هدر موبایل
1399/09/25 19:10:10
سرویس اقتصادی
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس مطرح کرد

موافقت مشروط رهبر معظم انقلاب با کاهش سهم صندوق توسعه ملی از محل فروش نفت

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، از موافقت مشروط رهبر معظم انقلاب با کاهش سهم صندوق توسعه ملی از محل فروش نفت از ۳۸درصد به ۲۰ درصد در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ -که در پاسخ به نامه حسن روحانی صادر کرده‌‌‌اند- خبر داد.
موافقت مشروط رهبر معظم انقلاب با کاهش سهم صندوق توسعه ملی از محل فروش نفت سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، از موافقت مشروط رهبر معظم انقلاب با کاهش سهم صندوق توسعه ملی از محل فروش نفت از ۳۸درصد به ۲۰ درصد در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ -که در پاسخ به نامه حسن روحانی صادر کرده‌‌‌اند- خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/202006106543392484.jpg موافقت,مشروط,رهبر,معظم,انقلاب,با,کاهش,سهم,صندوق,توسعه,ملی,از,محل,فروش,نفت Icana

مالک شریعتی نیاسر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح جلسه امروز(سه شنبه 25 آذرماه) کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از بررسی تبصره‌های مرتبط با بخش انرژی لایحه بودجه 1400 در این کمیسیون خبر داد و گفت:  در ابتدای این جلسه رئیس کمیسیون به نامه‌ای اشاره کرد که از دفتر مقام معظم رهبری خطاب به رئیس جمهور در رابطه با لایحه بودجه 1400 ارسال شده است که پاسخی به درخواست قبلی وی به تاریخ 6 آذرماه است. آقای رئیس جمهور در این نامه از رهبر انقلاب درخواست کرده‌ با کاهش سهم صندوق توسعه ملی از 38 درصد به 20 درصد در بودجه 1400 موافقت کنند.  

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی کاهش سهم صندوق توسعه ملی از 38 درصد به 20 درصد در بودجه 1400  راخلاف برنامه عنوان کرد و توضیح داد: طبق برنامه ششم توسعه باید سهم صندوق توسعه ملی از محل فروش نفت به 38 درصد در سال جاری می‌رسید اما باتوجه به کاهش صادرات نفت در سال‌های تحریمی، رئیس‌جمهور هر ساله کاهش سهم صندوق از 38 به 20 را درخواست می‌کند.

وی افزود: رئیس دفتر مقام معظم رهبری، پاسخ رهبری را به نامه رئیس‌جمهور به اطلاع نمایندگان کمیسیون انرژی رساند، که براساس آن اولا رهبری با کاهش سهم صندوق مشروط به رعایت شرایطی موافقت کردند تا سهم صندوق از  38 درصد به 20 درصد کاهش کنند. 

شریعتی مطرح کرد: شرایط نخست اینکه سهم صندوق توسعه ملی برای فروش نفت خام، میعانات گازی و مازاد بر یک میلیون بشکه در روز، 38 درصد منظور شود و تمامی تسهیلات سررسید شده دولت از صندوق توسعه ملی از محل سهم دولت از مازاد مذکور بازپرداخت شود.

این نماینده مجلس اضافه کرد: شرط دوم اینکه باید تمامی مصارفی که در بودجه سال 99 از محل منابع صندوق توسعه ملی تامین مالی شده است در بودجه سال 1400 از محل منابع بودجه عمومی تامین مالی شود و برداشت از منابع صندوق توسعه ملی برای مصارف بودجه سال 1400 در این موارد مجاز نیست.

وی ادامه داد: براساس فرمایشات رهبرانقلاب، دولت باید 20 درصد از فروش یک میلیون بشکه را به صندوق واریز کند، همچنین طبق دستور مقام معظم رهبری دریافت بودجه به مبلغ بیش از 2 و نیم میلیارد دلار برای برخی مصارف -که دریافت آن در لایحه بودجه 1400 از محل منابع صندوق در بودجه پیش‌بینی شده-، ممنوع است و باید حتما از محل بودجه عمومی تامین مالی شود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بنابراین دولت باید یک اصلاحیه ناظر به این موارد در  اسرع‌وقت به مجلس ارسال کند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet