هدر موبایل
1399/10/30 13:14:51
سرویس صحن
گزارش خانه‌ملت از مشروح جلسه30 دی‌ماه مجلس؛

روز سخت ظریف در مجلس؛ وزیر خارجه دو کارته شد

نشست علنی مجلس در آخرین روز دی ماه ۱۳۹۹ برگزار و با توجه به عدم اقناع نمایندگان از پاسخ‌های وزیر خارجه به سوال دو تن از نمایندگان، دو کارت زرد به ظریف داده شد.
روز سخت ظریف در مجلس؛ وزیر خارجه دو کارته شد نشست علنی مجلس در آخرین روز دی ماه 1399 برگزار و با توجه به عدم اقناع نمایندگان از پاسخ‌های وزیر خارجه به سوال دو تن از نمایندگان، دو کارت زرد به ظریف داده شد. https://cdn.icana.ir/d/019/202101100945833933.jpg روز,سخت,ظریف,در,مجلس؛,وزیر,خارجه,دو,کارته,شد Icana

خبرگزاری خانه ملت - گروه صحن:  نشست علنی امروز (سه‌شنبه، 30 دی ماه) مجلس شورای اسلامی ساعت 8 و 2 دقیقه و با حضور 207 نفر از نمایندگان آغاز شد.

دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی با به صدا درآوردن زنگ آغاز، جلسه را رسمی اعلام کرد.

دستور رسیدگی جلسه 30 دی ماه

در ادامه احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیأت رئیسه مجلس، دستور کار صحن علنی امروز را قرائت کرد.

دستور کار امروز را اینجا بخوانید.

 

دکتر محمدباقر قالیباف چهره صحن

قالیباف: فقط زعفرانیه را نبینیم، به غیزانیه هم نگاه کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از آغاز رسیدگی به دستور کار امروز مجلس در نطق پیش از دستور به وضعیت بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: این وضعیت را هرگز قابل قبول نمی‌دانیم و دولت باید جداً در این خصوص پاسخگو باشد، زیرا نمی‌شود در یک جنگ اقتصادی انتظار داشت مردم درخط مقدم مقابله با دشمن بایستند و سختی بکشند ولی برخی افراد در ساحل امن و آسایش، روز به روز مرفه‌تر شوند.

قالیباف در نطق خود متذکر شد: فقط زعفرانیه را نبینیم؛ به غیزانیه هم نگاه کنیم و ببنیم سیاست‌های تبعیض آمیز ما چگونه عده‌ای از مردم را از حق خودشان محروم کرده است؛ بفهمیم حقوق‌هایی که به نیمۀ ماه هم نمی‌رسد یعنی چه و متوجه شویم با یارانه زندگی کردن چه مفهومی دارد. این روند توزیع تبعیض‌آلود امکانات باید ابتدا در بودجه تغییر کند و مردم در اولویت مسئولان قرار گیرند

متن کامل نطق پیش از دستور رئیس مجلس را اینجا بخوانید.

 

کارت زرد مجلس به محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه

سوال از وزیر امور خارجه؛ دو کارت زرد در یک جلسه مجلس به ظریف

سوال نماینده مردم مشهد و پاکدشت از وزیر امور خارجه به عنوان اولین دستور کار امروز مجلس در ادامه نشست علنی، توسط سیدناصر موسوی لارگانی عضو هیات رئیسه مجلس قرائت شد و محمدجواد ظریف پاسخ داد اما نمایندگان از پاسخ وزیر به سوال کریمی قدوسی درباره علت تلاش برای مذاکره با آمریکا سه هفته پس از شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و توضیحات وی در پاسخ به سوال فرهاد بشیری در خصوص ضعف دیپلماسی اقتصادی و عدم استفاده از این ظرفیت عظیم، قانع نشدند و ظریف دو کارت زرد در جلسه امروز از مجلس یازدهم دریافت کرد.

*محمد جواد ظریف در دوران تصدی بر وزارت امور خارجه دو کارت زرد از مجلس شورای اسلامی دریافت کرده که این دو کارت زرد از طرف مجلس یازدهم به وی داده شده است.

حاشیه: محمدجواد ظریف در جریان پاسخ به سوال کریمی قدوسی، گفت: یک روز در برابر جان‌کری نماز اقامه کردم، پس از آن، مذاکره را آغاز کردیم و از او سوال کردم «می‌دانی چرا اینجا نماز خواندم، برای اینکه به خودم یادآوری کنم قدر قدرت خدا است و تو نیستی!».

حاشیه: مهرداد ویس کرمی نماینده مردم خرم آباد و چگنی هنگام رأی گیری برای نظر نمایندگان درباره پاسخ‌های وزیر امور خارجه به سوال جواد کریمی قدوسی، در صحن گفت: «فریب حرف‌های دو پهلو را نخورید»

حاشیه: محمدجواد ظریف نیز در جریان پاسخ به سوال فرهاد بشیری درباره دیپلماسی اقتصادی، گفت: «یکبار صحبت می‌کنم آقای رئیس که یکبار حرف بزنم. بر اساس قانون مجلس، دور آخر نماینده صحبت می‌کند، آقای کریمی قدوسی هم هرچه خواست به ما گفت و ما وقت جواب نداشتیم، البته بازم خوبه و خدا هست.» قالیباف در پاسخ وزیر خارجه متذکر شد که به« هر حال قانون آیین نامه داخلی است». ظریف مجدد پاسخ داد: «ما مخلص آیین نامه و قانون هم هستیم. دوبار صحبت کردن فایده ندارد و ما هم مزاحم نماینده‌ها نمی‌شویم، آنها هم یکبار صحبت کنند».

           - کریمی قدوسی: برجام مُرده و بوی گند آن مردم را آزرده کرده است

          - ظریف: ایران در حوزه سیاست خارجی با پشتوانه مقاومت مردم ترامپ را شکست داد

          - وزیر خارجه کارت زرد گرفت؛ عدم اقناع نمایندگان از توضیحات ظریف

          - بشیری: ظرفیت بسیار قوی وزارت خارجه در حوزه دیپلماسی اقتصادی

          - ظریف: بحث دیپلماسی اقتصادی، موضوع پیچیده ای است؛ درخواست کمک از مجلس را دارم

          - نمایندگان از توضیحات ظریف در حوزه ضعف دیپلماسی اقتصادی قانع نشدند

 

پیشنهاد تبدیل وزارت خارجه به وزارت امور خارجه و تجارت بین‌الملل

در ادامه نشست علنی 30 دی ماه قوه مقننه، رئیس مجلس پس از ایراد توضیحات ظریف به سوال‌ نماینده پاکدشت در خصوص دیپلماسی اقتصادی، گفت: بحث من در گذشته هم این بود که نام وزارت امور خارجه را به وزارت امور خارجه و تجارت بین الملل تغییر دهیم، البته احتیاج به قانون است و باید مورد بررسی قرار گیرد تا اصول بستن قرارداد و انجام معاملات خارجی را وزارتخانه های تخصصی انجام دهند. مجلس شورای اسلامی هم این آمادگی را دارد که همکاری های لازم را صورت دهد.

          - قالیباف: وزارت امور خارجه به وزارت امور خارجه و تجارت بین الملل تغییر یابد

 

صحن علنی 30 دی ماه مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر امور خارجه

رسیدگی به جزئیات لایحه شوراهای حل اختلاف

بنابر قرائت دستور کار توسط احمد امیرآبادی فراهانی در ادامه نشست علنی امروز مجلس، رسیدگی به جزئیات لایحه دوفوریتی شوراهای حل اختلاف در نوبت بررسی قرار گرفت و نمایندگان با مواد 14 تا 30 لایحه در ارتباط با جرائم قابل گذشت، اختلاف در شوراهای حل اختلاف، رسیدگی به دعاوی در شورا با درخواست کتبی یا شفاهی، دعاوی راجع به اموال و اعتراض طرفین پرونده به تصمیم شورا موافقت کردند.

          - شرایط رسیدگی به جرائم قابل گذشت در شورای حل اختلاف تعیین شد

          - رسیدگی به پرونده‌ها در شوراهای حل اختلاف تابع قوانین آیین دادرسی مدنی و کیفری

          - شرایط ارسال دعاوی از شوراها به مراجع قضایی مشخص شد

 

* در جریان بررسی جزئیات لایحه شوراهای حل اختلاف، محمدرضا احمدی نماینده مردم رشت در تذکر آیین نامه‌ای به استناد مواد 3 و 22 آیین نامه داخلی مجلس، از شتاب در بررسی این لایحه انتقاد کرد و قالیباف در پاسخ به این نماینده، گفت که «لایحه دوفوریتی شوراهای حل اختلاف، براساس آیین نامه داخلی مجلس و با دقت لازم بررسی می‌شود».

          - احمدی: علت شتاب در بررسی لایحه شوراهای حل اختلاف چیست؟

          - قالیباف: مجلس براساس آیین نامه داخلی اقدام می کند

 

اعلام تنفس نیم ساعته مجلس برای رعایت پروتکل های بهداشتی

پس از گذشت حدود دو ساعت از جلسه علنی امروز مجلس، محمدباقر قالیباف جهت رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیم ساعت تنفس اعلام کرد و پس از نیم ساعت، نشست علنی مجلس رأس ساعت 10و 56 دقیقه به ریاست علی نیکزاد ثمرین نایب رئیس مجلس و با حضور نمایندگان آغاز شد.

علی نیکزاد صحن

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی

در ادامه جلسه امروز، علی کریمی فیروزجائی تذکرات کتبی نمایندگان خطاب به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

متن کامل تذکرات کتبی نمایندگان را اینجا بخوانید.

 

تذکرات شفاهی صحن 30 دی ماه

ایراد تذکرات شفاهی نمایندگان

نمایندگان مردم در خانه‌ملت در دقایق پایانی نشست علنی امروز به طرح تذکرات شفاهی خود پرداختند.

جعفر راستی نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود، رزمایش پیامبر اعظم و بازتاب گسترده آن در سراسر جهان را یادآور شد و گفت: دشمنان ما در شعاع ۲ هزار کیلومتری در تیررس ما هستند و اگر دست از پا خطا کنند، نابودشان خواهیم کرد.

          - راستی: بازتاب گسترده رزمایش پیامبر اعظم در سراسر جهان

اقبال شاکری نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم طی تذکری ضمن اشاره به سالروز حادثه ریزش ساختمان پلاسکو از ریاست قوه قضائیه درخواست کرد تا به استناد بند (۳) اصل (۱۵۶) قانون اساسی، ترک فعل دستگاه‌های اجرایی قاصر در امور ایمنی شهرها را پیگیری کند..

          - شاکری: قوه قضائیه ترک فعل دستگاه‌های اجرایی در امور ایمنی شهرها را پیگیری کند

مسلم صالحی نماینده مردم اقلید در مجلس در تذکر شفاهی خود به افزایش بی‌رویه هزینه‌های بیمه‌ تأمین اجتماعی، کمبود سوخت، افزایش بی‌رویه قیمت یدکی و حق کمیسیون‌های باربری به عنوان مشکلات رانندگان اشاره کرد و گفت که این مسائل باید مورد توجه مسئولان ذیربط قرار گیرد.

          - صالحی: ضرورت توجه به افزایش بی‌رویه هزینه‌های بیمه‌ تأمین اجتماعی

روح الله عباسپور نماینده بوئین‌زهرا در تذکر شفاهی خود به موضوع انحلال یا ادغام برخی دانشگاه‌ها تحت عنوان طرح ساماندهی آموزش عالی اشاره کرد و نیکزاد در پاسخ وی، از کمیسیون آموزش مجلس خواست تا به موضوع انحلال دانشگاه‌ها ورود کنند.

          - عباسپور: انحلال برخی دانشگاه ها تحت عنوان طرح ساماندهی آموزش عالی

محمدتقی نقدعلی نماینده مردم خمینی شهر در مجلس در تذکری ضمن اشاره به وضعیت بحرانی آب در اصفهان از وزرای مربوطه و رئیس سازمان محیط زیست خواست تا به این موضوع رسیدگی کنند.

          - نقدعلی: وضعیت آب در استان اصفهان بحرانی است/مسئولان به این موضوع ورود کنند

سیدکاظم دلخوش نماینده مردم صومعه سرا در جریان ایراد نطق میان دستور نمایندگان در تذکر شفاهی خواستار برگزاری نشست اضطراری مجلس درباره وضعیت بازار سرمایه شد که نیکزاد در پاسخ وی، گفت: اکثر نمایندگان مجلس پیگیر وضعیت این بازار هستند و همین امروز نیز کمیسیون اقتصادی، وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس را برای پاسخگویی در قبال این وضعیت دعوت کردند ولی افرادی که مردم را به بورس دعوت کردند امروز باید پاسخگو باشند.

          - دلخوش: نشست اضطراری درباره وضعیت بازار سرمایه تشکیل شود

احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس همچنین در ادامه تذکر شفاهی خود را عنوان کرد و با اشاره به سخنان سخنگوی ستاد ملی کرونا درباره وضعیت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در استان قم گفت: آقای رئیسی سخنگوی ستاد ملی کرونا و همچنین دیگر سخنگوی پیشین این ستاد، ظلم زیادی در حق مردم قم داشته‌اند، کرونا درابتدا در قم شناسایی شد، اما آقایان قم هراسی را از آن زمان آغاز کردند. این در حالی است که در قم پروتکل‌های بهداشتی به شدت رعایت می‌شود و دولت به جای پرداختن به حواشی باید به وضعیت بورس رسیدگی کند.

          - امیرآبادی: پروتکل‌های بهداشتی در قم به شدت رعایت می‌شود

جواد نیک‌بین نماینده مردم کاشمر و بردسکن و خلیل آباد، کوهسرخ نیز در تذکری شفاهی با بیان اینکه دولت متخصص ناراضی کردن مردم است، گفت: دولت غیر از اینکه سرمایه‌های مالی مردم را از بین برد، اعتماد مردم را به سرمایه گذاری در بورس که در واقع سرمایه گذاری در حاکمیت و نظام است را نیز از بین برد.

          - نیک‌بین: دولت متخصص ناراضی کردن مردم است

 

ادامه رسیدگی به جزئیات لایحه شوراهای حل اختلاف

با توجه به اینکه تعدادی از مواد لایحه دو فوریتی شوراهای حل اختلاف باقی مانده بود، احمد امیرآبادی فراهانی پس از ایراد تذکرات شفاهی نمایندگان ادامه رسیدگی به جزئیات این لایحه را اعلام کرد و نمایندگان به مواد 31 تا 34 در خصوص تخلف اعضاء، کارکنان و نیروهای اداری شورا که رابطه استخدامی با شورا ندارند، ترکیب هیأت بدوی رسیدگی به تخلفات هر استان و مصادیق تخلف کارکنان شوراها رأی موافق دادند.

          - ترکیب هیات بدوی رسیدگی به تخلفات هر استان در شورای حل اختلاف مشخص شد

          - مصادیق تخلف کارکنان اداری شوراهای حل اختلاف تعیین شد

* علی نیکزاد ثمرین در ادامه جلسه با اشاره به زمان محدود باقی مانده تا پایان جلسه، گفت شد که «تبصره‌های الحاقی به مواد لایحه دو فوریتی شوراهای حل اختلاف حذف نشده و در دستور جلسه فردا طرح و بررسی خواهند شد».

 

ناطقان میان دستور جلسه 30 دی ماه مجلس شورای اسلامی

بر اساس این گزارش، در ادامه جلسه علنی امروز پنج نفر از نمایندگان به ایراد نطق 7 و 5 دقیقه‌ای پرداختند. بر این اساس سیداحمد آوائی نماینده مردم دزفول، جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد، محمدمهدی فروردین نماینده مردم فیروزآباد، فراشبند و قیرو کارزین، سیدمحمدرضا میرتاج الدینی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو و کمال حسین‌پور نماینده مردم پیرانشهر و سردشت ناطقان جلسه علنی امروز بودند.

سیداحمد آوائی در نطق میان دستور

متن کامل نطق میان دستور سیداحمد آوائی را اینجا بخوانید.

 

جلال محمودزاده در نطق میان دستور

متن کامل نطق میان دستور جلال محمودزاده را اینجا بخوانید.

 

محمدمهدی فروردین در نطق میان دستور

متن کامل نطق میان دستور محمدمهدی فروردین را اینجا بخوانید.

 

سیدمحمدرضا میرتاج الدینی در نطق میان دستور

متن کامل نطق میان دستور سیدمحمدرضا میرتاج الدینی را اینجا بخوانید.

 

کمال حسین پور در نطق میان دستور

متن کامل نطق میان دستور سید کمال حسین پور را اینجا بخوانید.

 

* علی نیکزادثمرین نایب رئیس مجلس که ریاست این جلسه را به عهده داشت، در ادامه نطق میان دستور نماینده مردم مهاباد با اشاره به موضوع مطرح شده درباره توهین به اقوام کرد در صدا و سیما، گفت: از طرف صدا و سیما با من تماس گرفته شد و گفتند که این کلیپ مربوط به دو سال پیش است.

          - نیکزاد: تماس سازمان صداوسیما با مجلس؛ کلیپ مربوط به قوم کرد به دو سال پیش برمی‌گردد

 

پایان نشست علنی 30 دی ماه مجلس شورای اسلامی

علی نیکزاد ثمرین زنگ پایان نشست علنی امروز (سه شنبه،30 دی‌ماه) مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت 12 و 18 دقیقه به صدا درآورد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: جلسه بعدی مجلس (چهارشنبه، یکم بهمن‌ماه) با ادامه دستور کار هفتگی برگزار می‌شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet