خبرگزاری خانه ملت

انتخابات ریاست جمهوری
1399/10/10 12:05:24
سرویس صحن
خاندوزی در نطق میان دستور:

تلاش تیم اقتصادی مجلس، ریل‌گذاری امیدآفرین است/تفکر وابستگی بقای خود را به اصلاح اقتصاد داخل منوط نمی بیند

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است رأس دولت را نظریه توسعه‌ای آن درباره ایران و وابستگی تئوریک به الگوی انگلوساکسون و همچنین حضور بروکرات‌های غیرمعتقد به اقتصاد مقاوم و گرفتار در فساد مالی بر باد داده است.
تلاش تیم اقتصادی مجلس، ریل‌گذاری امیدآفرین است/تفکر وابستگی بقای خود را به اصلاح اقتصاد داخل منوط نمی بیند نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است رأس دولت را نظریه توسعه‌ای آن درباره ایران و وابستگی تئوریک به الگوی انگلوساکسون و همچنین حضور بروکرات‌های غیرمعتقد به اقتصاد مقاوم و گرفتار در فساد مالی بر باد داده است. https://cdn.icana.ir/d/019/202009107465712068.jpg تلاش,تیم,اقتصادی,مجلس،,ریل‌گذاری,امیدآفرین,است/تفکر,وابستگی,بقای,خود,را,به,اصلاح,اقتصاد,داخل,منوط,نمی,بیند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سیداحسان خاندوزی در نشست علنی صبح امروز(چهارشنبه، 10 دی ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود ضمن تسلیت ایام عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)، گفت: بنا بود در نطق نخست خود به ریشه های نهادی-ساختاری دهه از دست رفته اقتصاد ایران، به ریشه صعوبت تولید و سهولت سوادگرای، به ریشه تورم تحمیل شده از سوی کسری بودجه و ناترازی بانک ها، به ریشه سیاست های رانت پراکن و نابرابری های بنیان برافکن اشاره کنم؛ بنا داشتم به سطح نازل سیاست گذاری اشاره کنم به چندین دهه فقدان سیاست صنعتی و راه غلط حمایت از تولید، به فقدان سند آمایش ملی و فقدان نهادهای تنظیم گری و به بودجه ریزی بی کیفیت، عدم پاسخ گویی و شفافیت و ضمانت نداشتن حقوق مالکیت و حکمرانی دولت از هم گسیخته.

وی ادامه داد: بنا داشتم به علل سیاسی وضع کنونی بپردازم؛ مانند طنز تلخ فقدان تحزب برای امور سیاسی از یک سو و سیاسی شدن همه آنچه نباید سیاسی شود از سوی دیگر.مقصودم تحزب برای اداره منسجم امور است و نه فقط شب انتخابات؛ که اگر حزب بود به خاطر حیثیت خودش اجازه نمی داد که رئیس جمهور حزبش چنین کند و یا نمایندگان حزبش چنان کنند و کادرسازی و شایسته گزینی به شب انتصاب آقایان موکول شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قرار بود حول این دغدغه های بلندمدت سخن بگویم اما اجازه دهید امروز به اقتصاد-سیاسی فاجعه دو سال اخیر تمرکز کنم خطاب به مردم اظهار داشت: پس از 6 ماه پیگیری جزئی حل معضلات ارزی و بودجه ای با نگاهی غیرجناحی، اکنون میدان را اینگونه می بینم؛ از عوارض اقتصادی کرونا که بگذریم بخشی از نزول 9 ساله اقتصاد مربوط به نبرد خزانه داری آمریکا و متحدانش با جمهوری اسلامی ایران است اما بخش دیگر آدرس، آن تفکری در داخل است که بدش نمی آید این بار طبقه متوسط و جنبش تهی دستان مدافع عقب نشینی باشد؛ تفکری که می خواهد ایران یک کشور عادی باشد؛ یک جمهوری رام و وابسته.

خاندوزی ادامه داد: بی دلیل نیست که بعد از 32 ماه از شروع تحریم ها، تحریم هایی که فقط 8 سال از تجربه قبلی آن می گذرد، هنوز برخی بروکرات های این کشور آرایش جنگی نگرفته اند چون شاید بنا نیست بگیرند، شاید بنا نیست ساختار بودجه اصلاح شود؛ شاید بنا نیست نقشه ارزی و تجاری ما از سیطره خزانه داری آمریکا خارج شود، شاید بنا نیست وابستگی سفره مردم به واردات نهاده های اساسی و ماده موثره دارو کم شود؛ شاید بنا نیست دیپلماسی اقتصادی آسیایی و منطقه ای جایگزین فرنگ شود، شاید بنا نیست مالیات عادلانه اغنیا و ویژه خواران اخذ شود، لایحه بودجه سال 1400 را ببینید به قول سهراب «آیه ای بهتر از این می خواهید؟».

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اضافه کرد: می گویم شاید؛ چون اولا رأس دولت را نظریه توسعه ای که درباره ایران دارد و وابستگی تئوریک ایشان به الگوی انگلوساکسون بر باد داده است ثانیا کف دستگاه های اجرایی را بروکرات های غیرمعتقد به اقتصاد مقاوم و البته بروکرات های گرفتار چرب و شیرین فساد مالی بر باد داده اند.

وی در ادامه با بیان اینکه نتوانستیم انگیزه بروکرات های کف دستگاه ها و شرکت های دولتی، صندوق ها و امثالهم را به سمت مقاوم سازی اقتصاد برگردانیم، عنوان کرد: اگر می خواهید دولت بعد آسیب پذیری و شکنندگی اقتصاد را تکرار نکند، از نگاه سیستمی غیر از تغییر تفکر رئیس دولت باید برای انگیزه بروکرات ها نهادسازی کنیم.

خاندوزی افزود: جدیت که رهبری فرمود «نیست» از نگاه سیستمی یعنی نهادسازی برای همسو کردن انگیزه مدیران با منافع ملت. شجاعت که فرمود «نیست» از منظر سیستمی یعنی مردمسالاری به نحوی که دولت و مجلس به خاطر محبوبیت و رأی بعدی خود از جراحی دردناک اما شجاعانه دست نکشند. یک سوزن به خود؛ آیا مجلس یازدهم در مقابل تمایلات عوام پسندانه و فشار ذینفعان خواهد ایستاد؟ امان از جاهلان متمسک.

این عضو مجمع نمایندگان استان تهران در ادامه با بیان اینکه تفکر وابستگی بقای خود را به اصلاح اقتصاد داخل منوط نمی بیند بلکه فرودستان را با ترس از دوگانه جنگ و صلح حامی خود می کند و فرادستان را با عدم اخذ مالیات عادلانه و توزیع رانت و مجوز، اذعان کرد: البته در 15 ماه منتهی به انتخابات 1400 به شکل پوپولیستی 75 درصد بر پرداختی کارکنانش می افزاید ولو به قیمت تحمیل کسری بودجه و تورم بر 85 میلیون ایرانی.

وی در ادامه خطاب به موکلان خود و مردم ایران ادامه داد: از منظر متخصصان اقتصاد، بخش مهم معضلات چاره روشن دارد اما سقف سیاسی کاری اجازه قد کشیدن درخت تخصص را نمی دهد؛ کارشناسان جوان دستگاه ها با ما مرتبط هستند و نزد ما درد دل می کنند اما تفکری بدش نمی آید اصلاح مهمی به صورت درون زا محقق نشود تا همه بدانند برای شاخص های اقتصاد فقط به یُمن لبخند غرب، روی خوش خواهیم دید و هزینه مقاومت بیش از هزینه رام بودن است.

خاندوزی اضافه کرد: آری! صف آرای واقعی اینجاست؛ اقتصاد قوی یا اقتصاد وابسته. این دوگانه مرزبندی اصلاح طلب و اصولگرا نیست؛ حتی دولتی و غیردولتی هم نیست چون بسیاری از وزرای اقتصادی، رئیس بانک مرکزی و غیره در اردوگاه جنگ اقتصادی می رزمند اما آیا سررشته امور به دست تفکر اقتصاد قوی است؟ البته اقتصاد قوی نه اقتصاد منزوی.

به گزارش خانه ملت، این نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه نطق خود گفت: البته مجلس یازدهم در این جنگ اراده ها، یک بازیگر موثر است و تلاش ما این است که به فضل الهی، موازنه را به نفع مردم و ایران قوی تغییر دهیم. تلاش تیم اقتصادی مجلس ریل گذاری امیدآفرین است که امیدوارم به تدریج ثمرات آن ظاهر شود و البته قطار قوه مجریه هم بر همین ریل حرکت کند.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان خطاب به نمایندگان با بیان اینکه همه اینها در وهله اول مشروط است به اصلاح فرایندهای ناکارا و ناسالم مجلس بر اساس «علیکم انفسکم، علینا انفسنا»، خاطرنشان کرد: در وهله دوم نیز قانون عادلانه و نظارت عادلانه که در اسلام ناب حتی برای رسیدن به قدرت باید به جای عوام‌فریبی دست به دامن عدالت و اخلاص شد که به تعبیر سعدی «زانکه شاهنشاه عادل را رعیت لشگر است.»/

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet