خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1399/10/24 11:26:48
سرویس صحن
در پی استمداد نمایندگان برخی استان های محروم از رئیس مجلس مطرح شد

قالیباف: ایراد احکام اصلاح ساختار بودجه درباره مناطق محروم رفع می‌شود/ مختار: بند 7 باعث کاهش سهم استان های محروم از بودجه می شود / زنگنه: بودجه ناعادلانه استان ها نتیجه فرمول سازمان برنامه و بودجه است

رئیس مجلس شورای اسلامی توضیحاتی درباره نحوه اصلاح ایرادات بند ۷ احکام بودجه درباره مناطق محروم ارائه کرد.
قالیباف: ایراد احکام اصلاح ساختار بودجه درباره مناطق محروم رفع می‌شود/ مختار: بند 7 باعث کاهش سهم استان های محروم از بودجه می شود / زنگنه: بودجه ناعادلانه استان ها نتیجه فرمول سازمان برنامه و بودجه است رئیس مجلس شورای اسلامی توضیحاتی درباره نحوه اصلاح ایرادات بند 7 احکام بودجه درباره مناطق محروم ارائه کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/202101106406473142.jpg قالیباف:,ایراد,احکام,اصلاح,ساختار,بودجه,درباره,مناطق,محروم,رفع,می‌شود/,,مختار:,بند,7,باعث,کاهش,سهم,استان,های,محروم,از,بودجه,می,شود,/,زنگنه:,بودجه,ناعادلانه,استان,ها,نتیجه,فرمول,سازمان,برنامه,و,بودجه,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمدباقر قالیباف در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 24 دی ماه) مجلس شورای اسلامی بعد از تجمع عده‌ای از نمایندگان در جایگاه هیأت رئیسه و استمداد آن ها از رئیس مجلس درباره بودجه مناطق محروم، گفت: صحبت این نمایندگان درباره ایراد بند (7) احکام بودجه پیرامون مناطق محروم است که پیش از این ابراهیم رضایی نماینده بوشهر در این خصوص توضیحاتی ارائه کرده بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این خصوص با شورای نگهبان صحبت کرده‌ایم و قرار شد بعد از بازگشت طرح، در اصلاحیه‌ای موضوع را با شورای نگهبان حل کنیم.

به گزارش خانه ملت بندی که این نمایندگان به آن اعتراض دارند، بند 7 ماده واحده اصلاح احکام بودجه است که در آن آمده است: «توزیع عادلانه بودجه استانها از محل منابع بودجه عمومی، عوارض و مالیات بر ارزش افزوده بر اساس شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی و رفاهی از جمله جمعیت، محرومیت و معکوس درآمد سرانه.»

انتقاد نمایندگان استان های محروم به این بند آن است که براساس این بند حدود 18 استان که برخی از آن ها جزو استان های محروم هستند، سهم کمتری از بودجه به خود اختصاص می دهند.  به همین دلیل نمایندگان نامه‌ای را به شورای نگهبان فرستادند تا جهت رفع تبعیض و بی‌توجهی به توسعه مناطق محروم این مصوبه را رد کرده تا سهم سرانه درآمد در آن بدون درنظر گرفتن بودجه نفت لحاظ شود.

نماینده آبادان: در جلسه کمیسیون بودجه خواستار حذف بند 7 شدیم

در این باره جلیل مختار نماینده مردم آبادان در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره اعتراض تعدادی نمایندگان به بند 7 اصلاح ساختار بودجه 1400، گفت: در پی نگارش نامه ای به شورای نگهبان مبنی بر ضرورت اصلاح بند 7 اصلاح ساختار بودجه 1400 جلسه ای در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تشکیل شد که من به عنوان نماینده معترضان در این جلسه حاضر شده و خواستار حذف کل بند 7 شدم، که این موضوع موافق و مخالفانی داشت.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی افزود: حذف واژه «معکوس» از بند 7 طرح اصلاح ساختار بودجه 1400 دیگر پیشنهاد معترضان بود، که کمیسیون برنامه همچنان بر مصوبه خود اصرار ورزید.

بند 7 باعث کاهش سهم استان های محروم از بودجه می شود

وی اضافه کرد: بند 7 مصوبه مذکور با ضرورت توجه به توسعه مناطق محروم، قانون برنامه ششم توسعه، اصول 110 و 48 قانون اساسی، احکام دائمی پیرامون توسعه متوازن و اختصاص 3 درصد از بودجه نفت به مناطق کم برخوردار مغایر است و موجب کاهش بودجه استان های محروم می شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: از آنجا که کمیسیون برنامه و بودجه تغییری در مصوبه خود ایجاد نکرد، نمایندگان معترض در جلسه امروز صحن علنی به خدمت دکتر قالیباف رسیده و خواستار رسیدگی به این موضوع شدند که ایشان نیز اعتراض را وارد دانسته و وعده دادند این مشکل به نحوی حل شود.

علی اصغر خانی: براساس بند 7 بودجه 18 استان بین 20 تا 30 درصد کاهش پیدا می‌کند

همچنین علی اصغر خانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به حواشی امروز مجلس در رابطه با بند (7) مصوبه "برخی احکام مربوط به اصلاح ساختار کل بودجه کشور"، گفت: از شورای نگهبان ممنونم که این مصوبه را تایید نکرد و به مجلس برگردانند و از دوستان خود در کمیسیون بودجه به دلیل تصویب آن گلایه مند هستم چراکه در صورت اجرای این مصوبه به طور شفاف حدود 18 استان 20 تا 30 درصد اعتبارشان کاهش پیدا می‌کند. استان‌های مانند خوزستان، کرمان، سیستان و بلوچستان، کردستان، چهارمحال و بختیاری، سمنان، لرستان، ایلام کهکیلویه و بویراحمد، بوشهر، گلستان، یزد، هرمزگان، اردبیل، خراسان جنوبی، و... .

دکتر قالیباف از موضع نمایندگان معترض دفاع کرد

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از آنجا که نمایندگان این استان‌ها به شدت ناراحت شده و معترض هستند در حال امضاء کردن متنی برای ارائه به هیات رئیسه مجلس هستیم البته دکتر قالیباف هم از موضع نمایندگان معترض دفاع کرد و خواهان اصلاح این مصوبه شد، چراکه بودجه باید به دست استان‌های محروم برسد و اولویت با استان‌های محروم باشد.

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: همچنین مقرر شد؛ این مصوبه اصلاح شود البته اگر این اصلاح در کمیسیون صورت گیرد بهتر خواهد بود در غیر این صورت مجلس آمادگی پیگیری موضوع را دارد و درصورت لزوم طرح دو فوریتی خواهیم آورد.

 علی اصغر خانی همچنین در حاشیه نشست علنی امروز (چهارشنبه، 24 دی ماه) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران گفت:  تاکنون 100 امضا برای اصلاح بودجه استان‌ها جمع‌آوری شده که اکثر نمایندگان امضاکننده از استان‌هایی هستند که کاهش اعتبار شدیدی را در بودجه خود دارند. از طرفی رئیس مجلس نیز همواره تأکید کرده که در تقسیم بودجه عدالت در نظر گرفته شود تا به محرومان و اقشار ضعیف جامعه آسیب وارد نشود از این رو امیدواریم این ماده اصلاح شده تا حق و حقوق مردم 18 استان تضعیف نشود.

زنگنه:تسهیم ناعادلانه بودجه بین استان ها نتیجه فرمول سازمان برنامه و بودجه است

در این باره دکتر محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه و رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه، با بیان این که اعتراض نمایندگان به بند 7 طرح احکام اصلاح ساختار بودجه به حق است گفت: در حال حاضر نحوه تسهیم بودجه عمومی کشور بین استان ها ناعادلانه و گاهی اوقات این سهم بین 10 تا 15 برابر متغیر است. به عنوان نمونه یک استان 500 میلیارد و استان دیگر 5 هزار میلیارد بودجه دریافت می کند.

وی با تاکید بر این که علت این اشکال و بودجه ریزی ناعادلانه نیز به فرمول سازمان برنامه و بودجه مربوط می شود اظهار کرد: شاخص هایی که برای توزیع بودجه بین استان ها وجود دارد مبهم است. به جز سهم 3 درصد استان های نفت خیز و سهم یک درصد مناطق محروم، شاخص های دیگر تسهیم بودجه بین استان ها، اصلا مشخص نیست و همین شاخص های نامشخص، شرایط را به اینجا رسانده است.

وی تصریح کرد: ما در طرح احکام اصلاح ساختار بودجه سیاستی را اعلام کردیم و آن این که برای تقسیم بودجه باید شاخص های 4 گانه جمعیت، محرومیت، بیکاری و معکوس درامد سرانه خانوار در تسهیم بودجه لحاظ شود. این جا این توضیح را بدهم که منظور از درامد سرانه در این طرح درامد سرانه «خانوار» است که هر 10 سال به صورت میدانی توسط سازمان آمار و در این فاصله نیز از طریق اطلاعات خانوار تهیه می شود و این سرانه با درامد سرانه که حاصل تقسیم  «GDP» بر جمعیت است تفاوت دارد.

زنگنه تاکید کرد: ایرادی که اکنون به وجود آمده و باعث نگرانی و اعتراض به حق نمایندگان برخی استان ها شده، نتیجه شیوه وزن دهی نادرست سازمان برنامه و بودجه است. به این معنا که این سازمان، در توزیع بودجه برای استان ها ضریب هرکدام از شاخص های 4 گانه بالا را مساوی در نظر گرفته است. این اتفاق سبب شده که مثلا استان تهران که جمعیت بیشتری دارد بخش عمده ای بودجه را به خود اختصاص دهد. یا مثلا در شاخص نرخ بیکاری برخی استان ها به لحاظ مالی قوی هستند اما بیکاری هم دارند، مثلا استان تهران دارای این شرایط است و لذا براساس این شاخص هم سهم بیشتری از بودجه می گیرد.

سازمان برنامه و بودجه به جای تدوین یک «شاخص ترکیبی» برای بودجه ریزی عادلانه با این مسئله بسیار ساده برخورد کرد

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه افزود: سازمان برنامه باید براساس مطالعات علمی بر مبنای 4 شاخص ذکر شده یک «شاخص ترکیبی» طراحی می کرد به نحوی که ضریب این شاخص ها به صورت مساوی محاسبه نشود و هرکدام ازاین شاخص ها دارای وزن متفاوتی می بود تا سهم استان ها از بودجه عمومی شود عادلانه شود.  اما سازمان برنامه با این مسئله بسیار ساده برخورد کرده و به هر شاخص ضریب یک اختصاص داده و بودجه استان ها را تعیین کرده است.

اقدام سازمان برنامه  و بودجه ناعادلانه است و با آن مخالفیم

زنگنه تاکید کرد: این اقدام سازمان برنامه و بودجه مورد تایید ما نیست و کمیسیون برنامه و بودجه نیز با آن مخالف است و آن را ناعادلانه می دانیم. اگر بنا باشد سازمان برنامه و بودجه براساس این الگو بودجه ها را تسهیم کند ابزاری برای ادامه روال ناعادلانه خواهد بود.

وی درباره سرانجام این مسئله و پیگیری های مجلس برای اصلاح آن گفت: در نهایت بررسی این مسئله در کمیسیون برنامه و بودجه با حضور یکی از اعضای حقوقدان شورای نگهبان این شد که اگر ما توانسیتم با سازمان برنامه و بودجه به یک فرمول برسیم که در این بند ذکر شود و به سازمان برنامه ابلاغ شود تا سه شنبه هفته آینده آن را نهایی کنیم اما اگراین فرمول حاصل نشد، برای رفع نگرانی به حق نمایندگان فعلا تغییری در این بند ایجاد کنیم تا بهانه برای بودجه ریزی ناعادلانه برای سازمان برنامه و بودجه ایجاد نشود.

انتقاد از رفتار سوال برانگیز دولت برای تحریک نمایندگان

زنگنه همچنین گفت: رفتار سازمان برنامه و بودجه در این موضوع و این که نمایندگان را تحریک می کند هم برای ما جای سوال دارد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet