هدر موبایل
1399/10/01 13:29:31
سرویس استان ها
فلاحی در جمع بندی نشست نایب رئیس مجلس جهت بررسی روند اجرای مصوبات سفر به ایلام مطرح کرد:

ضرورت تخصیص 400 میلیارد تومان در بودجه 1400 جهت بهسازی مسیر پیاده روی اربعین در ایلام

نشست نایب رئیس مجلس با مسئولان مربوطه جهت بررسی روند اجرای مصوبات سفر وی به استان ایلام و بررسی مسائل و مشکلات پروژه‌های بزرگ و راهکارهای توسعه این منطقه برگزار شد.
ضرورت تخصیص 400 میلیارد تومان در بودجه 1400 جهت بهسازی مسیر پیاده روی اربعین در ایلام نشست نایب رئیس مجلس با مسئولان مربوطه جهت بررسی روند اجرای مصوبات سفر وی به استان ایلام و بررسی مسائل و مشکلات پروژه‌های بزرگ و راهکارهای توسعه این منطقه برگزار شد. https://cdn.icana.ir/d/019/202012109595285850.jpg ضرورت,تخصیص,400,میلیارد,تومان,در,بودجه,1400,جهت,بهسازی,مسیر,پیاده,روی,اربعین,در,ایلام Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست علی نیکزادثمرین نایب رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز(دوشنبه اول دی ماه) با حضور نمایندگان ایلام و مسئولانی از وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات، راه و شهرسازی و نیرو و شهرک‌های صنعتی به منظور ارزیابی روند اجرای مصوبات سفر وی به این استان و بررسی مسائل و مشکلات پروژه‌های بزرگ و راهکارهای توسعه این منطقه برگزار شد.

بر اساس این گزارش مصوبات این سفر به شرح زیر بوده است:

-مقرر گردید وزارت بهداشت ظرف سه روز آینده یک دستگاه اتوبوس اکسیژن ساز در اختیار استان قرار دهد.

-مقرر گردید بنیاد مسکن انقلاب اسلامی علاوه بر تعداد 2 هزار واحد مسکن محرومین مورد تفاهم قبلی هزار واحد دیگر برای سایر متقاضیان احداث نماید.

-مقرر گردید بنیاد مسکن انقلاب اسلامی معادل اعتبارات روستایی تامین شده توسط بنیاد علوی و ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) برای اجرای طرح های هادی روستایی استان اختصاص دهد.

-مقرر گردید مبلغ 70 میلیون دلار برای NGL3100 و مبلغ 60 میلیون دلار برای پتروشیمی دهلران توسط بانک مرکزی و بانک تجاری از محل صندوق توسعه ملی اختصاص یابد.

-مقرر گردید سازمان شهرداری ها و دهیاری ها نسبت به اختصاص 30 مورد کمک بلاعوض هرکدام به مبلغ 2 میلیارد ریال برای بازسازی اتوبوس های ناوگان حمل و نقل عمومی شهری اختصاص دهد.

-مقرر گردید سازمان شهرداری ها و دهیاری ها نسبت به ارائه تسهیلات قرض الحسنه 30 میلیارد ریالی برای شهرهای زیر 50 هزار نفر جمعیت و 10 میلیارد ریالی برای دهیاری های معرفی شده توسط استانداری ایلام جهت انجام پروژه های اقتصادی اختصاص دهد.

-مقرر گردید روکش آسفالت روستای مملح دهلران به طول 2 کیلومتر توسط مدیریت مجموعه NGL دهلران انجام گیرد.

-مقرر گردید شرکت شهرک های صنعتی کشور نسبت به تکمیل پروژه تاسیسات تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی ایلام در سال جاری اقدام نماید.

-مقرر گردید شرکت شهرک های صنعتی کشور مبلغ 80 میلیارد ریال برای تکمیل زیرساخت های شهرک ها و نواحی صنعتی در اختیار استان قرار دهد، همچنین در صورت نیاز به شهرک یا ناحیه صنعتی جدید پس از تامین زمین توسط استان عملیات اجرایی احداث زیرساخت های مورد نیاز توسعه آن شرکت انجام پذیرد.

-مقرر گردید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با پایان سال جاری نسبت به اتصال تمام روستاهای بالای 20 خانوار استان به شبکه ملی اطلاعات اقدام نماید.

-مقرر گردید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تا پایان سال جاری نسبت به توسعه پوشش راه های مواصلاتی استان به شبکه ارتباطی (تلفن همراه) اقدام نماید.

-مقرر گردید اداره کل راه و شهرسازی در سال جاری نسبت به انجام مناقصه 18 کیلومتر از بهسازی راه دهلران به اندیمشک (قطعه دوم ) اقدام نماید.

-مقرر گردید اداره کل راه و شهرسازی استان در سال جاری نسبت به انجام مناقصه 12 کیلومتر از بهسازی راه دهلران به اندیمشک (قطعه اول) اقدام نماید.

-مقرر گردید نامه ای توسط مجمع نمایندگان استان، جناب آقای نیکزاد و جناب آقای موسوی تهیه و به بانک مرکزی برای تامین مالی سرمایه گذاری بانک های ملی، ملت، سپه و پارسیان هر کدام به میزان 10 درصد از مجموع 40 درصد سهم بانک ها در سرمایه گذاری احداث آزادراه پل زال- مورموری- دهلران ارسال گردد.

-مقرر گردید وزارت راه و شهرسازی ظرف یک هفته مطالعات توجیهی طرح آزادراه کربلا (حمیل- ایلام-مهران) را در اختیار قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء قرار داده و این قرارگاه ظرف حداکثر یک ماه نتایج حاصله در خصوص تامین سرمایه گذاری 30 درصد بخش خصوصی را به استانداری و نمایندگان مجلس اعلام نماید.

-مقرر گردید قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء ظرف 2 ماه آتی نسبت به تکمیل واریانت و پل کنجانچم (کیلومتر 56) و اجرای روکش نهایی آسفالت قطعه سوم به طول 20 کیلومتر اقدام نماید.

-مقرر گردید هماهنگی و پیگیری لازم در خصوص احداث راه آهن اندیمشک به دهلران توسط وزارت راه و شهرسازی و استانداری ایلام با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء به عمل آمده و نتیجه به اطلاع نمایندگان مجلس برسد.

-مقرر گردید وزارت نیرو نسبت به بررسی تخصیص حداقل 35 میلیون مترمکعب آب از محل سد کرخه برای اراضی مورموری شهرستان آبدانان اقدام و نتیجه را به مجمع نمایندگان استان اعلام نماید.

-مقرر گردید ظرف مدت 10 روز آینده بانک ملی ایران نسبت به افزایش سقف تهاتر سال جاری به مبلغ 500 میلیارد ریال ویژه استان ایلام جهت راه ایلام- صالح آباد و تونل های کبیرکوه و قلاجه اقدام نمایند. (موافقت ضمنی بانک ملی ایران برای این موضوع قبلا طی مذاکراتی اخذ شده است)

-مقرر گردید ظرف یک ماه آینده شرکت فرودگاه های کشور نسبت به مطالعات عملیاتی نمودن فرودگاه آبدانان اقدام و نتایج حاصله را به نمایندگان مجلس شورای اسلامی و استانداری ایلام اعلام نماید.

-مقرر گردید سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور نسبت به تامین مبلغ 20 میلیارد ریال اعتبار برای روکش آسفالت راه 4 خطه بدره به دره شهر اقدام و این اعتبار را در اختیار اداره کل راه و شهرسازی استان قرار دهد.

-مقرر گردید سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور علاوه بر تعهدات قبلی نسبت به اجرای روکش آسفالت و نصب علائم و خط کشی تقاطع ملک شاهی اقدام نماید.

-مقرر گردید سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور مبلغ 50 میلیارد ریال برای اجرای روکش آسفالت محور ایلام- ایوان- قلاجه در اختیار اداره کل راه و شهرسازی استان قرار دهد.

-مقرر گردید وزارت راه و شهرسازی و نمایندگان مجلس پیگیری لازم برای گنجاندن اجرای باند دوم مسیر سرابله به حمیل به طول 30 کیلومتر از محل ردیف متفرقه به لیست طرح های ملی پیوست قانون سال آینده به عمل آورند.

-مقرر گردید وزارت نیرو ظرف یک ماه آینده موضوع تملک زمین های بالادست، سد سیمره را تعیین تکلیف نموده و نتیجه را به استانداری ایلام و نمایندگان مجلس اعلام نماید.

-مقرر گردید نمایندگان مجلس مکاتبه ای با امضای جناب آقای نیکزاد در خصوص تامین و افزایش اعتبارات اربعین به مبلغ 3 هزار میلیارد ریال تهیه و برای سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال نمایند.

-مقرر گردید وزارت نیرو بررسی های لازم را در خصوص حق آبه کشاورزی از محل سد گلال انجام و نتیجه را به نمایندگان مجلس و استانداری اعلام نماید.

-مقرر گردید سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور اعتبار موردنیاز برای اجرای روکش آسفالت 12 کیلومتر مسیر دره شهر به پل دختر به مبلغ 40 میلیارد ریال را تامین و در اختیار اداره کل راه و شهرسازی استان قرار دهد.

-مقرر گردید وزارت نیرو ظرف مدت یک ماه آینده نسبت به ارائه برنامه اجرایی و منابع مالی عملیات اجرایی احداث سد چناره اقدام لازم را به عمل آورد.

-مقرر گردید سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور در سال جاری نسبت به اجرای روکش آسفالت تمامی راه های روستایی زیرسازی شده استان اقدام نماید.

-مقرر گردید وزارت نفت در خصوص موضوع ایجاد مدیریت متمرکز نفت و گاز استان ایلام بررسی لازم را انجام و نتیجه را به اطلاع نمایندگان مجلس و استانداری ایلام برساند.

-مقرر گردید سازمان شهرداری ها و دهیاری ها نسبت به اختصاص مبلغ 20 میلیارد ریال اعتبار از محل ماده 58 علاوه بر سهم سال جاری (برای کمک به هزینه های جاری) به شهرداری های شهرهای زیر 50 هزار نفر جمعیت استان اقدام نماید.

-مقرر گردید وزارت راه و شهرسازی نسبت به آغاز عملیات اجرایی باند دوم محور ایوان به قلاجه به طول 27 کیلومتر اقدام نماید.

مسیرهای تردد زائران اربعین در ایلام دچار استهلاک شده‌اند

سارا فلاحی نماینده مردم ایلام، ایوان، چرداول، مهران و ملکشاهی و سیروان در مجلس یازدهم در جمع‌بندی مطالب مطرح شده در این نشست افزود: این نشست در پی سفر علی نیکزاد نایب رئیس مجلس به همراه اعضای مجمع نمایندگان ایلام و اعضای هیات دولت به استان ایلام برگزار شد، چرا که در این سفر مصوباتی داشتیم که قرار شد بعد از سفر حداقل در بازه زمانی یک ماه تا 50 روز نشستی جهت بررسی روند اجرای این مصوبات داشته باشیم.

وی تصریح کرد: در این نشست موضوعاتی  پیرامون وضعیت راه، راه آهن، حوزه ارتباطات (اینترنت و آنتن‌دهی تلفن همراه)، حوزه بهداشت (تامین تجهیزات مراکز درمانی همچون دستگاه اکسیژن ساز)، پروژه اربعین، سدهای استان ایلام به ویژه سد چناره که یکی از استراتژی‌ترین سدهای منطقه است، مورد بررسی قرار گرفت، اما عمده مسائل درخصوص حوزه راه بود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به جزئیات موارد مطرح شده در رابطه با پروژه اربعین یادآور شد: با توجه به اینکه سالانه در ایام اربعین بیشترین ترافیک جهت تردد زائران به کربلا معلی از مرز استان ایلام صورت می‌گیرد، کما اینکه بیش از 2 میلیون نفر از این مسیر تردد می‌کنند، بنابراین برای بهسازی راه‌ها و تامین تسهیلات به منظور ارائه خدمات به زائران نیاز به تامین اعتبارات است، چرا که هم جاد‌ ها و هم تجهیزاتی لازم برای این بخش، دچار استهلاک شده‌اند. از سوی دیگر مرز ایلام فاقد آزادراه، بزرگراه و جاده ریلی است، بنابراین لازم است اعتباراتی به این بخش تخصیص یابد تا بتوانیم در قالب اجرای پروژه اربعین، شرایط مناسبی را برای زائران فراهم کنیم.

فلاحی خاطرنشان کرد: متاسفانه در لایحه بودجه سال 1400 تنها 100 میلیارد تومان برای این حوزه تعیین شده که حداقل باید تا 400 میلیارد تومان افزایش داده شود تا بتوانیم بخشی از راه‌های ایلام را بهسازی کنیم. همچنین باند دوم برخی راه‌ها به ویژه دو راه اصلی حوزه شمالی ایوان- قلاجه- اسلام آباد و ایوان-ایلام و حومه سرابله- ایوان- ایلام عملیاتی شود.

وی افزود: در این نشست مسائلی پیرامون شهرک و نواحی صنعتی نیز مورد بررسی قرار گرفت که اجرای پروژه‌های مربوط به این بخش نیازمند تخصیص اعتباراتی است.

عضو مجمع نمایندگان ایلام در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: نشست بعد یک ماه آینده جهت ارائه نتیجه اجرای مصوبات توسط دستگاه‌های مربوطه برگزار می‌شود، ضمن اینکه مسئولان حاضر در این نشست تاکید کردند که اغلب پروژه‌ها تا پایان سال عملیاتی شده و بسیاری از آنها نیز در دهه مبارک فجر افتتاح خواهند شد.

در پایان این نشست نایب رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که نشست آتی جهت بررسی روند اجرای مصوبات سفر وی به استان ایلام با حضور مسئولانی از بانک‌های ملی، ملت، سپه و پارسیان و فرودگاه و سازمان هواپیمایی کشور برگزار خواهد شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet