هدر موبایل
1399/10/08 12:15:40
سرویس سیاسی
خطیب زاده با اشاره به پیگیری‌های مختلف حقوقی و دیپلماتیک ترور سردار سلیمانی:

مسئولیت دولت عراق برای پیگیری موضوع ترور شهید سلیمانی کاملا روشن است/ حاج قاسم یکی از ارکان توازن منطقه‌ای بود

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به پیگیری‌های دولت و پارلمان عراق برای بررسی پرونده ترور شهید سردار سلیمانی، گفت: دولت عراق به مسئولیت خود بیش از پیش عمل خواهد کرد و عاملین، آمرین و معاونین ترور در داخل و خارج عراق باید به پیشگاه عدالت آورده شوند، ایران هم جازه نمی‌دهد که این تجاوز و تروریسم دولتی بی‌کیفر بماند.
مسئولیت دولت عراق برای پیگیری موضوع ترور شهید سلیمانی کاملا روشن است/ حاج قاسم یکی از ارکان توازن منطقه‌ای بود سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به پیگیری‌های دولت و پارلمان عراق برای بررسی پرونده ترور شهید سردار سلیمانی، گفت: دولت عراق به مسئولیت خود بیش از پیش عمل خواهد کرد و عاملین، آمرین و معاونین ترور در داخل و خارج عراق باید به پیشگاه عدالت آورده شوند، ایران هم جازه نمی‌دهد که این تجاوز و تروریسم دولتی بی‌کیفر بماند. https://cdn.icana.ir/d/019/202008101195038175.jpg مسئولیت,دولت,عراق,برای,پیگیری,موضوع,ترور,شهید,سلیمانی,کاملا,روشن,است/,حاج,قاسم,یکی,از,ارکان,توازن,منطقه‌ای,بود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت، سعید خطیب‌زاده صبح امروز دوشنبه هشتم دی‌ماه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که به صورت مجازی برگزار شد، در پاسخ به سوال خانه ملت در ارتباط با آخرین نتایج تحقیقات پرونده ترور سردار شهید سلیمانی از سوی دولت عراق و همکاری با ایران در این زمینه، گفت: همانطور که آقای عبدال المهدی گفتند، شهید سردار سلیمانی با دعوت دولت عراق به این کشور سفر کردند و در خاک عراق مورد حمله تروریستی صورت گرفتند لذا مسئولیت دوستان و دولت عراق کاملا روشن است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: با دستان عراقی زیادی صحبت می‌کنم و این حس را در آنها می‌بینم که رفتار ایالات متحده با مردم سرافراز عراق مثل کشور اشغال شده است و این رفتار آنها را اذیت می‌کند.

خطیب زاده با یادآوری مصوبه پارلمان عراق در خصوص خروج نظامیان آمریکایی از این کشور، تصریح کرد: ما مصوبه پارلمان عراق برای اخراج نیروهای نظامی از عراق را سند افتخار و تاریخی غرور ملت عراق می‌دانیم و فکر می‌کنیم که این خود ملت عراق و صدای کاملا خالص و ناب عراقی است که پایان اشغال و متجاوز را می‌خواهد.

وی ادامه داد: شنیدید و دیدید که یک شرم بزرگ دیگر اتفاق افتاد و یکی از نقاط تیره و تاریک حضور ایالات متحده در عراق رقم خورد، آقای ترامپ بی‌شرمانه چندین نفر از قاتلین که در عراق کودکان و مردم بی‌گناه را کشته بودند، در حالی که می‌خندید مورد عفو ریاست جمهوری قرار داد و این‌ها خنده تلخی برای منطقه و حقوق بشر است.

سخنگوی وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: به نظر نمی‌رسد کسی بتواند دیگر در دنیای لیبرال غرب سر بلند کرده و به راحتی ادعای حقوق بشری کند، وقتی در مقابل دوربین‌ها نسبت به حقوق بی‌گناهان اینچنین بی توجه هستند.

خطیب زاده تاکید کرد: ما فکر می‌کنیم دولت عراق به مسئولیت خود بیش از پیش عمل خواهد کرد و عاملین، آمرین و معاونین در داخل و خارج عراق باید به پیشگاه عدالت آورده شوند و ما اجازه نخواهیم داد که این تجاوز و تروریسم دولتی که اتفاق افتاده بی کیفر بماند.

سردار سلیمانی صلح سازترین ژنرال منطقه/ پاسخ عربستان را از طریق شورای همکاری خلیج فارس به عربستان دادیم

سخنگوی وزارت امور خارجه در همین راستا در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات نخست وزیر پیشین عراق در خصوص سفر سردار سلیمانی به بغداد، با اشاره به اینکه در آستانه سالگرد شهید سلیمانی و صلح سازترین ژنرال منطقه هستیم، گفت: افراطی گری شکست نمی‌خورد و نمی‌خورد، مگر با شهامت‌ها و خون‌های پاکی که ریخته شده است. همانطور که سردار سلیمانی گفتند ما ملت شهادتیم و برای ما عند ربهم یرزقون است. این شهادت را خدمت ملت بزرگ ایران تبریک و تسلیت عرض می‌کنم.

خطیب زاده افزود: دولت عراق میزبان آقای سلیمانی در آن سفر بود و به دعوت رسمی دولت عراق تشریف برده بودند، البته پیامی از طرف عربستان دریافت شده بود که خیلی دیپلماتیک نبود و واجد برخی ابعادی بود که ما بعدا به صورت مکتوب از طریق شورای همکاری خلیج فارس پاسخ گفتیم. سردار در این سفر پیام‌هایی را داشتند می‌بردند، ولی قبل از اینکه گفته شود به دست آمران این فاجعه شنیده نشد. 

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: وزارت خارجه از لحظات اولیه بعد از این اتفاق به صورت تمام قد وارد میدان شد و ما در اولویت خود قرار دادیم. ما جلسه‌ای را در صبحگاه بعد از نماز صبح داشتیم که وزیر و معاونان و ارکان وزارت خارجه مسئولیت‌های مستقیمی برای پیگیری دریافت کردند. اصلی‌ترین هدف ما آشکارسازی این جنایت بود و این هدف را پیگیری کردیم و یکی از همان‌ها رجوع به مراکز بین‌المللی و سازمان‌های مسئول بین‌المللی بود. بیش از پنج نامه و یادداشت رسمی در سازمان ملل ثبت شد. هدف این بود که ضخصیت خود سردار و ماهیت فعالیت‌هایشان در منطقه روشن شود و برای این مهم از فضای ملاقات‌های دیپلماتیک استفاده کردیم. سردار فقط فرمانده نیروی قدس نبود ایشان یکی از ارکان توازن منطقه‌ای و صلح سازترین شخصیت‌های منطقه بود که با رهبران کشور‌های مختلف روابطی را داشت.

وی بیان کرد: خطای راهبردی بسیار بزرگی را آمریکا انجام داد. بیش از ۸۰۰ مقاله و موضوعات مختلف در رسانه‌های مکتوب منتشر شده بیش از ۱۸۰ مصاحبه انجام شده است. آمریکا را مسئول کردیم و مهمترین هدف این بود که با بی کیفر ماندن آنچه آمریکا انجام داده، مقابله کنیم. آن‌هایی که معاونت و دخالت در این زمینه داشتند تمامی آن‌ها را تا موقعی که به محضر عدالت نیاوریم از پیگیری دست نمی‌کشیم.

خطیب زاده گفت: بعد از ۲۰ ژانویه این موضوع را در دادگاه‌ها و مراجع بین‌المللی پیگیری می‌کنیم. وزیر خارجه به عنوان رأس تمامی فعالیت‌ها در تمامی ملاقات، جلسات و نامه‌ها بخش عمده‌ای را به همین مطالبه برای بی کیفر نماندن آمریکا تخصیص دادند. هیچ ملاقات و نامه و تلفنی نبود که ظریف صحبت نکند. گزارشگر ویژه سازمان ملل اگر این را عملیات تروریستی نامید از این رو بود که وزارت خارجه گزارش مبسوطی را در این زمینه برای سازمان ملل ارسال کرد.

وی تصریح کرد: اجازه نخواهیم داد خون شهید پایمال شود و آن‌هایی که چنین کردند از کیفر آن بی امان بمانند. در سطوح عالی این موضوع را پیگیری خواهیم کرد. رئیس جمهور این موضوع را پیگیری کرد و موضوعی نیست که دولت ایران و حاکمیت جمهوری اسلامی از آن بگذرد. دولت آمریکا در این زمینه مسئولیت دارد.

بررسی تحولات اخیر و موضوعات دوجانبه در سفر مشاور نخست وزیر عراق به ایران

 وی در خصوص سفر روز گذشته هیات عراقی به ایران، گفت: این سفر انجام شده است، مشاور نخست وزیر عراق به دعوت ما به تهران آمدند و در مورد موضوعات مختلف دو جانبه و آخرین تحولات گفت وگوهایی انجام شد.

خطیب زاده در خصوص اظهارات اخیر مقتدی صدر و درخواست خویشتن داری از ایران در مقابل تحرکات آمریکا، افزود: از نظر ما حمله به اماکن دیپلماتیک مردود است، اماکن دیپلماتیک عراق چند بار مورد حملات قرار گرفته است. ما اظهارات رئیس‌جمهور و وزیر خارجه ایالات متحده را رد و محکوم می‌کنیم. بر اساس زمان و نوع این حملات محتواها مشکوک و شیطنت آمیز است. پیام ایران روشن است، ما دنبال تنش نیستیم و از منافع و امنیت ملی ایران با تمام قدرت دفاع می‌کنیم. آمریکا سرکشانه کشورهای مجاور ما را به پایگاه علیه منافع ایران تبدیل کرده است لذا این کشورها وظیفه قطعی حاکمیتی دارند که به مسئولیت‌های خود عمل کنند، ما نیز در چارچوب معاهدات از جمله منشور ملل متحد در دفاع از خود تردیدی نداریم.

به زودی ابعاد فنی و حقوقی حادثه هواپیمایی اوکراین برای همه روشن می‌شود

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص گزارش سازمان هواپیمایی درباره حادثه هواپیمایی اوکران، گفت: سازمان هواپیمایی کشور به عنوان نهاد مسئول به مسئولیت خود عمل و گزارش را آماده کرده است، این گزارش از طریق ویدیو آنلاین در اختیار طرف اوکرانیی قرار گرفت. گزارش فنی کامل شده و امروز یا فردا به صورت رسمی و ترجمه شده در اختیار آنها قرار می‌گیرد. بهترین راه، راه‌های حقوقی و عمل در چارچوب معاهدات است. امیدواریم در یک مسیر فنی و درست بتوانیم حداقل اندکی از اندوه خانواده‌ها را کم کنیم. دولت پیگیری می‌کند و به زودی ابعاد فنی و حقوقی آن برای همه روشن می‌شود.

توقف گام‌های کاهش تعهدات در صورت بازگشت اروپا به تعهدات برجامی

خطیب زاده در ارتباط با واکنش‌های اروپایی‌ها بعد از نشست غیررسمی وزرای خارجه ایران و 4+1 در مورد برجام، گفت: نشست غیررسمی وزاری خارجه ایران و 4+1 بعد از مدت‌ها برگزار شد. طرف‌ها بیشتر به بررسی تحولات مختلف در حوزه برجام در واشنگتن، اروپا و ایران گفت‌وگو کردند.آقای ظریف هم توییتی در این خصوص منتشر کردند. در آن جلسه روشن کردیم که تعهدات طرف مقابل چه بوده اس، همچنین تاکید کردیم که اروپا در کنار آمریکا شریک نقض برجام است البته ایالات متحده مسئولیت‌های بیشتری دارد.

وی افزود: حجم تجارت ایران و اروپا قبل برجام و در طول اجرای برجام گویای این است که اروپا در عدم اجرای برجام مسئولیت‌های مستقیم دارد. در این نشست همچنین گفته شد آخرین شانس برای اتحادیه اروپا است و هرگاه به صورت موثر طرف های دیگر به تعهدات خود عمل کنند، ایران 5 گام برداشته شده را به عقب بر می‌گرداند. اظهارات اروپایی‌ها در خصوص مصوبه مجلس طنز تلخی است، مصوبه‌ای که تبدیل به قانون شود ما مکلف به اجرا هستیم بنابراین پیام جمهوری اسلامی ایران روشن است.

روابط ایران و اروپا در حوزه انرژی مختصات خود را دارد

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در توضیح دلایل عدم صادرات گاز ایران به اروپا و قرارداد بین ایران و پاکستان در این خصوص، گفت: جمهوری اسلامی ایران اولویت‌های خود را دارد، ما از سال 2010 قرارداد صادرات گاز به پاکستان را امضا کردیم،  بیش از ۸۰ درصد این خط لوله در خاک ایران آماده شده و طرف پاکستانی کار عمده‌ای نکرده است و دوباره این قرارداد برای پنج سال دیگر تمدید شده است. امیدواریم این طرح به نقطه اجرایی برسد. همکاری‌های گازی و نفتی ایران براساس نگاه راهبردی ایران به حوزه انرژی است.

وی ادامه داد: روابط ما با اروپا در حوزه انرژی همواره مختصات خود را دارد. قطعا روابط نزدیکی با روسیه دارد. ما اساسا برای منافع خودمان و در چارچوب منافع عالیه کشور تصمیم می‌گیریم. اینکه وارد چه بازاری شویم قطعا با وزارت نفت است و این‌ها با وسواس و دقت و با محاسبات جدی صورت می‌گیرد.

خطیب زاده درباره حرکت زیردریایی رژیم صهیونیستی به خلیج فارس نیز بیان کرد: نمی‌دانم این گزارش چقدر درست است. همه می‌دانند خلیج فارس برای ایران چه معنایی دارد و می‌دانند ایران در حوزه دفاعی خود چه سیاستی را دارد. در این بازی‌های رسانه‌ای قرار نگیرید و شما بهتر می‌توانید این عملیات روانی را کنترل کنید.

آمریکا مسئول هرگونه توطئه چینی است

سخنگوی وزیر امور خارجه درباره تحرکات آمریکا در منطقه گفت: ما به طور روشن گفته و هشدار داده‌ایم توطئه چینی هرگونه مسئولیتش با آمریکاست. برخی شیطنت‌ها را شنیده‌ایم به آمریکا و دوستان در منطقه پیام داده‌ایم که آمریکا در روز‌های پایانی حیات خود در کاخ سفید دست به ماجراجویی جدیدی نزند. به دنبال تنش در منطقه نبوده و نیستیم. درباره دفاع از کشور ذره‌ای تردید نداریم همه امتحان کرده‌اند و پاسخ‌های ما را دیدند. امیدواریم عقلایی که در واشنگتن هستند تنش زدایی کنند.

قدم اولیه آمریکا در برجام بازگشت به تعهداتش ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ است

وی درباره اظهارات وزیر خارجه آلمان مبنی بر اینکه ایران فرصت روابط دیپلماتیک با آمریکا را از دست ندهد، اظهار داشت: من این جمله را اینگونه که شما عنوان کردم ندیدم. اینکه کشور‌ها در چه چارچوبی با دیگران همکاری کند به خود کشور‌ها مربوط است. آمریکا خسارات زیادی به ایران وارد کرده و قدم اولیه آمریکا بازگشت به تعهداتش ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ است باید ببینیم آمریکا به تعهداتش برمی‌گردد اروپا را دعوت می‌کنیم به تعهداتش برگردد و امضایی که اروپایی‌ها انجام دادند توان انجام آن را دارند.

سند راهبردی همکاری ایران و افغانستان نهایی شده است

خطیب زاده در توضیح توافق ایران و افغانستان و آخرین نتایج توافق راهبردی ایران با چین، اظهار کرد: در خصوص سند راهبردی همکاری ایران و افغانستان؛ در سفر آقای عراقچی به کابل و حتی پیشتر در سفر وزیر خارجه افغانستان به ایران، موضوعات در حد بالایی نهایی شده است. مسائل پیرایشی باقی مانده که به سرعت نهایی و به عنوان سند تنظیم روابط امضا می‌شود.

وی افزود: در مورد سند راهبردی بین ایران و چین، این توافق بیشتر از آنکه در قالب قرارداد باشد، نقشه راهبردی همکاری بلند مدت بین ایران و چین است. ما همچنان در حال گفت و گو هستیم تا برای روابط بین دو کشور چارچوب و نقشه راهی مشخص کنیم.

ایران هیچ‌گاه تعهدات خود را زیر پا نمی‌گذارد

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره کاهش صادرات برق ایران به عراق نیز بیان کرد: ما در حوزه‌های مختلف به تعهداتمان عمل می‌کنیم. بعضی وقت‌ها در برخی شرایط جوی و یا شرایط بسیار حاد دچار مضایق فنی می‌شویم و باعث می‌شود به صورت گذرا و در داخل نیز اقداماتی صورت می‌گیرد به عنوان مثال در خوزستان و نقاط دیگر. ما هیچگاه تعهدات خود را زیر پا نمی‌گذاریم. برخی شرکت‌های عراقی بدهی‌های انباشته‌ای دارند، ولی به رغم تمامی فشار‌ها و بدهی‌های کلان در برخی حوزه‌ها به خاطر حسن همجواری سعی کرده‌ایم تعهدات خود را منوط به این مسائل نکنیم.

دولت دور از هیاهو و جنجال‌ها اهداف عالیه مردم و منطقه را در نظر گرفته است

خطیب زاده در پاسخ به این سؤال که وزارت خارجه برای روابط سازنده‌تر با کشور‌های دنیا چه اقداماتی را انجام داده است؟ گفت: سعی کردیم سیاست خارجی ایران یک سیاست خارجی متوازن باشد. این دولت دور از هیاهو و جنجال‌ها اهداف عالیه مردم و منطقه را در نظر گرفته است. ایران چهارراه ترانزیتی در حوزه‌های مختلف است. شاهد افتتاح خط آهن خواف - هرات بودیم. قرارداد‌های مختلف در حال پیگیری است. دیپلمات‌های ایران با کمک نهاد‌ها و ارکان‌های نظام در پی متنوع سازی روابط هستند.

وی ادامه داد: یکی از ابعاد برجام که پیگیری و اجرا شد برای خنثی سازی پروژه ایران هراسی و ایران ستیزی از طریق پرونده ساختگی هسته‌ای بود. بخشی از اجرای برجام برای از بین بردن این پرونده ساختگی بود و بخش دیگر برای متنوع شدن روابط خارجی ایران بود. بعد از برجام شاهدیم چه حجمی از مراودات تجاری و اقتصادی با مناطق مختلف دنیا انجام شد. این به ما می‌گوید که چرا مذاکرات سختی برای عادی سازی این فضا داشتیم. امیدوارم همانطور که تاریخ قضاوت درستی خواهد داشت دوستان در رسانه‌ها روایت درستی از اقدامات در حوزه سیاست خارجی بدهند. مسیر سیاست خارجی ایران یک مسیر حاکمیتی است و وزارت خارجه یک دستگاه حاکمیتی است.

دولت ایران برای هر سناریویی از طرف ترامپ آمادگی داریم

خطیب زاده در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا پیش بینی می‌کنید دولت ترامپ در روز‌های باقیمانده اقدام نظامی را علیه ایران صورت دهد؟ اظهار داشت: پیش بینی نه کار سیاستمداران است نه دیپلمات‌ها و کار محققان هم نیست.

وی افزود: ما به عنوان یک دولت برای هر سناریویی آمادگی داریم و به همه سناریو‌ها فکر می‌کنیم و برای هر سناریویی پاسخ آماده داریم. امیدواریم در این روز‌های آخر از هر تنش زایی دست بردارند.

FATF را باید در فضای حقوقی و فنی بررسی کرد

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه گفته شده بود که تصویب نشدن لوایح FATF مشکلاتی برای خرید واکسن کرونا ایجاد می‌کند، اظهار داشت: درباره واکسن وزارت بهداشت باید با جزییات پاسخ دهد. تا جایی که به وزارت خارجه مربوط است هیچ درخواستی بی پاسخ نمانده است. در سفر ظریف به آمریکای لاتین موضوع پیگیری شد و به جا‌های خوبی رسیده است. وزارت بهداشت دو مسیر مستقل را در خرید واکسن طی کرده بخشی دولتی و بخشی به بخش خصوصی واگذار شده است. بانک مرکزی باید پاسخ دهد که آیا نبودن در FATF ضروری و قطعی است یا خیر و البته بانک مرکزی پاسخ آن را داده است. اینکه بخش خصوصی نتواند دارو یا چیز دیگری را بخرد به خاطر اینکه عضو برخی استاندارد‌های بین‌المللی نیستیم پوشیده نیست. درباره واکسن کرونا باید از بانک مرکزی و وزارت بهداشت بپرسید و از مسیر متفاوتی تامین ارز می‌شود و برخی کشور‌ها مجوز‌های خاص را از برخی نهاد‌های آمریکایی گرفتند.

وی گفت: FATF را باید در فضای حقوقی و فنی بررسی کرد و از موضوعات احساسی و حزبی و جریانات سیاسی فاصله گرفت، چون آنچه به منافع ملی ایران برمی‌گردد باید در بستر غیر حزبی بررسی شود.

حصول نتیجه توافق با آذربایجان در شهرهایی با تاسیسات مشترک

خطیب زاده درباره سفر معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان گفت: در برخی از شهر‌های اشغالی که آزاد شدند، تاسیسات مشترک داریم و درباره آنها به توافقات خوبی رسیدیم و برخی به امضا نزدیک شده است که انشاءالله در جای خود و موضوع مقتضی خود گزارش خواهد شد. /

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet