هدر موبایل
1399/10/30 09:45:49
سرویس صحن
ظریف در پاسخ به سوال نماینده پاکدشت:

بحث دیپلماسی اقتصادی، موضوع پیچیده ای است؛ درخواست کمک از مجلس را دارم

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: وزارت خارجه مسئولیت روابط خارجی را در اختیار ندارد، بلکه مسئول سیاست خارجی است و نقش تسهیلگر را ایفا می کند.
بحث دیپلماسی اقتصادی، موضوع پیچیده ای است؛ درخواست کمک از مجلس را دارم وزیر امور خارجه کشورمان گفت: وزارت خارجه مسئولیت روابط خارجی را در اختیار ندارد، بلکه مسئول سیاست خارجی است و نقش تسهیلگر را ایفا می کند. https://cdn.icana.ir/d/019/202101109010915866.jpg بحث,دیپلماسی,اقتصادی،,موضوع,پیچیده,ای,است؛,درخواست,کمک,از,مجلس,را,دارم Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمدجواد ظریف در نشست علنی امروز (سه شنبه، 30 دی ماه) مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به سوال فرهاد بشیری گفت: بحث دیپلماسی اقتصادی، بحث پیچیده ای است که نیاز به همکاری تمام ارکان کشور به ویژه دولت و مجلس دارد. امروز برای توضیح به مجلس نیامدم، بلکه درخواست کمک از مجلس را دارم.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه وزارت خارجه ساختاری داشت که از سال 1366 و 1367 به ساختاری منطقه ای تبدیل شد، افزود: در ساختار منطقه ای بحث معاونت اقتصادی که در کنار معاونت سیاسی قرارداشت، کنار گذاشته و سه معاونت منطقه ای با هدف تمرکز روابط با کشورها ایجاد شد که فلسفه درستی دارد، آقای ولایتی براساس فهمی درست این اقدام را انجام داد.

وی با تاکید بر اینکه به دلیل حجم فشارهای سیاسی و امنیتی بر روی وزارت خارجه و کشور ، طبیعتاً معاونت های سیاسی به مسائل این حوزه گرایش پیدا کردند، عنوان کرد: برای وزارت خارجه موضوع اقتصادی به اولویت دوم تبدیل شد، اما در دوران آقای خرازی، معاونت اقتصادی ایجاد و معاونت های منطقه ای نیز حفظ شد که درگیری بین معاونت ها را به همراه داشت.

عضو کابینه دولت دوازدهم با تاکید بر اینکه در دوران وزارت من به پیشنهاد مجلس مقرر شد معاونت اقتصادی احیا شود، برای این کار کل ساختار وزارتخانه را برهم ریختیم تا بتوانیم معاونت های اقتصادی و سیاسی داشته باشیم، گفت: یکی از باسابقه ترین سفرا که در آفریقا، اروپا، آسیا و روسیه سابقه سفیر بودن دارد، به عنوان معاون اقتصادی انتخاب و در کنار آن نیز اقدامات انگیزشی برای نمایندگی‌ها در نظر گرفته شد تا براساس دستاوردهای اقتصادی ارزیابی شوند.

ظریف با اشاره به اینکه برای کارمندان سفارتخانه ها آموزش های اقتصادی در نظر گرفته شد، افزود: طی 8 سال گذشته تلاش شد که جهتگیری وزارت امور خارجه از سیاسی و امنیتی بودن به سمت جهتگیری اقتصادی در کنار اقدامات سیاسی و امنیتی تغییر یابد.

وی با بیان اینکه تاکنون اقدامات وزارت خارجه در حوزه اقتصادی ناموفق نبوده، اما به موفقیت مورد نظر نیز دست نیافته ایم، بیان کرد: رئیس مجلس پیشنهاد داد که وزارت خارجه مسئول کل روابط خارجی کشور باشد، این پیشنهاد مزایا و مشکلاتی دارد، اما نشان می دهد رئیس مجلس به مشکلات واقف است. وزارت امور خارجه مسئولیت روابط خارجی را در اختیار ندارد، بلکه مسئول سیاست خارجی است و نقش تسهیلگر را ایفا می کند.

وزیر امور خارجه کشور با اشاره به اینکه دستگاه های خصوصی و دولتی، سیاست های بین المللی خود را دنبال می کنند و در مواقع بروز مشکل به ما مراجعه می کنند زیرا وزارت خارجه تنها مسئول حل مشکل است، تصریح کرد: البته من با کمال احترام برای آقای قالیباف اعتقاد ندارم، روابط اقتصادی خارجی به وزارت خارجه محول گردد چون وزارتخانه این توانایی را ندارد، اما اعتقاد دارم باید وزارت خارجه اختیاراتی در حوزه هماهنگی روابط اقتصادی خارجی داشته باشد،وزارت خارجه برای تصاحب این اختیار باید از روش گروکشی استفاده کند اما من موافق گروکشی در داخل حکومت نیستم و نتیجه مطلوب از این روش حاصل نمی شود، باید با ارائه راهکاری بتوانیم کل سیاست خارجی را هماهنگ پیش ببریم.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با تاکید بر اینکه در حال حاضر پیشنهاداتی برای تهاتر داریم و در داخل کشور نیز هر دستگاهی براساس اولویت و نیازهای خود موضوعات را پیگیری می کند، خاطرنشان کرد: در حد توانی که قانون به ما داده اقداماتی داشته و بانک اطلاعاتی برای خارجی ها از امکانات و فعالان داخلی تشکیل دادیم و در کشورهای مختلف به منظور تهاتر مطالبات اقداماتی انجام شده، زیرا تهاتر راهکاری برای افزایش تولید و دور زدن تحریم هاست.

وی با بیان اینکه بعد از کرونا، باز کردن راه های ارتباطی با همسایگان اقدامی بوده که توسط معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه پیگیری شده است، گفت: تا زمانیکه مشکلات ساختاری برطرف نشود اقدامات وزارت خارجه در حوزه تسهیل‌گری باقی می‍‌‌‌‌ماند،  افزایش مبادلات با همسایگان و استفاده از ظرفیت فیمابین همواره مدنظر بوده است.

ظریف: من یک بار صحبت می‌کنم تا  بتوانم حرف خود را بزنم و وقت نمایندگان را نگیرم، قانون مجلس این است که نماینده در آخر صحبت می‌کند و آقای کریمی قدوسی هرچه دوست داشتند گفتند و ما وقت پاسخگویی نداریم اما به هر حال خدا هست.

دکتر قالیباف در رابطه با صحبت های وزیر امور خارجه، گفت: به هر حال این موضوع آیین نامه داخلی مجلس است و بر اساس آن اقدام می‌کنیم./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet