هدر اصلی
1399/10/18 18:46:15
سرویس اقتصادی
ساداتی‌نژاد در گفت و گو با خانه ملت تشریح کرد:

جزئیات نظارت میدانی کمیسیون کشاورزی از استان چهارمحال و بختیاری

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس گفت: اعضای این کمیسیون، طی دو روز اخیر از ۱۵ پروژه بازدید و از نزدیک در جریان مشکلات کشاورزان و مردم قرار گرفتند.
جزئیات نظارت میدانی کمیسیون کشاورزی از استان چهارمحال و بختیاری رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس گفت: اعضای این کمیسیون، طی دو روز اخیر از ۱۵ پروژه بازدید و از نزدیک در جریان مشکلات کشاورزان و مردم قرار گرفتند. https://cdn.icana.ir/d/019/202101102522375000.jpg جزئیات,نظارت,میدانی,کمیسیون,کشاورزی,از,,استان,چهارمحال,و,بختیاری Icana

سیدجواد ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح دستاوردهای نظارت میدانی رئیس مجلس شورای اسلامی به استان چهارمحال و بختیاری گفت: اعضای کمیسیون کشاورزی در سومین نظارت میدانی رئیس مجلس به استان چهارمحال و بختیاری، وی را همراهی کردند و براساس رویه قبل طی این دو روز از پروژه‌های نیازمند نظارت و رفع مشکلات بازدید انجام شد.

سیدجواد ساداتی نژاد

25 درصد تولید ناخالص داخلی استان چهارمحال و بختیاری از طریق ۲۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی تامین می‌شود

وی با بیان اینکه ما طی این دو روز از ۱۵ پروژه بازدید و از نزدیک در جریان مشکلات کشاورزان و مردم قرار گرفتیم، افزود: ۲۵ درصد تولید ناخالص داخلی استان چهارمحال و بختیاری از طریق ۲۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی استان تامین می‌شود، این استان در مجموع یک میلیون و پانصد هزار تن محصولات کشاورزی تولید می‌کند. همچنین فعالیت‌های کشاورزی خوبی در حوزه دیم در حدود ۱۵ هزار هکتار از اراضی وجود دارد که نیازمند اعتبارات لازم است.

ایجاد اشتغال برای چهار هزار نفر از طریق توسعه کشت دیم در استان چهارمحال و بختیاری

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس تصریح کرد: حدود چهار هزار شغل از طریق کشت دیم در استان چهارمحال و بختیاری ایجاد می‌شود که نیازمند حدود ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار است، تعدادی پروژه انتقال آب برای آبیاری باغات شیبدار به صورت نیمه تمام وجود دارد که برای تکمیل به حدود ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

۱۸ شهرک کشاورزی در چهارمحال و بختیاری به دلیل عدم گازرسانی معطل مانده‌اند

ساداتی‌نژاد ضمن تاکید براینکه ۱۸ شهرک کشاورزی در چهارمحال و بختیاری به دلیل عدم گازرسانی معطل مانده‌اند، اظهار کرد: علی‌رغم وجود قانون مبنی براینکه باید گازرسانی تا درب شهرک‌ها انجام شود، فعالیت این ۱۸ شرکت در زمینی به مساحت حدود ۹۰۰ هکتار اکنون معطل مانده و با آغاز فعالیت آنها مسلما اتفاق بزرگی در حوزه‌های گلخانه‌ای، دامپروری و شیلات خواهد افتاد.

استان چهارمحال و بختیاری ۵ درصد از شیلات کشور را تامین می کند

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس گفت: در حوزه شیلات هم ظرفیت فوق‌العاده‌ای در استان چهارمحال و بختیاری وجود دارد و این استان توانسته ۵ درصد شیلات کشور را تامین کرده و در رتبه اول کشور بایستد. در حال حاضر با وجود زنجیره صنعت شیلات در این استان،۷۰ درصد خوراک ماهیان کشور، خوراک میگو، تولید بچه ماهی و فرآوری تامین می‌شود. بنابراین زنجیره صنعت شیلات در این استان با ایجاد اشتغال برای حدود ۷ هزار نفر بالای ۵ هزار میلیارد تومان گردش مالی را به وجود آورده است.

وی ضمن تاکید بر حمایت از صنعت شیلات در این استان، گفت: حدود ۷ سایت دیگر برای پرورش ماهی‌های سردآبی وجود دارد که نیازمند حمایت توسط بخش خصوصی و خط اعتباری در بانک کشاورزی هستند. همچنین به دلیل وجود سدهای بزرگ در استان چهارمحال و بختیاری امکان تولید ۴۰ هزار تن ماهی‌های در قفس وجود دارد که در حال حاضر این عدد حدود چهار هزار تُن بوده و نیازمند توسعه است که البته بخش خصوصی در این مورد اعلام آمادگی کرده و این موضوع می‌تواند موجب رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در استان شود.

ساداتی‌نژاد با بیان اینکه توسعه ظرفیت شیلات استان نیازمند دو پشتوانه است، بیان کرد: ابتدا باید سطح شیلاتی استان به اداره کل ارتقا یابد و بعد از آن یک مرکز تحقیقات پرورش ماهی و شیلات برای کمک به ارتقای بحث فناوری شیلات ایجاد شود. همچنین با وجود اینکه استان چهارمحال و بختیاری را در بحث دامپروری می‌شناسند اما طی بازدیدهای ما مشخص شد که این استان دارای عقب‌ماندگی تکنولوژی در این مورد است و باید سرمایه‌گذاری جدی برای ایجاد دامپروری صنعتی انجام شود که این امر به هزار میلیارد تومان خط اعتباری از سوی بانک کشاورزی برای ورود سرمایه‌گذار نیاز دارد.

وجود ۳۵۰ گونه گیاهان دارویی در استان چهارمحال و بختیاری؛ ضرورت توسعه زنجیره موثر در حوزه این گیاهان

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس با اشاره به اینکه حدود هزار و ۵۰۰ گونه گیاهی در استان چهارمحال و بختیاری وجود دارد، گفت: ۳۵۰ گونه این گیاهان دارویی است که ۴۰ گونه آن مختص خود استان است، بنابراین می‌توان یک زنجیره موثر در حوزه گیاهان دارویی در اینجا ایجاد کرد که البته تاکنون این موضوع توانسته اشتغال خوبی را به وجود بیاورد اما برای توسعه نیازمند ایجاد یک مرکز برای تولید بذر و نشاء داروهای گیاهی در غرب کشور است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس درباره تعارضات میان استان چهارمحال و بختیاری و استان‌های همجوار در مورد آب هم بیان کرد: براساس گفت‌وگوها در این سفر مشخص شد، اعتقاد به مدیریت به هم پیوسته، لزوم حفظ منافع بالادست و پایین نشین و حفظ حقوق افراد در حوزه آبخیزداری وجود دارد و مردم و مسئولان با انتقال آب مخالفتی ندارند و می‌توان با یک کار علمی و تعامل خوب و کمک نخبگان و دانشگاهیان رهیافتی را در این زمینه با توجه به نیازهای حوزه شرب و کشاورزی در بالادست و شرایط دیم در منطقه پیدا کرد. برای جلوگیری از ایجاد حاشیه و عدم سوءاستفاده برخی باید توافقات لازم برای رفع تعارضات آبی صورت بگیرد.

وی ادامه داد: ما در جلسه پایانی امروز برای همکاری کمیسیون کشاورزی مجلس با معتمدان محلی طرفین اعلام آمادگی کردیم، در هر صورت ارزش نظارت‌های میدانی مجلس در این است که نمایندگان بتوانند در کنار قانون‌گذاری میزان اثرگذاری قوانین و برنامه‌های پنج ساله و سالانه را از نزدیک مشاهده کنند و خوشبختانه دکتر قالیباف رئیس مجلس در این دور از پارلمان این اقدام بسیار خوب را آغاز کرده و ما هم تلاش می‌کنیم تا در حوزه کشاورزی، منابع طبیعی و آب شرایط را در کشور ارزیابی کنیم.

ساداتی‌نژاد تصریح کرد: حدود ۸۰ درصد  کارون در استان چهارمحال و بختیاری وجود دارد و این موضوع بر وضعیت آبخیزداری، حفظ آب و خاک استان تاثیرگذار بوده است، بنابراین برای حفظ مخزن سدها و جلوگیری از فرسایش باید یک آزمایشگاه طبیعی آبخیزداری در این منطقه ایجاد شود. طی سه سال گذشته ۱۰۰ میلیون دلار با عنایت مقام معظم رهبری از محل صندوق توسعه ملی برای بحث آب اختصاص پیدا کرده که بخشی از آن در حوزه آبخیزداری استان هزینه شده است اما برای تثبیت آن نیاز به تمدید تا سال 1401 وجود که باید در سال ۱۴۰۰ اعتباراتی برای استان چهارمحال و بختیاری تخصیص داده شود. 

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس  گفت: تولید کشاورزی در ایران بر پایه آب قرار گرفته در صورتی که اکثر تولید در دنیا بر پایه دیم است، بنابراین باید کشت باغات به صورت دیم توسعه پیدا کند و اکنون استان چهارمحال و بختیاری نیازمند حدود ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار  است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس ضمن تاکید براینکه حوزه مربوط به صنایع تبدیلی یکی از اقدامات خوب در این استان است، افزود: در برخی موضوعات مانند محصولات کشاورزی مانند جو اقدامات خوبی شده و با استقرار یک تکنولوژی بومی توانسته‌اند از جو، مالت برای تولید ماءالشعیر و مصارف شیرینی‌پزی و خوراک دام تولید کنند. یک شرکت دانش بنیان توانسته براساس پایه توانمندی داخلی این تکنولوژی را بومی‌سازی کند و اکنون بیست هزار تن مالت مورد نیاز کشور در این استان تولید می‌شود که این رقم در سال آینده به ۱۵۰ هزار تن خواهد رسید. تبدیل و فرآوری جو دارای ارزش افزوده بوده و می‌تواند اشتغال ایجاد ‌کند و این موضوع هم نیازمند حمایت معاونت علم و فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی است.

وی تصریح کرد: معاونت علم و فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی می‌تواند، با ایجاد یک مرکز نوآوری برای مالت و پرتودهی در استان اقدامات خوبی را در بحث دانش بنیان انجام دهد، البته یک شرکت دانش بنیان اکنون روی موضوع مالت کار می‌کند و یا در بروجن شرکت دانش بنیان دیگری روی کشت بافت کار می‌کند. همچنین شرکت دیگری توانسته در زمینه پرتودهی گاما در این منطقه مستقر و بر روی محصولات کشاورزی و صادرات آن اقدامات موثری انجام دهد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet