هدر موبایل
1399/10/13 15:12:02
سرویس اجتماعی
پاکمهر:

تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی فعال در بخش کرونا باید با لحاظ امتیاز ویژه صورت بگیرد/مجلس از این افراد حمایت می‌کند

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، بابیان‌اینکه زحمات گروه پرستاری در زمان شیوع کرونا نباید نادیده گرفته شود تاکیدکرد که تبدیل وضعیت این نیروها باید با لحاظ امتیاز ویژه صورت بگیرد تا حقی از آنها تضییع نشود.
تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی فعال در بخش کرونا باید با لحاظ امتیاز ویژه صورت بگیرد/مجلس از این افراد حمایت می‌کند نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، بابیان‌اینکه زحمات گروه پرستاری در زمان شیوع کرونا نباید نادیده گرفته شود تاکیدکرد که تبدیل وضعیت این نیروها باید با لحاظ امتیاز ویژه صورت بگیرد تا حقی از آنها تضییع نشود. https://cdn.icana.ir/d/019/202012109243205502.jpg تبدیل,وضعیت,نیروهای,شرکتی,فعال,در,بخش,کرونا,باید,با,لحاظ,امتیاز,ویژه,صورت,بگیرد/مجلس,از,این,افراد,حمایت,می‌کند Icana

سید محمد پاکمهر در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد تبعیض ناشی از عدم تبدیل وضعیت و عدم تخصیص فوق‌العاده ویژه به نیروهای شرکتی فعال در حوزه سلامت، گفت: شیوع کرونا یک شرایط خاصی را در تمام حوزه‌ها اعم از اقتصادی، سلامت و تجارت ایجاد کرده و همه شئونات زندگی و حتی معیشت مردم را تحت تاثیر قرار داده است.

تصمیم‌گیری‌ها برای فعالان حوزه سلامت باید در زمان شیوع کرونا متفاوت با زمان عادی باشد

نماینده مردم بجنورد، مانه و سملقان، گرمه و جاجرم و راز و جرگلان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: آنچه مسلم است باید اتخاذ تصمیمات در شرایط کرونایی با زمان عادی  تفاوت داشته باشد، ضمن اینکه به این نکته توجه شود که در شرایط کرونایی بیشترین فشار ناشی از شیوع این بیماری به افراد فعال در نظام سلامت وارد شد که به طور مستقیم با بیماران کرونایی ارتباط دارند و شانس سرایت و ابتلا به این بیماری در بین آنها زیاد است و با مخاطرات این بیماری روبرو هستند و به معنای واقعی با ایثار و از خود گذشتگی با ویروس کرونا می‌جنگند.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم برای تبدیل وضعیت کادر درمانی متناسب با شرایطی که درپی شیوع کرونا با آن مواجه شده‌اند، تصمیم‌گیری کنیم باید برای کادری که مستقیم با بخش کرونا ارتباط دارند، اهرم‌های تشویقی در نظر بگیریم و از آنها به طور جدی حمایت کنیم.

پاکمهر خاطرنشان کرد: ارائه برنامه‌های حمایتی به فعالان عرصه سلامت باید به دور از هر گونه تبعیض برای انواع نیروهای این حوزه که به صورت‌های مختلف قراردادی، حجمی، رسمی، پیمانی و شرکتی در خط مقدم مقابله با بیماری کرونا فعالیت دارند، صورت بگیرد و با توجه به شرایط خاص اپیدمی بیماری کرونا، تصمیم مناسبی در شان و قامت خدمات کادر درمان اتخاذ شود.  

چرا برقراری فوق‌العاده ویژه برای نظام سلامت اجرا نشد؟

وی افزود: یکی از نکاتی که در این شرایط مورد توجه قرار گرفت، برقراری فوق‌العاده ویژه برای نظام سلامت است، چرا که در بسیاری از دستگاه‌ها اجرا شده است، اما متاسفانه در خصوص کادر درمان و دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام نشده است، و این در حالی است که قرار بود از اول دی ماه اجرا شود.

یک سوم از کادر درمان از امتیاز فوق‌العاده ویژه بی‌بهره هستند

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، اظهار کرد: مشکلی که در روند برقراری فوق‌العاده ویژه برای نظام سلامت وجود دارد، این است که بخشی از کادر درمان از آن منتفع می‌شوند و در احکام آنها می‌آید، اما بخشی دیگر از آنها اعم از پرستاران، بهیاران، کمک بهیاران، کادر اتاق عمل، علوم آزمایشگاهی و هوش بری از این امتیاز بی‌بهره بوده و حقشان تضییع می‌شود که این به دور از دایره عدالت است.

پاکمهر بیان کرد: هم‌اکنون به طور میانگین حدود 35 درصد گروه پرستاری که در دانشگاه‌های علوم پزشکی به خدمت گرفته شده‌اند، شرکتی هستند و برقراری فوق‌العاده ویژه شامل آنها نمی‌شود، بنابراین یک سوم از کادر درمانی از امتیاز این بخش بی‌بهره هستند. و این درحالی است که خدماتی که این نیروها ارائه می‌دهند با نیروهای رسمی، پیمانی و قراردادی فعال در نظام سلامت تفاوتی ندارد، بنابراین باید در جهت رفع این مشکل برنامه‌ریزی شود.

آزمون تبدیل وضعیت فعالان حوزه سلامت باید در فضایی عادلانه برگزار شود

وی عنوان کرد: برون‌رفت از این مشکل از طریق اصلاح قانون امکانپذیر است به گونه‌ای که فوق‌العاده ویژه شامل نیروهای شرکتی کادر درمان به ویژه آنها که با بخش کرونا همکاری دارند نیز بشود یا بتوانیم تبدیل وضعیت گروه پرستاری را از حالت شرکتی به قراردادی، قراردادی به پیمانی و پیمانی به رسمی را اعمال کنیم تا عدالت در این حوزه برقرار شود یا برای تبدیل وضعیت آزمون استخدامی برگزار شود.

پاکمهر افزود: البته برگزاری آزمون نیز با اشکالاتی همراه است که باید برای اصلاح این روش نیز اقدام شود، چرا که همه افراد می‌توانند در آزمون شرکت کنند، اما اشکالی که وجود دارد، این است که افرادی که تازه فارغ‌التحصیل شده است به دلیل به‌روز بودن اطلاعاتی که دارد در آزمون، گوی سبقت را از افرادی که در گذشته فارغ‌التحصیل شده‌اند و در مراکز درمانی فعالیت دارند، ربوده و به طور قطع از آنها پیشی می‌گیرند و درنهایت افرادی که هنوز در مراکز درمانی آغاز به کار نکرده و نقشی در کنترل ویروس کرونا نداشته‌اند، موفق می‌شوند. بنابراین باید آزمون تبدیل وضعیت هم در شرایطی عادلانه برگزار شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، یادآور شد: افرادی که در بخش کرونایی فعالیت دارند و جان خود را برای پرستاری از این بیماران به خطر انداخته‌اند باید از امتیاز ویژه‌ای جهت تبدیل وضعیت برخوردار شوند تا شرایط عادلانه‌ای ایجاد شود که حق این افراد تضییع نشود.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ما از نیروهای پرستاری شرکتی دفاع خواهیم کرد تا متناسب با خدماتی که ارائه می‌دهند به حقوق واقعی خود دست پیدا کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet