هدر موبایل
1399/10/19 22:11:38
سرویس اجتماعی
الهیان:

واکسن کرونای شرکت فایزر عوارض متعددی به همراه داشته است/ وزارت بهداشت با دقت سلامت واکسن‌های وارداتی را بررسی کند

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه واکسن کرونا شرکت فایزر عوارض متعددی را نشان داده و باعث فوت تعدادی از افراد در آمریکا شده است، از وزارت بهداشت خواست جهت تضمین سلامت عمومی واکسن‌هایی که از سایر کشورها وارد می‌کند را نیز با دقت بررسی کند.
واکسن کرونای شرکت فایزر عوارض متعددی به همراه داشته است/ وزارت بهداشت با دقت سلامت واکسن‌های وارداتی را بررسی کند نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه واکسن کرونا شرکت فایزر عوارض متعددی را نشان داده و باعث فوت تعدادی از افراد در آمریکا شده است، از وزارت بهداشت خواست جهت تضمین سلامت عمومی واکسن‌هایی که از سایر کشورها وارد می‌کند را نیز با دقت بررسی کند. https://cdn.icana.ir/d/019/202011104481044561.jpg واکسن,کرونای,شرکت,فایزر,عوارض,متعددی,به,همراه,داشته,است/,وزارت,بهداشت,با,دقت,سلامت,واکسن‌های,وارداتی,را,بررسی,کند Icana

زهره الهیان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد بیانات رهبر معظم انقلاب درباره واردات واکسن گفت: امروز رهبری تکلیفی را برای دستگاه‌های اجرایی مشخص کردند که باید سرلوحه عملکرد وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو قرار گیرد و شخص رئیس جمهور و دولت هم باید از بیانات ایشان تبعیت کنند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نگرانی به حق رهبر معظم انقلاب در مورد سلامت و ایمنی این واکسن‌ها در مجلس هم وجود دارد کما اینکه این جانب روز گذشته نامه‌ای را به رئیس جمهور در مورد نگرانی‌های موجود در خصوص واردات واکسن اهدایی شرکت فایزر ارسال کردم و مستندات و دلایلی را در آن ارائه دادم که نشان‌دهنده وجود این نگرانی پیرامون ایمنی و کارآمدی واکسن‌های خارجی به ویژه واکسن‌های تولید شرکت فایزر است.

وی تصریح کرد: اینکه قرار بود این شرکت 150 هزار دوز واکسن توسط خیرین به ایران ارسال کند، یک موضوع دارای ابهام و سوال‌برانگیزی بود چرا که عوارض ناشی از تزریق واکسن کرونای شرکت فایزر در آمریکا هم موجی از بی‌اعتمادی را به وجود آورده و حتی برخی از پزشکان آمریکایی کمپینی راه‌اندازی کردند به این دلیل که پیرو عوارض به وجود آمده ناشی از تزریق واکسن فایزر به سلامت و ایمنی آن اعتماد ندارند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم خاطر نشان کرد: بروز عوارض ناشی از تزریق واکسن فایزر در آمریکا کما اینکه تعدادی از افرادی که این واکسن را دریافت کرده بودند فوت کردند، این سوال مطرح است که چطور باید 150 هزار دوز از این واکسن را وارد کنیم در شرایطی که این شرکت مستندات نحوه ساخت این واکسن‌ها را به ما ارائه نداده و خسارات ناشی از تزریق این واکسن را هم تقبل نکرده است.

الهیان افزود: 150 هزار دوز واکسن نسبت به نیاز کشور که 120 میلیون دوز بوده دردی از ملت دوا نمی‌کند و به نظر می‌رسد که این شرکت‌ به دنبال آزمایش واکسن‌های خود بر روی مردم سایر کشورها است.

وی یادآور شد: مجلس موافق واردات این واکسن نیست ضمن اینکه یکی از مقامات مسئول در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که ما به سازمان جهانی بهداشت اعلام کردیم که واکسن فایزر را خریداری نخواهیم کرد و همه این دلایل به ابهامات موجود در مورد واکسن فایزر دامن می‌زند و قاعدتاً از کشورهای آمریکا و انگلیس که ناکارآمدی واکسن‌های آنها اثبات شده است به هیچ وجه نباید واکسن وارد شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: اگر قرار است واردات واکسن داشته باشیم باید با دقت و وسواس کامل نسبت به ایمن بودن و کارآمدی آنها اطمینان لازم به عمل آمده و مستندات و شواهد علمی در این رابطه ارائه شود. از طرفی آنچه جای سوال دارد این است که در شرایطی که ما 200 میلیون یورو برای واردات واکسن هزینه کردیم، اگر تنها نیمی از این مبلغ را در ابتدای سال برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی هزینه کرده بودیم امروز در تولید واکسن کرونا پیشگام بودیم.

وی افزود: هم اکنون انتظار می‌رود که حمایت جدی از شرکت‌های دانش‌بنیان پیشرو در تولید واکسن صورت گیرد، ضمن اینکه مجلس نیز از آنها حمایت می‌کند تا هر چه سریعتر به تولید واکسن کرونا در داخل دست یابیم چرا که در مورد شرکت‌های داخلی مسیر علمی و زیرساخت‌های لازم برای تولید واکسن رعایت می‌شود و با نظارت سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت واکسن‌های سالم، ایمن و کارآمد برای تضمین سلامت هموطنان تولید می‌شود.

این پزشک متخصص فعال در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی اعلام کردند در آینده ماهانه 15 میلیون دوز واکسن برای ایمنی در مقابل ویروس کرونا تولید خواهند کرد لذا مجلس برای بازدید از زیرساخت‌های تولید واکسن توسط شرکت‌های داخلی اعلام آمادگی کرده و از آنها همه جانبه حمایت خواهد کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet