شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1399/10/15 15:25:34
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون تلفیق بودجه در واکنش به اظهارات رئیس بانک مرکزی:

کالاهای اساسی با نرخ آزاد به دست مردم رسید/ دولت به جای فرافکنی بازار را کنترل کند

عضو کمیسیون تلفیق بودجه با تأکید بر اینکه مصوبه این کمیسیون را در جهت مبارزه با رانت خواری دانست و گفت: کالاهایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی به آن‌ها تعلق گرفته است با نرخ ارز آزاد به دست مردم رسیده است.
کالاهای اساسی با نرخ آزاد به دست مردم رسید/ دولت به جای فرافکنی بازار را کنترل کند عضو کمیسیون تلفیق بودجه با تأکید بر اینکه مصوبه این کمیسیون را در جهت مبارزه با رانت خواری دانست و گفت: کالاهایی که ارز 4200 تومانی به آن‌ها تعلق گرفته است با نرخ ارز آزاد به دست مردم رسیده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201701108774887315.jpg کالاهای,اساسی,با,نرخ,آزاد,به,دست,مردم,رسید/,دولت,به,جای,فرافکنی,بازار,را,کنترل,کند Icana

سید احسان قاضی زاده هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره اظهارات اخیر همتی رئیس بانک مرکزی درباره مصوبه اخیر ارزی کمیسیون تلفیق، عنوان کرد: کمیسیون تلفیق بر اساس منابع درآمدی و در نظر گرفتن سقف اعتباری، موضوع ارز تک نرخی را تعریف کرد و این اقدام کاملا در جهت شفافیت بودجه است.

نماینده مردم فریمان و سرخس و بخش‌های احمدآباد و رضویه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تمام تلاش ما جلوگیری از رانت و فساد است، تصریح کرد: حتی در زمینه جلوگیری از خام فروشی کمیسیون مصوبه‌ای داشت که رقم مالیاتی برای صادرات مواد خام و نیمه خام افزایش پیدا کند و از این طریق تولید داخلی رونق بگیرد و پرهیز از خام فروشی شود.

کمیسیون تلفیق به دنبال شفاف سازی در نرخ ارز است

وی با بیان اینکه در خصوص نرخ ارز نیز آنچه اهمیت دارد، مسئله شفاف سازی است، تصریح کرد: تعیین رقم در بودجه کاملا به توانایی دولت در تنظیم نرخ ارز در سامانه ETS (سامانه معاملات الکترونیکی) بستگی دارد و تأکید کمیسیون تلفیق بر این موضوع است که رانت موجود در چند نرخی بودن ارز از بین برود. بنابراین مجلس نرخ ثابتی تعیین نکرده و  اگر دولت توانایی کاهش نرخ ارز را داشته باشد، می‌تواند با این مصوبه نرخ را پایین حد ممکن برساند لذا کف قیمت برای نرخ ارز تعیین نشده است. 

قاضی زاده هاشمی با تأکید بر اینکه این مصوبه در جهت واقعی سازی و شفاف سازی نرخ ارز است، افزود: این مجلس بر اساس رسالت خود ارز رانتی و چند نرخی را حذف کرده ضمن اینکه طبیعتا مصوبه تلفیق  در صحن قابل تغییر است.

کالاهای اساسی با نرخ آزاد به دست مردم می‌رسد

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: در مورد همه کالاهایی که نرخ ارز ترجیحی داشتند، شاهد بودیم که چه رانتی وجود داشت. برای مثال اتفاقی که راجع به وضعیت نهاده‌های دامی رخ داد، ماحصل همین نوع سیاست‌گذاری بود که نهایتا منجر به افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ شد.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ادامه داد: ما مشتاق و علاقه‌مندیم که دولت نرخ ارز را تا جایی که می‌توان پایین آورد و در بودجه نیز نرخ ارز را بر اساس سامانه ETS پیش بینی کرده‌ایم به این صورت که اگر دولت توانایی در پایین آوردن نرخ ارز دارد بتواند نرخ را کاهش دهد و از چند نرخی بودن و رانت نیز پرهیز شود؛ نه اینکه رقم 4200 تومانی برای افراد خاص باشد و محصول نهایی برای مردم نه اختلاف جزئی بلکه اختلافی معنادار با نرخ آزاد در بازار داشته باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet