خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1399/10/06 10:40:43
سرویس فرهنگی
حاجی بابایی عنوان کرد:

رشد 75 درصدی اعتبارات آموزش عالی و پژوهش/ احتمالی بودن منابع درآمدی پاشنه آشیل بودجه ۱۴۰۰

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به رشد حدود ۷۵ درصدی حوزه آموزش عالی و پژوهش در لایحه ۱۴۰۰، احتمالی بودن منابع درآمدی را پاشنه آشیل لایحه بودجه سال آینده خواند.
رشد 75 درصدی اعتبارات آموزش عالی و پژوهش/ احتمالی بودن منابع درآمدی پاشنه آشیل بودجه ۱۴۰۰ رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به رشد حدود 75 درصدی حوزه آموزش عالی و پژوهش در لایحه 1400، احتمالی بودن منابع درآمدی را پاشنه آشیل لایحه بودجه سال آینده خواند. https://cdn.icana.ir/d/019/201908106945731293.jpg رشد,75,درصدی,اعتبارات,آموزش,عالی,و,پژوهش/,,احتمالی,بودن,منابع,درآمدی,پاشنه,آشیل,بودجه,,۱۴۰۰ Icana

به گزارش خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت، حمیدرضا حاجی بابائی در سی امین گردهمایی روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور، که با حضور رؤسا و مدیران ۱۷ دانشگاه تشکیل شد، گفت: منابع و مصارف بودجه ۱۴۰۰ نیاز به بررسی دقیق دارد، آنچه در نگاه اول در لایحه بودجه مهم است، افزایش  چشمگیر و احتمالی بودن منابع این بودجه است.

رئیس کمیسیون برنامه وبودجه ومحاسبات مجلس گفت: نکته دیگری که باید در این لایحه به آن توجه ویژه داشت،  افزایش چشمگیر هزینه‌های اجتناب ناپذیر،  به ویژه سر رسید ۱۵۰ هزار میلیارد تومان اوراق فروخته شده و حفره‌هایی ایجاده شده‌ای که بدیل بودجه هستند  که تصمیم‌گیری در مورد این بودجه را دشوار کرده است.

اصلاح ساختار بودجه اجتناب پذیر است 

وی با اشاره به این موضوع که این بودجه می‌تواند مجلس را در موقعیت ویژه‌ای قرار دهد، تاکید کرد:  اصلاح ساختار بودجه اجتناب پذیر است و مجلس در معرض یک تصمیم مهم است.

حاجی بابایی در خصوص بودجه دانشگاه‌ها، گفت: باید با تحلیل واقع بینانه و هم فکری و هم افزایی برای بودجه دانشگاه‌ها و تنوع بخشی به منابع مالی در حوزه آموزش و بهره برداری از ظرفیت های موجود،  برای جبران کسری بودجه در این بخش تلاش کنیم.

حاجی بابایی با تاکید بر ویژگی‌های بودجه بخش آموزش و پژوهش، گفت: اعتبارات پیشنهادی این بخش با رشد ۷۴درصدی، از ۸۲۶ هزار میلیارد ریال، در سال ۱۳۹۹ به ۱۴۴۰ هزار میلیارد ریال در سال ۱۴۰۰ افزایش یافته است.

وی گفت: در بخش آموزش عالی، رشد ۷۶.۳ درصدی بودجه به چشم می خورد، که این اعتبارات از ۱۷۹ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۹۹، به ۳۱۶ هزار میلیارد ریال در ۱۴۰۰ افزایش یافته است.

رئیس کمیسیون برنامه وبودجه ومحاسبات مجلس با اشاره به بودجه ۱۳۹۹ دانشگاه‌ها گفت: متاسفانه هزینه‌های اجتناب ناپذیر دانشگاه‌‍ها، در سال ۱۳۹۹ این بودجه را در سال ۱۴۰۰ با مشکل مواجه کرده است.

پایان نامه‌های دانشگاهی در راستای حل مشکلات جامعه نیست

وی با اشاره به اینکه در بیانیه گام دوم انقلاب، علم و پژوهش نخستین محور و دومین مبحث در مأموریت‌هاست، گفت: بازسازی آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها برای توسعه فعالیت‌های تحقیقاتی، پشتیبانی از پایان نامه‌ها در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در راستای تولید علم و افزایش اعتبارات پژوهشی و کیفیت‌بخشی به آموزش و پژوهش در دانشگاه‌ها بخشی از دغدغه‌های موجود است.

حاجی بابایی با اشاره به خلاء موجود در تولید دانش در پایان نامه‌ها و رساله های دانشجویی، گفت: پیوند واقعی بین دانشگاه‌ها و شرکت‌های دولتی و بخش صنعت، تولید محور کردن پایان نامه‌ها از دیگر مشکلات دانشگاههاست.

حاجی بابایی گفت: باید بر اساس بند «ه» تبصره ۹ بودجه صندوق حمایت از پایان نامه‌های دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری ایجاد شده و اعتبارات این بخش نیز به صورت ویژه تعریف شود  و صندوق پشتیبانی پایان‌نامههای دانشجویی شکل بگیرد.

وی تأکیدکرد: بر این اساس پیشنهاد می‌شود، کارگروه بررسی اسناد تقنینی به منظور بررسی ظرفیت‌ها، چالش‌ها و مشکلات  در راستای اهداف بیانیه دوم انقلاب در توسعه فعالیت های علمی و پژوهش و فناوری در دانشگاه‌ها،  همچنین تاکیدات مقام معظم رهبری در رهنمودهای ایشان به ویژه در پژوهش و فناوری وتولید علم ودانش در دانشگاهها ایجاد شود، تا بتوان با آسیب شناسی دقیق وضعیت موجود،  در تدوین برنامه هفتم در راستای ایجاد تحول پژوهشی وفناوری و توسعه علم محور دانشگاه‌ها گام‌های موثری را برداشت. این بودجه نیاز به هم افزایی ، تامل ،کلان نگری و مدیریت دارد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet