ولادت حضرت امام رضا (ع)
1388/08/20 12:01:00
سرویس صحن
در تذکرات پی در پی عنوان شد

انتقادنمایندگان به‌نحوه پوشش اخبارمجلس در صداوسیما

**تعدادی از نمایندگان مجلس در ابتدای جلسه علنی امروز طی تذکرات آئین نامه ای ، نسبت به نحوه پوشش اخبار نشست شب گذشته مجلس و دولت توسط صدا و سیما انتقاد کردند.

انعکاس درست اخبار مجلس و نمایندگان

"موسی‌الرضا ثروتی" طی تذکری آیین‌نامه‌ای با استناد به ماده 23 بند 11 گفت: زمانی که نماینده دولت در نشست مشترک دولت و مجلس صحبت کرد جمع‌بندی مطالب را به صداوسیما ارائه کرد اما آقای کوهکن سخنان نمایندگان را جمع‌بندی نمی‌کند برای پخش به صداوسیما بدهد و این باعث مشکل شده است.

ثروتی اظهار داشت: این مشکل باعث شده که درتمام مطبوعات تیتر زده شود که عقب‌نشینی مجلس در مقابل دولت و ما نمایندگان از خود می‌پرسیم که این چه موضوعی بوده که مجلس عقب‌نشینی کرده است؟

نماینده بجنورد گفت: از آقای ضرغامی که ریاست ایشان یک سال تمدید شده است می‌خواهم که این جلسات را درست انعکاس بدهند و اگر نمایندگان هم مطالبی را عنوان کردند مطالب آنها را نیز منعکس کنند.

وی خطاب به لاریجانی اظهار داشت: از شما می‌خواهیم که از طرف نمایندگان تذکر بدهید که انعکاس اخبار و اطلاعات به شکل مطلوب باشد.

 

رفتار متوازن در برابر قوای مختلف

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده مردم بجنورد تصریح کرد: رفتار صداوسیما باید در برابر قوای مختلف متوازن باشد.

لاریجانی با بیان اینکه بهتر است این بحث را ادامه ندهیم، اگر چه باید بگوییم که رییس صداوسیما 5 سال انتخاب شدند اما اصل موضوع درست است و انتظار نمایندگان این است که موضوعات متعادل و منطقی مطرح شود و یک طرفه عمل کردن صداوسیما به سوء تفاهم دامن می‌زند.

رییس مجلس اظهار داشت: رفتار صداوسیما باید در برابر قوای مختلف متوازن باشد.

 

اصلاح شیوه ‌‌انعکاس ‌اخبار ‌مجلس‌

مصباحی مقدم گفت: صدا و سیما روش خود را برای انعکاس مسایل بین دولت و مجلس اصلاح کند.

غلامرضا مصباحی مقدم طی تذکری آیین نامه‌ای گفت: نشست مشترک مجلس و دولت دوستانه بود و نمایندگان و رئیس جمهور بحث‌های خوبی را در راستای همگرایی دولت و مجلس در مورد لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها عنوان کردند.

وی افزود: متاسفانه صدا وسیما انعکاس این نشست را ناقص ارائه کرد به گونه‌ای که تنها رئیس جمهور در این جلسه صحبت کرده است و صحبت‌های خوب نمایندگان که به همدلی و همگرایی کمک می‌کرد انعکاس نیافت.

مصباحی مقدم با بیان اینکه مجلس یکی از سه ضلع نظارتی بر صداو سیماست خطاب به رئیس مجلس گفت: از این نظر دستور فرمایید که این مساله دنبال شود و صدا و سیما روش خود را برای انعکاس مسایل بین دولت و مجلس اصلاح کند.

رئیس کمیسیون ویژه همچنین گفت: صدا و سیما باید به فضای وحدت و همکاری بین دولت و مجلس کمک کند.

لاریجانی نیز در پاسخ گفت: از آقای کوهکن که رابط این مساله هستند درخواست می‌کنیم که پیگیری کنند.

رئیس مجلس تصریح کرد: صدا و سیما باید به گونه‌ای باشد که همه افکار را به خصوص در مسایل حساس و مهم که باعث همگرایی فکری می‌شود منعکس کند.

وی افزود: صدا و سیما نباید شان و منزلت مجلس را در نظر نگیرد و باید به عنوان یک قوه مهم که در چارچوب نظام و به قول مقام معظم رهبری نقش نرم افزار نظام را دارد جایگاه مجلس را حفظ کند.

وی در ادامه افزود: صدا و سیما باید با منطق درست در این زمینه حرکت کند و این مساله را پیگیری خواهیم کرد.

 

توافق‌شد ‌کلیات نشست ‌دولت ‌و مجلس ‌اطلاع داده‌ شود

سخنگوی هیات رئیسه‌گفت: قرار این بوده است که کلیات خروجی نشست مشترک دولت و مجلس اطلاع داده شود و قرار بر این نبوده است که اگر هر کسی نقطه نظری دارد بنده آن را جمع بندی و منعکس کنم.

محسن کوهکن سخنگوی هیات رئیسه در مورد تذکرات مطرح شده که نمایندگان در مورد نشست مشترک دولت و مجلس و انعکاس نیافتن آن در صدا و سیما اظهار داشت: در جلسات مشترکی که تشکیل می‌شود اگر قرار بود که تمام مطالب منعکس شود باید به صورت طبیعی از ابتدا مانند جلسات علنی مجموع خبرنگارها از تمام رسانه‌ها و رسانه ملی حضور می‌یافتند و مشروح تمام مذاکرات منعکس می‌شد.

کوهکن اظهار داشت: برای آنکه دوستان دولت و مجلس بتوانند تمام مطالب را مطرح نمایند و محدودیتی نداشته باشند توافق شده بود که تمام مطالب منعکس نشود و دیگر آنکه باید از صدا و سیما دفاع کنم که تنها خبر را منعکس کرده و از تعدادی افراد نظر خواهی کرده‌اند.

سخنگوی هیات رئیسه همچنین گفت: قرار این بوده است که کلیات خروجی نشست مشترک دولت و مجلس اطلاع داده شود و گفته شود و قرار بر این نبوده است که اگر هر کسی نقطه نظری دارد بنده آن را جمع بندی و منعکس کنم.

وی با اشاره به تذکر ثروتی افزود: آقای ثروتی باید مستحضر باشد که اگر من بخواهم این کار را انجام بدهم جلسه باید علنی شودو مستقیما پخش شود و تمام رسانه‌ها حضور داشته باشند.

 

بیان‌ عقب‌نشینی ‌مجلس ‌باعث ‌وهن‌ قوا‌ می‌شود

رئیس مجلس گفت: این که در بعضی رسانه‌ها الفاظ نامناسبی مانند عقب نشینی مطرح شده است این الفاظ سوء تفاهم ایجاد می‌کند واین عبارت وهن قوا محسوب می‌شود.

لاریجانی در پاسخ به تذکر محسن کوهکن خطاب به وی گفت: شما به عنوان سخنگو می‌توانید گزارش اجمالی از جلسه را بدهید و هیچ اشکالی ندارد که جلسه از نظر کار رسانه محدودیتی داشته باشد اما شما خلاصه مطالب را مطرح کنید و امروز شما با صدا و سیما هماهنگ کنید که رفتار منطقی در این زمینه داشته باشند.

رئیس مجلس گفت: این که در بعضی رسانه‌ها الفاظ نامناسبی مانند عقب نشینی مطرح شده است این الفاظ سوء تفاهم ایجاد می‌کند.

وی در ادامه به کوهکن گفت: شما باید به عنوان سخنگو این مطالب را اصلاح کنید.

لاریجانی اظهار داشت: تمام قوا در جهتی حرکت می‌کنند که آنچه که به مصالح کشور مربوط می‌شود به درستی انجام پذیرد و این عبارت وهن قوا محسوب می‌شود.

 

تذکر به برنامه خانه ملت صدا و سیما

سیدسلمان ذاکر طی تذکری اظهار داشت: نطق‌های میان دستور نمایندگان که از اهمیت در تنویر افکار عمومی به خصوص حوزه انتخابیه دارند از صدا و سیما و برنامه خانه ملت پخش نمی‌شود.

افزود: درخواست من این است که نسبت به این موضوع تذکر بدهید که رسیدگی شود به خصوص در برنامه خانه ملت به موضوعاتی اشاره می‌شود که اهمیت هم ندارد.

ذاکر اظهار داشت: بارها دوستان نامه نوشته‌اند که موضوع را پیگیری کنید.

لاریجانی در پاسخ به این تذکراظهار داشت: این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet