هدر اصلی
1399/10/06 12:24:46
سرویس اجتماعی
سعیدی:

سیستان و بلوچستان در کنار اقیانوس همچنان تشنه است/ صدای تمساح چیتگر بلندتر از فریاد کودکان قربانی گاندو بود

نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی گفت: ۸۱ درصد مردم سیستان و بلوچستان به صورت سقایی آبرسانی می‌شوند و وزارت نیرو فریاد تشنگی مردم این منطقه را نمی‌شنود.
سیستان و بلوچستان در کنار اقیانوس همچنان تشنه است/ صدای تمساح چیتگر بلندتر از فریاد کودکان قربانی گاندو بود نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی گفت: ۸۱ درصد مردم سیستان و بلوچستان به صورت سقایی آبرسانی می‌شوند و وزارت نیرو فریاد تشنگی مردم این منطقه را نمی‌شنود. https://cdn.icana.ir/d/019/201909109191754482.jpg سیستان,و,بلوچستان,در,کنار,اقیانوس,همچنان,تشنه,است/,صدای,تمساح,چیتگر,بلندتر,از,فریاد,کودکان,قربانی,گاندو,بود Icana

معین الدین سعیدی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: تامین آب شرب در استان سیستان و بلوچستان علی الخصوص در جنوب این شهر در پایین‌ترین سطح استاندارد کل کشور است حتی در مناطق جنوبی استان در شاخص‌های بسیار پایینی قرار دارند.

نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی، افزود: منطقه دشتیاری سیستان و بلوچستان بیشترین مشکل آب شرب را دارد به گونه‌ای که شاخص دسترسی به آب شرب فقط ۱۹ درصد است و ۸۱ درصد مردم به صورت سقایی آبرسانی می‌شوند، وزارت نیرو فریاد تشنگی مردم این منطقه را نمی‌شنود.

بعد از سفر دکتر قالیباف رئیس قوه مقننه تمام نگاهها به سمت استان سیستان و بلوچستان سوق داده شد

وی ادامه داد: بعد از سفر دکتر قالیباف رئیس قوه مقننه تمام نگاهها به سمت استان سیستان و بلوچستان سوق داده شد و منجر شد تفاهم‌نامه‌ای با ستاد اجرایی امام (ره) بسته شد که حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار بر روی آن گذاشتند در کنار همه این موارد پروژه‌های وزارت نیرو در حال تسریع شدن هستند و وزیر نیرو قول داد‌ه‌اند تا پایان سال مالی ۹۹ یعنی تیرماه ۱۴۰۰ حدود ۱۵۰ هزار نفر از مردم سیستان و بلوچستان به آب دسترسی پیدا کنند.

نماینده مردم چابهار با گلایه‌مندی از وعده‌های بی‌نتیجه مسئولان برای حل مشکل آب شرب این استان گفت: هر چند، هزار وعده خوبان یکی وفا نکنند؛ اما باز امیدواریم بعد از این تفاهم نامه‌ها، قول و قرارها در پی تذکر جدی رئیس مجلس به وزیر نیرو به سرانجام برسد.

آب در کوزه و ما گرد جهان می‌گردیم

سعیدی ادامه داد: سیستان و بلوچستان در کنار اقیانوس قرار داد ولی مردم آن تشنه لب هستند به بیانی آب در کوزه و ما گرد جهان می‌گردیم، وزارت نیرو طبق برنامه ششم توسعه موظف بود شبکه آب شیرین کن را توسعه دهد که چنین کاری را تاکنون انجام نداده است از طرفی وزارت نیرو سیاستی اشتباه دارد که سد احداث کرده اما شبکه پایین سد احداث نکرده است؛ در حال حاضر سدها پر از آب است اما چون شبکه پایین دست ندارند عملا این سدها تبدیل به تشتک تبخیر شده‌اند، مشکل ما منابع آب نیست مدیریت منابع است.

نماینده مردم در مجلس یازدهم تاکید کرد: وزارت نیرو هنوز تشنگی مردم سیستان و بلوچستان را باور ندارد و حاضر نیست مشکل آب شرب را حل کنند و حتی حاضر نیست آب شیرین کنی که بخش خصوصی تهیه کرده را تضمین خرید دهد، ظرفیت‌های برای حل مشکل بی‌آبی وجود دارد به شرطی که تضمین خرید داده شود.

وی ادامه داد: فریاد تشنگی مردم استان سیستان و بلوچستان شنیده نمی‌شود، در چند ماه اخیر گاندو دست بسیاری از فرزندان این استان را قطع کرده یکی از مسئولان واکنشی نسبت به این اتفاقات نداشت اما یک روز در چیتگر یک تمساح بزرگ به راست و دروغ دیده شده با عکس العمل عمومی از طرف رسانه‌ها مواجه شد، گویا صدای تمساح چیتگر بلندتر از فریاد کودکان قربانی گاندو بود. متاسفانه در دیده نشدن مشکلات رسانه‌ها، نمایندگان و مسئولان همه با هم مقصر هستند که نتوانستند مشکلات مردم را ببینند.

بیشتر بخوانید:

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در فصل بودجه سعی بر آن شده تا اعتبارات زیست محیطی سیستان و بلوچستان بیش از گذشته دیده شود و با توجه به اینکه محدودیتی هم در استفاده از صندوق توسعه ملی وجود دارد اما باید از منابع داخلی آن تعریف شود و برخی از آنها را توسط کمیسیون کشاورزی به کمیسیون تلفیق پیشنهاده داده‌ایم که اگر توجه شود امیدوارم بسیاری از مشکلات بی آبی این شهر حل شود./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet