خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1399/11/29 14:29:52
سرویس سیاسی
گزارش خانه ملت از اصلاح قانون انتخابات شوراها؛

از شفافیت در حقوق و مزایا تا نظارت موثر بر عملکرد شوراها

خانه ملت طی گزارشی، جزئیات جدیدی از طرح اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور را بررسی می‌کند.
از شفافیت در حقوق و مزایا تا نظارت موثر بر عملکرد شوراها خانه ملت طی گزارشی، جزئیات جدیدی از طرح اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور را بررسی می‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/202012102572850841.jpg از,شفافیت,در,حقوق,و,مزایا,تا,نظارت,موثر,بر,عملکرد,شوراها Icana

خبرگزاری خانه ملت،گروه سیاسی،حسین حیات‌بخش: شوراها یکی از مهم‌ترین ارکان نظام مردم‌سالار دینی محسوب می‌شود و اصل  هفتم قانون اساسی به این موضوع اشاره دارد برای همین اختیارات گسترده‌ای برای مدیرت امور شهری و روستایی در اختیار آن‌ها گذاشته‌شده است. اگر بخواهیم تعریفی از شوراهای اسلامی شهر و روستاها به زبان ساده، داشته باشیم، همان پارلمان‌های محلی هستند؛ اما با این تفاوت که رویکردشان  نسبت به معضلات شهری و روستایی تخصصی و غیرسیاسی است.

در سال 1368 برای اولین بار آیین‌نامه اجرایی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بر اساس اصل  100 قانون اساسی که فرآیند کلی انتخابات شوراها بیان کرده تدوین شد؛پس از گذشت هفت سال قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران در مجلس  در مجلس چهارم تصویب شد. بر اساس قانون مذکور اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری اسلامی طی فرآیندی جداگانه انتخاب می‌شوند و احراز صلاحیت افراد داوطلب توسط نمایندگان مجلس و مراجع سه‌گانه صورت می‌گیرد.

قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران برای آخرین بار در مجلس دهم مورد اصلاح و بازنگری قرار گرفت؛ اما به‌دلیل عدم توجه به نظارت مستمر بر شوراها امروز شاهدیم که این نهاد مقدس مردمی به مأمنی برای فسادها تبدیل‌شده، به‌گونه‌ای که در مواردی شاهد دستگیری اعضای شوراها در شهرهای مختلف هستیم.

این اتفاقات تلخ ضمن اینکه باعث خدشه دار شدن اعتماد افکار عمومی به شوراهای اسلامی شهر و روستا شده، بلکه ورود افراد فاقد صلاحیت موجب تغییر رویکرد اصلی شوراها شده به‌گونه‌ای که مکانی برای تسویه‌حساب‌های شخصی و جناح‌های سیاسی با یکدیگر شده است.

با توجه آنچه، گفته شد،کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس یازدهم اصلاح قانون انتخابات شوراهای اسلامی و شهر روستاها را در دستور کار قرار داد تا اعتماد مردم به این نهاد را حفظ کند. از مهم‌ترین شاخصه‌های طرح جدید اصلاح قانون انتخابات شوراها، نظارت مستمر بر عملکرد بر شوراها به‌دور از فضای انتخابات  و بازنگری در فرآیند بررسی صلاحیت داوطلبان اشاره کرد.

طرحی که می‌تواند نقطه شروعی برای مبارزه با فساد در شوراها باشد 

ابوالفضل ابوترابی در مناظره خانه ملت درباره طرح تشکیل وزارت امور شهدا و ایثارگران

ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس اعتقاد دارد که این طرح به‌تنهایی نمی‌تواند برای مبارزه با فساد موجود در شوراها مؤثر باشد؛ اما نقطه شروعی است برای آغاز این کار به همین منظور طرح تکمیلی در دست تهیه قرار دارد تا حقوق،دستمزد،دریافتی‌ها اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا  با قرارگرفتن در سایت شفاف شود و مردم بتوانند به مصوبات شوراها اعتراض کنند.

وی افزود: با تصویب این طرح در مجلس یازدهم، مردم با اپلیکیشن می‌توانند درباره تمام مصوبات شهر یا روستای خود اظهارنظر کنند و ریز اطلاعات حقوقی اعضای شورا شهر یا روستا خود را مشاهده کنند لذا بهترین راه برای مبارزه با فساد،شفافیت است.

 نظارت بر شوراها دائمی می‌شود  

احمد علیرضا بیگی

 احمد علی رضا بیگی عضو دیگر کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها، با اشاره مشکل‌های قانون فعلی انتخابات شوراها یکی از آسیب‌های آن را مداخله نگاه‌های انتخاباتی برخی از نمایندگان در هنگام تأیید یا رد صلاحیت داوطلبان برشمرد و گفت که برای رفع این مشکل وزن قوه قضاییه در فرآیند بررسی صلاحیت‌ها در طرح جدید اصلاح قانون انتخاب شوراها سنگین‌تر دیده‌شده است. 

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها،برگزاری آزمون ورودی، تحقیقات میدانی علاوه بر استعلام از مراجع سه‌گانه، از مهمترین تغییرات در نحوه بررسی صلاحیت داوطلبان برشمرد و ابراز امیدواری کرد که روند جدید باعث حضور افراد کارآمد و نخبه در بدنه، اجرایی شهری شود.  

علی‌رضا بیگی،یکی از مهم‌ترین نقاط قوت طرح جدید اصلاح قانون انتخابات شوراها را نظارت مستمر بر این نهاد مردمی دانست که قرار است با دائمی شدن دبیرخانه هیئت نظارت بر انتخابات شوراها این امر مهم تحقق پیدا کند.

رفتار و مصوبات شوراها زیر ذره‌بین نظارتی قرار می‌گیرد

محمدحسن آصفری

محمد حسن آ صفری نایب‏ رئیس کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت،جزئیات بیشتری از نظارت مستمر بر شوراها در این طرح دیده شده است. 

وی گفت: با تصویب این طرح در مجلس،نظارت بر شوراها به دو صورت پیشینی و پسینی خواهد بود به‌گونه‌ ای‌که سوابق، عملکرد و کارایی اعضای این نهاد مردمی زیر ذره‌بین کمیته‌ای در هیئت دائمی نظارت بر انتخابات شوراها قرار می‌گیرد.

آصفری از تشکیل کمیته جدید برای حل اختلاف شوراها تشکیل خبر داد که برخلاف گذشته صرفاً کارش پیگیری اختلافات شوراهای اسلامی شهر و روستاها با فرمانداری درباره، مصوبات این نهاد مردمی نخواهد بود؛ بلکه بر عملکرد،رفتار و مصوبات شوراها نظارت خواهد داشت تا دیگر شاهد دستگیری‌های ناشی از تخلفات اعضای شوراها نباشیم.

مشکلات کنونی شوراها ناشی از عدم نظارت و رها شدگی است

جلال رشیدی

جلال رشیدی کوچی عضو دیگر کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها با اشاره به خلاء های موجود در قانون فعلی انتخابات شوراها  معتقد است با وجود این که  اصل کار شوراها در قانون اساسی به خوبی تببین شده اما به دلایل مختلفی از جمله عدم نظارت بر فرآیند انتخاب اعضای شوراها ورود افراد ناکارآمد،این نهاد مقدس مردمی  را  به مامنی برای فساد تبدیل کرده که نمونه بارز آن دستگیری های اخیر است.

وی ادامه داد: تاکنون تعدادی از اعضای شوراها دستگیر شده‌اند، به همین منظور ضرورت ایجاب می کند تا علاوه بر فرآیند ثبت نام و احراز صلاحیت داوطلبان، نظارت برعملکرد شوراها پس از برگزاری انتخابات وجود داشته باشد. 

رشیدی کوچی ضمن اشاره به جایگاه ویژه شوراها در قانون اساسی مشکلات کنونی این نهاد مردمی را ناشی از عدم نظارت و رها شدگی دانست و ابراز امیدواری کرد که طرح جدید اصلاح قانون انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستاها ضمن اصلاح روندهای غلط  با پیشگیری از تکرار اتفاقات ناگوار پیش آمده، موجب اعتماد بیش از پیش مردم به این نهاد مقدس مردمی شود.

گام محکم مجلس یازدهم برای اصلاح برخی از ساختار های معیوب موجود در شوراها اسلامی شهر و روستا

به هر شکل طرح اصلاح قانون انتخابات شوراها مجلس یازدهم تلاش کرده تا مرهمی بر زخم های کهنه این نهاد مردمی بگذارد اما به نظر می رسد که گام های  بعدی در راستای شفافیت عملکرد شوراها برداشته شود که  یکی از مهمترین آن ها شفافیت مالی در زمینه حقوق و مزایای شوراهای اسلامی شهر و روستاها است.

عدم برگزاری همزمان انتخابات ریاست جمهوری و شوراها به دلیل ایجاد فضای سیاسی در این نهاد مردمی، فراهم شدن امکان مشارکت مردم در فرآیند رای گیری شوراها و نظارت بر مصوبات آن،حذف مفاهیم سیاسی از دایره لغات اعضای شوراها و جایگزینی ادبیات تخصصی و مردمی می تواند اقدامات تکمیلی دیگری  برای تضمین نظارت موثر بر عملکرد شوراها باشد.

بی شک طرح جدید اصلاح قانون انتخابات شوراها گام محکمی برای آغاز اصلاح برخی از ساختار های معیوب موجود در شوراها اسلامی شهر و روستا باشد که این اقدام کمیسیون امور داخلی کشور در راستای شعار مجلس یازدهم هوشمندسازی،شفاف سازی،مردمی سازی و کارآمد سازی است. /

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet