزود: پیام تهران به این کشورها آن است که ایران لنگرگاه ثبات در منطقه است. ایران کشور تاریخی در منطقه است و مانند برادر بزرگ‌تر، سعی کرده خطاهای دیگران را نادیده بگیرد ولی آنها باید بدانند جایگاه‌شان چیست و تا چه اندازه می‌توانند سخن بگویند.

اگر مصوبه مجلس تبدیل به قانون شود وزارت خارجه به آن پایبند خواهد بود

وی درباره اظهارات ظریف مبنی بر بازگشت آمریکا به تعهداتش و همچنین مصوبه هفته گذشته مجلس اظهار داشت: نظر دولت و رئیس‌جمهور درباره مصوبه مجلس روشن بوده است. ما هم نظرات تخصصی خود را بیان کرده‌ایم که متأسفانه لحاظ نشده است. در عین حال مجلس مسیر خود را طی کرده و برداشت‌های خود را انجام داده است. اگر این مصوبه تبدیل به قانون شود، وزارت امور خارجه به آن پایبند است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه هم مصوبه فعلی مجلس و هم مصوبات قبلی درباره اقدامات متقابل مشروط هستند، تصریح کرد: اگر اروپا و آمریکا تعهدات‌شان را اجرا کنند، ما ذیل برجام به تعهدات خود عمل خواهیم کرد و این توازن در برجام دیده شده است.

خطیب زاده یادآور شد: گفته‌ها و شنیده‌هایی از دولت منتخب آمریکا دیده شده است که روش غلط خود را اصلاح کند. امیدواریم اروپا هم به مسیر عدم پایبندی خود پایان دهد. اگر این‌طور شود ایران، کشور مسئولی است. احتیاح به چانه زنی جدید نمی‌بینیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات مقامات آلمانی برای دستیابی به توافق جامع‌تر با ایران گفت: همه آزاد هستند به خاطر سیاست داخلی یا ناآشنایی با رویه‌ها حرف بزنند ولی دلیلی نمی‌شود که ما هم به آنها توجه کنیم. موارد عدم پایبندی اروپا روشن بوده و به آنها گفته شده است. اینکه برخی فکر کنند چیزی که آمریکا و رژیم ترامپ با سیاست سبوعانه فشار حداکثری به دست نیاورد را می‌توانند از راه‌های دیگر مانند گفت‌وگو و مذاکرات جدید به دست آورند، کسی در تهران خریدار این نکات نیست.

وی با بیان اینکه دوستان ما در اروپا بدانند باید برادری خود را اثبات کنند و بعد ادعای ارث و میراث کنند، عنوان کرد: مسیر طبیعی آن است که فرصت جدیدی برای ادامه مسیر درست قبلی فراهم شده است. طرف مقابل به مسیر اجرای تعهدات‌شان برگردد. ایران هم گفته اقدامات کاهشی انجام‌شده، برگشت‌پذیر است و ایران در مقابل اجرای تعهدات دیگران، تعهداتش را انجام می‌دهد.

خطیب زاده همچنین در پاسخ به این سوال که چه زمانی ایران مصوبه مجلس درباره پروتکل الحاقی و غنی سازی ۲۰ درصد را اجرا می‌کند، گفت: مسیر قانونی کاملاً روشن است. اگر این مصوبه به قانون تبدیل شود لازم‌الاجرا است. ابعاد فنی با سازمان انرژی اتمی است. ابعاد سیاسی آن با وزارت امور خارجه است. فکر می‌کنیم ملاحظات دولت و وزارت خارجه به عنوان مرجع این داستان باید رعایت می‌شد.

وی اضافه کرد: در عین حال بسیاری از قوانین که مخالفش بودیم بر اساس تکلیف قانونی انجام داده‌ایم. این کار را هم درباره این مصوبه هم خواهیم کرد. منتظر هستیم نتیجه این مسیر را مشاهده کنیم.

برجام مهر و موم شده است

خطیب‌زاده درباره نظر ایران درباره درخواست ژاپن برای حضور در مذاکرات احتمالی گفت: ایران در دنیا دوست زیاد دارد. در خصوص برجام، این توافق مربوط به گذشته است که سالیان طولانی، مذاکره شد و موافقین و مخالفین خود را هم داشته است با این حال این توافق امضا شده، مهر و موم شده و هرگونه دست زدن به آن از نظر شکلی و محتوایی، به معنای پایان آن است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: اینکه برجام در فضای بین‌المللی موجب آبرو می‌شود، برای ما جالب است. همکاری‌های ایران و ژاپن در مجاری خود ادامه می‌یابد اما برجام موضوعی مربوط به رفع تحریم و عادی‌سازی پرونده هسته‌ای صلح آمیز ایران بود که در همین حد هم باقی خواهد ماند.

وی درباره سوالی مبنی بر اینکه آیا عراقچی سفیر ایران در سازمان ملل می‌شود، پاسخ داد: من این خبر را دیروز تکذیب کردم. تغییری در نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل نداریم. آقای روانچی به کار خود ادامه می‌دهند و آقای عراقچی هم در تهران به کار خود ادامه می‌دهد.

همکاری‌های ایران و قطر در چارچوب دستورالعمل‌ها

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره همکاری‌های ایران و قطر در خصوص کشت زعفران هم گفت: همکاری‌های ایران با قطر، روابط ابعاد مختلفی دارد. تمامی اقدامات در چارچوب دستورالعمل‌ها است. یکی از اصول اصلی و اصیل دیپلماسی اقتصادی ایران حمایت از تولیدکنندگان داخلی در خارج از کشور است. برخی از ابعاد این مسئله به شکل دیگری روایت شده است. وزارت امور خارجه هیچ اقدامی را بدون هماهنگی با سایر دستگاه‌ها انجام نمی‌دهد. روابط ایران و قطر در سال‌های اخیر در سطح بالا بوده است.

مردم عربستان استحقاق سیاست‌های بهتری دارند

وی همچنین درباره اظهارت اخیر وزیر امور خارجه عربستان تصریح کرد: برخی دستپاچگی‌ها در برخی از کشورها دیده می‌شود و پیام‌های متناقضی از این کشورها بیرون می‌آید. توصیه ما آن است که عربستان و حکام آنها توجه کنند مشکلاتی که برای مردم خود و جهان عرب و اسلام ایجاد کردند، فقط با اصلاح مسیرشان قابل حل شدن است.

این مقام ارشد در وزارت امور خارجه با بیان اینکه ریاض مسئول بسیاری از مشکلات جهان عرب، جنگ و قحطی در یمن و برخی مشکلات از شمال آفریقا تا جنوبی شرقی آسیا است، خاطرنشان کرد: هرچه زودتر به این مسیر خطا پایان دهند، برای مردم، خودشان و مردم عربستان بهتر است. مردم عربستان استحقاق سیاست‌های بهتری دارند به جای آنکه نگاه‌شان به دست‌های خون‌آلود برخی از کشورهای دیگر باشد.

تداوم همکاری باآژانس تا زمانی که اشتباه راهبردی از طرف مقابل ببینیم

خطیب‌زاده درباره برخی اظهار نظرها مبنی بر احتمال خروج ایران از NPT گفت: جامعه ایران چند صدایی است بسیاری نظرات مختلفی دارند ولی سیاست اصولی نظام، از سوی نهادهای رسمی اعلام می‌شود. ما عضو پایبند NPT بوده و هستیم و تا زمانی اتفاق بزرگی رخ ندهد یا حرکت اشتباه راهبری از طرف مقابل نبینیم به این همکاری با آژانس ادامه می‌دهیم. وزارت خارجه مجری تصمیمات عالی نظام است.

وی همچنین درباره بیانیه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بیان کرد: دبیرخانه خود باید درباره بیانیه‌اش توضیح دهد. نظرات وزارت امور خارجه که براساس قانون و مصوبه شورای عالی امنیت ملی باید مورد لحاظ قرار می‌گرفت، لحاظ نشده است.

برخی جریانات درون آژانس به دنبال برهم زدن مسیر همکاری‌ها هستند

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اعتراض ایران به درز اطلاعات فعالیت‌های هسته‌ای ایران از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رسانه‌ها هم گفت: این برای اولین بار نیست که اسناد به رسانه‌ها درز پیدا می‌کند. البته تمامی اسنادی که توسط دولت‌ها ارائه می‌شود، محرمانه هستند. بارها مسئولیت آژانس را متذکر شده‌ایم. متاسفیم برخی جریان‌های درون آژانس به دنبال برهم زدن مسیر همکاری‌ها هستند. آقای گروسی و آژانس در این باره باید پاسخگو باشند.

خطیب زاده درباره ارتباط بازگشت آمریکا به برجام و مصوبه مجلس برای لغو تحریم‌ها افزود: بازگشت آمریکا به تعهدات خود ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ است که قطعنامه‌ای روشن و الزام‌آور برای همه کشورها است. آمریکا از برجام خارج شده و به تعهدات خود ذیل قطعنامه شورای امنیت هم عمل نکرده است. حتی دولت فعلی آمریکا هم متوجه شده مسیر فشار حداکثری اشتباه بوده و به هیچکدام از اهداف‌شان نرسیده است.

وی با تاکید بر اینکه مصوبه مجلس روشن است و تفسیر بردار هم نیست، عنوان کرد: این مصوبه به روشنی مسیر فعالیت نهادهای داخلی را مشخص کرده است. البته شرط این مصوبه عدم پایبندی است. این مصوبه در چارچوب مصوبات قبلی و با لحاظ کردن نکات فنی می‌توانست بهتر باشد اما مجلس مستقل است و براساس نظرات خود عمل کرده است.

مذاکره با چین برای تهیه و تامین واکسن کرونا

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره همکاری‌های ایران و کشورهای مختلف برای تولید واکسن کرونا و همچنین اقدامات انجام شده برای واردات واکسن کرونا گفت: موضوع کرونا و تهیه و تامین واکسن، آن یک موضوع ملی است و در چارچوب ستاد عالی اقداماتی را انجام داده‌ایم.

وی با بیان اینکه ایران عضو کنسرسیوم کوواکس برای تولید واکسن است که زیر نظر سازمان جهانی بهداشت عمل می‌کند، گفت: مسیر به صورت جدی طی شده و پیش‌خرید هم انجام شده است. ایران امیدوار است این کنسرسیوم اعلام کند که واکسن را به مرحله تولید رسانده است.

خطیب زاده با بیان اینکه همکاری‌ها برای تولید واکسن هم بر عهده وزارت بهداشت است، گفت: در این رابطه با کشورهای مختلف از جمله چین صحبت شده است و هرگاه وزارت بهداشت و بخش خصوصی اعلام آمادگی کنند، وزارت امور خارجه آماده تسهیل امور آنهاست. اما آمریکا و رژیم ترامپ هر تلاشی انجام می‌دهد تا دردی را به ملت ایران وارد کند ولی این مسیر سال‌هاست که شکست خورده و ما به همکاری بین‌المللی خود ادامه می‌دهیم.

استقبال وزارت خارجه از حل بحران‌های منطقه‌ای

این دیپلمات ارشد درباره توافق احتمالی قطر و عربستان و تاثیر آن بر روابط دوحه با تهران تصریح کرد: ایران صریحاً از هرگونه حل و فصل تنش‌ها در خلیج فارس استقبال کرده است. وزیر امور خارجه هم اعلام کرد که از حل این بحران استقبال می‌کنیم. مسیری که امارات و عربستان برای محاصره قطر استفاده کردند، قلدری بوده و باید با حل و فصل موضوع حل و شرایط عادی شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با تاکید بر عادی شدن بحران‌ها در خلیج فارس خاطرنشان کرد: روابط ایران و قطر متاثر از عامل سوم نیست و ایران در زمان سختی و گشایش همراه همه کشورهای دوست، همسایگان و منطقه بوده است.

عربستان در حد خود حرف بزند

وی درباره ادعاهای وزیر امور خارجه عربستان مبنی بر ضرورت ممنوعیت دائمی غنی‌سازی از سوی ایران و انجام بازرسی‌ها از اماکن نظامی ابراز داشت: اینکه بیش از حد به یک کشور متوسط در منطقه بپردازیم، کمکی نمی‌کند. جایگاه کشورها در نظام منطقه و بین‌الملل روشن است. عربستان رفتار نامناسبی با همسایگان خود اعم از ایران، عراق، قطر و یمن داشته است.

به گفته سخنگوی دستگاه دیپلماسی، عربستان در مسیر غلطی حرکت کرده‌ که باید مسیر خود را اصلاح کند. درخصوص موضوعات دیگر هر کسی می‌تواند حرف بزند ولی بهتر است در حد و حدود خود سخن بگویند تا موجب بی‌آبرویی بیشتر نشود.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره برگزاری نشست وزرای خارجه ۱+۴ در ۲۶ آذر اظهار داشت: درباره کمیسیون مشترک برجام در حوزه مسائل فنی تنظیم شده و انجام خواهد شد و نشست روتین است. این نشست در صورت لازم در سطح وزرا می‌تواند برگزار شود. صحبت‌هایی بوده و اگر دستور کار روشن شود، این نشست در سطح وزرا هم می‌تواند برگزار شود.

طبق نظر وزارت بهداشت مسیر پیش‌خرید واکسن کرونا انجام شده است

وی در پاسخ به این سوال که پیش‌خرید واکسن‌های کرونا، آیا از منابع دارایی‌های ایران در کره جنوبی بوده است، تصریح کرد: مسیرهای مختلفی برای خرید واکسن رفته شده است. عضو کنسرسیوم کوواکس هستیم و وزارت بهداشت اعلام کرده مسیر پیش‌خرید انجام شده است. در مورد نقل و انتقالات مالی هم پیشرفت‌های خوبی داشتیم که بانک مرکزی و وزارت بهداشت باید آن را اعلام کنند.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه افزود: البته تنها مسیر ما نبوده است. بخش خصوصی هم اقداماتی انجام داده که ما آن را تسهیل کردیم. در صورتی که وزارت بهداشت در چارچوب دستورالعمل‌های خود آماده اعزام هیأت ارزیابی باشد، آمادگی داریم تسهیلات دیگری را ارائه دهیم.

خبرنگاری پرسید که آیا وزیر امور خارجه سوریه در سفر به تهران، با رهبر انقلاب هم دیدار می‌کند که خطیب‌زاده پاسخ داد: وزیر امور خارجه سوریه ایشان با مقامات مختلف ایران دیدار می‌کنند ولی برنامه‌ای برای دیدار با رهبری در این سطح دیده نمی‌شود. فعلاً هم برنامه‌ای در این خصوص وجود ندارد.

بازگشت ایران از مسیر کاهش تعهدات برجام در صورت عملاتی شدن تعهدات اروپا و آمریکا

وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر بایدن درباره برجام گفت: اینکه آمریکا می‌خواهد به تعهداتش ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ برگردد و مسیر غلط رژیم ترامپ را در مورد انجام تعهدات بین‌المللی این کشور برطرف کند، مسیر و اقدام درستی است. اگر آمریکا و طرف‌های دیگر برجامی تعهدات‌شان را درست و کامل انجام دهند، ما به صراحت گفته‌ایم ما هم از مسیر کاهش تعهدات برمی‌گردیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: این مسیر عاقلانه است که هر دولتی در آمریکا بر سرکار باشد، انجام دهد چون مسیر قبلی چیزی جز ضربه زدن به خودشان، منطقه و ملت ایران نتیجه‌ای نداده است.

خطیب‌زاده درباره برخی از ضمائمی که بایدن از آنها صحبت کرده است، اظهار داشت: برخی ضمائم از قول ایشان در مصاحبه گفته شده است که آن ضمائم برای ما ارزش خاصی ندارد. مهم این است که آمریکا تعهد و مسئولیت قطعی دارد که آن مسیر غلط را اصلاح کند. این موضوعات در حد حرف است و اقدامات برای ما مهم است.

قانون لغو تحریم‌ها پس از امضای رئیس‌جمهور برای همه دستگاه‌ها لازم الاجرا می‌شود

وی در پاسخ به سوالی درباره فرایند قانون شدن مصوبه مجلس گفت: ریاست جمهوری باید آن قانون را امضا و برای اجرا ابلاغ کند. به محض اینکه آن مصوبه توسط رئیس‌جمهور ابلاغ شود، برای همه دستگاه‌ها از جمله وزارت امور خارجه لازم‌الاجرا است.

نگرانی‌ ایران در بحران قره باغ مربوط به جریانات تکفیری است

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره درباره موضع ایران درباره توافق آتش بس قره‌باغ گفت: درخصوص بحران قره‌باغ روشن گفته‌ایم این بحران باید در چارچوب حل و فصل سیاسی حل شود تا دائمی باشد. ما از حل و فصل این موضوع در چارچوب‌های سیاسی خیلی خوشحالیم و از آن استقبال می‌کنیم.

 وی با بیان اینکه نگرانی‌های ایران بیشتر درخصوص جریانات تکفیری است، گفت: روابط ایران با باکو وایروان روابط در سطح خوب و دارای ابعاد مختلف است.

خطیب زاده با اشاره به سفر جیحون بایراموف به تهران گفت: سفر وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان به تهران همکاری‌های فیمابین را تسهیل می‌کند. با توجه به انتخاب وزیر جدید ارمنستان، در آینده نزدیک به ارمنستان هم رفت و آمدهایی خواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه از هرگونه حل و فصل مسائل از طریق سیاسی حمایت می‌کنیم، عنوان کرد: برخی جریان‌های بدخواه در بیرون از منطقه هستند که همکاری‌های دو و چند جانبه ما با کشورهای منطقه ضامن عدم موفقیت آنهاست.

 برجام نیازی به ابزار چانه‌زنی جدید ندارد

خطیب‌زاده در پاسخ به این سوال که آیا وزارت امور خارجه می‌خواهد از قانون جدید مجلس درباره تحریم‌ها به عنوان ابزار چانه‌زنی با غرب استفاده کند، یادآور شد: ما احتیاجی به چانه‌زنی جدیدی نمی‌بینیم، چون برجام نوشته شده است و احتیاج به چانه‌زنی جدیدی ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر فیصل المقداد به تهران بیان کرد: این اولین سفر خارجی ایشان است و نشان می‌دهد روابط دو کشور چقدر نزدیک است.

وی با بیان اینکه ملت سوریه از مسیر دردناکی عبور کرده است، گفت: برخی کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای با توهم اینکه بتوانند قدرت را به سبک خود تغییر دهند روزهای پر از درد و رنجی را برای مردم سوریه درست کردند و تکفیری‌ها را آنجا فرستادند.

خطیب زاده با بیان اینکه آمریکا بدون هیچ شرم و حیایی از چاه‌های نفت سوریه استفاده می‌کند و بخشی از سوریه همچنان در اشغال است، اظهار داشت: باید با گفت و گو و همکاری با یکدیگر در مسیر برقراری صلح و ثبات در سوریه حرکت کنیم. ایران در کنار مردم سوریه است تا روزهای بهتری برای آنها رقم بخورد.

وزارت خارجه از مجاری مختلف پیگیر آزادسازی اموال بلوکه شده است

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه همچنین درباره اقدامات دستگاه دیپلماسی برای ازادسازی اموال بلوکه شده ایران در کشورهای مختلف گفت: آشنایان به موضوع بانک مرکزی و دیگر نهادها می‌دانند وزارت امور خارجه در حال فعالیت است. در عین حال بسیاری از موارد بانک مرکزی و نهادهای دیگر باید جزییات را بگویند.

خطیب‌زاده با بیان اینکه وقتی بتوانیم از فعالیت‌هایمان بگوییم روایت این سال‌ها را خدمت مردم خواهیم گفت، خاطرنشان کرد: برخی کشورها به خاطر تحریم‌های فراقانونی آمریکا دچار سکته‌هایی در بازپرداخت بدهی‌های خود به ایران هستند. ما از مجاری مختلف این موضوع را پیگیری و برخی از مطالبات را دریافت کردیم. در برخی کشورها اشکالات جدی هست که در حال ادامه مسیر هستیم.

 منشاء ناامنی در ‌آب‌های منطقه حضور آمریکاست

سخنگوی وزارت خارجه درباره احترام متقابل ناوگان پنجم آمریکا به ایران گفت: ایران همواره در آب‌های سرزمینی خود و آب‌های خلیج همیشه فارس رفتار منطقی داشته است. آمریکا چندین هزار مایل دورتر از آب‌های خود کاری در خلیج فارس ندارد. منبع ناامنی حضور غیرمحترمانه آمریکا بوده و پیام ما در همه مواجهه‌ها روشن بوده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet