شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/08/27 13:41:00
سرویس اقتصادی

پیرموذن: اجرای ماده 90 برنامه چهارم توسعه یک آرزو است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان گفت: برای اجرای اصل ۹۰ باید به نحوی برنامه ریزی کرد تا صدای فریاد بهم ریختگی فضای درمانی در کشور به گوش تصمیم سازان اصلی رسانده شود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نورالدین پیرموذن در جمع خبرنگاران گفت: براساس سه شاخص سرمایه گذاری برای سلامت در کشورها را ارزیابی می کنند.

وی افزود: از جمله این شاخص ها سهم سلامت از درآمد ناخالص ملی، سهم مردم از هزینه های درمانی افراد و سرانه درمان می باشد.

پیرموذن خاطرنشان کرد: سهم سلامت از درآمد ناخالص ملی 7/5 درصد است که ادعای سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور این است که این رقم 6/6 درصد است همچنین سهم مردم از هزینه درمانی 54 درصد است و سرانه درمان نیز 288 دلار می باشد.

عضو کمیسیون بهداشت به ماده 90 قانون برنامه چهارم توسعه اشاره کرد و گفت: براساس این ماده سهم مردم از هزینه درمانی خودشان در طول برنامه چهارم باید از 54 درصد به زیر 30 درصد برسد تا فشار از مردم بخصوص در مناطق محروم کاهش یابد. اما مطابق گزارش ها در حال حاضر که در سال سوم برنامه قرار داریم این رقم به 60 درصد رسیده است.

وی ادامه داد: براساس آمار 4 درصد خانوارها وقتی با بیماری یکی از اعضای خانواده خود مواجه می شوند، دچار مشکل شده و زندگی آنها از هم پاشیده می گردد و این زیبنده نظام ما نیست.

پیرموذن تاکید کرد: برای تحقق ماده 90 برنامه چهارم توسعه نیاز به افزایش 35 درصدی اعتبار بخش بهداشت و درمان در هر سال می باشد اما متاسفانه در طول 3 سال گذشته از سال آخر دولت آقای خاتمی تاکنون این اعتبار تنها 7/6 درصد بوده و متاسفانه براساس گزارش رسیده به کمیسیون بهداشت سال آینده تنها 6 درصد اعتبارات بخش سلامت و بهداشت افزایش می یابد بنابراین نه تنها به اهداف برنامه چهارم توسعه نمی رسیم بلکه اصلا داستان اجرای نظام هماهنگ حقوق در پیکره وزارت بهداشت و درمان همچون داستان رساندن پول نفت بر سر سفره های مردم خواهد بود.

نماینده اردبیل با اشاره به حضور وزرای بهداشت و درمان و رفاه و تامین اجتماعی در جلسه سه شنبه هفته گذشته کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: با توجه به اینکه سرمایه گذاری برای سلامت در دولت و سازمان مدیریت همچنان جایگاه واقعی خود را گم کرده است 2 وزیر مذکور به رغم اینکه خواهان اجرای این ماده هستند اما اذعان دارند که قادر به اجرای ماده 90 نیستند.

پیرموذن با اشاره به جلسه مشترک با حضور وزرای بهداشت، رفاه، معاونت راهبردی و برنامه ریزی رئیس جمهور و مسئولین سازمان نظام پزشکی هفته جاری در کمیسیون بهداشت جهت پاسخ به سوال وی ادامه داد: از آنجا که مسئولین امر جهت لازم الاجرا بودن ماده 90 هماهنگ هستند باید به نحوی برنامه ریزی کرد تا این صدای فریاد بهم ریختگی فضای درمانی در کشور به گوش تصمیم سازان اصلی رسانده شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان ادامه داد: آقای رئیس جمهور هنگامی که گزارش برنامه چهارم را در مجلس ارائه می کرد از ماده 90 این برنامه به راحتی عبور کرد و به همین دلیل از وزرای مذکور در خصوص تکلیف این ماده سوال کرده ام.

وی گفت: اجرای ماده 90 برنامه چهارم توسعه یک آرزو است.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet