خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1399/09/30 18:10:38
سرویس اقتصادی
شریعتی در تشریح جلسه امروز کمیسیون انرژی مطرح کرد

مخالفت نمایندگان کمیسیون انرژی با انتشار اوراق سلف نفتی در سال 1400

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس از مخالفت نمایندگان کمیسیون متبوعش با انتشار اوراق سلف نفتی توسط دولت در سال ۱۴۰۰ خبر داد.
مخالفت نمایندگان کمیسیون انرژی با انتشار اوراق سلف نفتی در سال 1400 سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس از مخالفت نمایندگان کمیسیون متبوعش با انتشار اوراق سلف نفتی توسط دولت در سال 1400 خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/201609103754389774.jpg مخالفت,نمایندگان,کمیسیون,انرژی,با,انتشار,اوراق,سلف,نفتی,در,سال,1400 Icana

مالک شریعتی نیاسر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح جلسه امروز (یکشنبه 30 آذرماه) کمیسیون انرژی مجلس از  بررسی برخی از تبصره‌های لایحه بودجه 1400 در بخش نفتی و تصویب تعدادی از پیشنهادات نمایندگان در این راستا خبر داد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به پاسخ رهبر معظم انقلاب به نامه رئیس‌جمهور، بند "الف" تبصره یک به پیشنهاد نمایندگان اصلاح شد که براساس آن سهم صندوق از فروش نفت تا سقف یک میلیون بشکه در روز، 20 درصد تعیین شد و مازاد بر آن 38 درصد و مقرر شد؛ منابع حاصل از فروش بیش از سقف یک میلیون بشکه نیز به صندوق توسعه ملی واریز شود.

وی افزود: با توجه به اینکه براساس آمار میزان مطالبات صندوق توسعه ملی سررسید شده در سال 1400، بالغ بر 12 و نیم میلیارد دلار خواهد بود عملا دولت و شرکت ملی نفت می‌توانند برای منابع حاصل از فروش نفت بر روی 800 هزار بشکه حساب کنند چراکه 20 درصد آن نیز باید به صندوق واریز شود.  

شریعتی همچنین از حذف جزء "2" بند "ب" تبصره یک لایحه بودجه 1400 در کمیسیون متبوعش خبر داد و گفت: اگرچه قرار بود دولت اجازه داشته باشد نسبت به فروش نفت با اولویت پیش فروش داخلی یا انتشار اوراق مالی اقدام کند اما از آنجا که کف این درآمد 70 هزار میلیارد تومان مشخص شده و با توجه به تعیین سقف یک میلیون بشکه برای فروش نفت، این عدد عملا بسیار بیشتر می‌شد به همین دلیل در جلسه امروز کمیسیون با حذف این بند موافقت شد، لذا درصورت تصویب مصوبه کمیسیون انرژی در کمیسیون تلفیق و صحن علنی پیش فروش 70 هزار میلیارد تومان اوراق سلف نفتی محقق نخواهد شد، البته پیشنهاد جایگزینی برای فروش قطعی آن نیز مطرح و به تصویب رسید که براساس این پیشنهاد فروش قطعی تا سقف 900 هزار میلیارد ریال پیش بینی شده است.

سخنگوی کمیسیون انرژی اضافه کرد: پیشنهاد دیگری که به تصویب کمیسیون رسید؛ اضافه شدن استان بوشهر برای استفاده از منابع حاصل از سهم فروش گاز به مبلغ 1500 میلیارد تومان بود. تا پیش از این استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خراسان جنوبی و جنوب کرمان و خور و بیابانک از این سهم برخوردار بودند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet