هدر موبایل
1399/10/27 08:42:00
سرویس اجتماعی
شهریاری مطرح کرد:

لغو غربالگری اجباری پیشنهاد کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت است نه مصوبه مجلس

رییس کمیسیون بهداشت مجلس گفت: موضوع لغو غربالگری اجباری پیشنهاد کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت است نه مصوبه مجلس و این مساله در حد پیشنهاد در این کمیسیون طرح شده است.
لغو غربالگری اجباری پیشنهاد کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت است نه مصوبه مجلس رییس کمیسیون بهداشت مجلس گفت: موضوع لغو غربالگری اجباری پیشنهاد کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت است نه مصوبه مجلس و این مساله در حد پیشنهاد در این کمیسیون طرح شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606109953097823.jpg لغو,غربالگری,اجباری,پیشنهاد,کمیسیون,مشترک,طرح,جوانی,جمعیت,است,نه,مصوبه,مجلس Icana

حسینعلی شهریاری در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت در مورد حذف اجباری بودن غربالگری زنان باردار گفت: مجلس چنین مصوبه ای نداشته و این موضوع در قالب پیشنهادی در کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده مطرح شده است. 

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: 4 نفر از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان عضو کمیسیون مشترک هستند، بر اساس این پیشنهاد غربالگری اجباری لغو می شود البته اگر والدین تقاضا کنند یا پزشک تشخیص دهد انجام می شود. 

وی ادامه داد: به دلیل موافقت مجلس با بررسی طرح جوانی جمعیت بر اساس اصل 85 قانون اساسی و به نیابت از صحن علنی، مصوبات کمیسیون مشترک در صحن علنی بررسی نمی شود و مستقیم به شورای نگهبان برای تایید ارائه می شود. 

نماینده مردم زاهدان در مجلس یازدهم یادآور شد: بسیاری از روستاییان، عشایر یا مناطق محروم کشور توان اقتصادی برای انجام غربالگری بارداری نداشته و از سویی به پزشک متخصص هم دسترسی ندارند. 

شهریاری افزود: البته این پیشنهاد به این دلیل مطرح شده که می گویند ممکن است سقط های غیرقانونی انجام شود اما بر اساس گزارش پزشکی قانونی تمام سقط هایی که در پی غربالگری انجام شده تنها 10 هزار سقط بوده در حالی که بسیاری از سقط جنین ها غیرقانونی بوده در واقع آمار واقعی سقط جنین در کشور بین 300 تا 600 هزار است و هیچ ربطی هم به موضوع غربالگری ندارد./ 
پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet