شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/08/27 15:08:00
سرویس صحن

نماینده خاش: تکثر و تمایز قومی در ایران موجبات در هم تنیدگی و وحدت را فراهم آورده است

"حمیدرضا پشنگ"، دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی گفت: اگرچه مردم ایران از اقوام مختلف با فرهنگها و خرده‌فرهنگهای متفاوت ترکیب شده‌اند اما ملت بزرگ را با مشترکات مستحکم تشکیل می‌دهند و این تکثر و تمایز قومی مذهبی که به رسمیت شناخته شده موجبات در هم تنیدگی و وحدت را فراهم آورده است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، متن کامل نطق پیش از دستور نماینده مردم خاش، میرجاوه، نصرت‌آباد و کورین به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

ضمن تبریک میلاد امام رضا (علیه‌السلام) و تبریک هفته بسیج، سلام مردم استان سیستان و بلوچستان را به گرمی آفتاب استان و بلندی و استواری کوه تفتان و لطافت گل رز میرجاوه تقدیم شما همکاران و ملت بزرگ کشورمان می‌نمایم.

سپاه پاسداران،‌ سربازان پاکباخته منورالوجود حضرت روح‌الله هستند که در سال 1342 نامشان را بعنوان مجاهدین فی‌سبیل‌الله در دفتر حضرتش ثبت نموده و در دامان مادران عفیفه و در مکتب انبیائی تربیت شده بودند. با ورود معمار کبیر انقلاب به کشور با صدور فرمان بسیج عمومی بر گرد وجودش حلقه زدند و پیروزی انقلاب را به مردم وفادار اسلام ناب محمدی بشارت دادند و از آنزمان کینه این نیروهای مخلص خدا در درون کاخ ظلم و ستم آمریکا افتاد و بنیادشان را لرزاند. چون سردمداران کاخ سفید تاب تحمل افکار انبیایی این نیرو را در اختیار ولایت مطلقه فقیه نداشته و ندارد از روی ناعلاجی انگ تروریست می‌زنند در حالیکه سپاه و مجموعه بسیج مردمی، یکی از قربانیان تروریست بوده است.

 آمریکا و کاخ‌نشینان بی‌خردش با جنایتی که هر روز در اقصی‌نقاط جهان انجام می‌دهند و روی تمام سفاکان تاریخ را سفید کرده و آدمکشی و بی‌رحمی و قساوت و شقاوت را به نهایت درجه رسانده و در باتلاق جهل و کبر و غرور فرو رفته و با ادعاهای دروغین و دموکراتیک حقوق بشر تیشه بر ریشه بشریت می‌زنند، باید بدانند و بفهمند که کشور قدرتمند و مردم عزتمند و با ایمان با بهره‌گیری از مکتب الهی و پیروی از مقام معظم رهبری که حضرتش سکاندار کشتی نظام هستند بارها این کشتی را که انسانهای صالح در آن نشسته‌اند از امواج پرتلاطم دریای طوفانی با درایت و تدبیر و صبر و فرزانگی عبور داده و به ساحل نجات رسانده، امروز منشور ترقی و تعالی نظام را تحت عنوان سند چشم‌انداز بیست‌ساله به مسؤولین و مردم ارائه فرموده و سیاستکاران کلی را آن ترسیم نموده تا ان‌شاء‌الله در افق 1400 بتوانیم جایگاه ایران عزتمند و مقتدر را حفظ و نیازی به قیم نداشته باشیم و رنگین‌کمان ایران اسلامی که متشکل از قومیتهای مختلف است خصوصاً ما مردم بلوچ اعلام می‌داریم اگرچه مردم ایران از اقوام مختلف با فرهنگها و خرده‌فرهنگهای متفاوت ترکیب شده‌اند اما ملت بزرگ را با مشترکات مستحکم تشکیل می‌دهند و این تکثر و تمایز قومی مذهبی که به رسمیت شناخته شده نه تنها عامل جنگ و نزاع نیست بلکه موجبات در هم تنیدگی و وحدت را فراهم آورده و با اتحاد ملی و انسجام اسلامی در مقابل بدخواهان و دشمنان اسلام و وطن و ارزشهای نظام می‌ایستیم و دفاع می‌نماییم.

همکاران مجلسی، دولت جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد و مسؤولین دلسوز و پرتلاش! برای ناکامی دشمنان ملت بزرگ در استانهای مرزی همچون استان سیستان و بلوچستان که تفاوتها و تمایزهای فرهنگی از جهت زبان، مذهب، شیوه زندگی، شیوه لباس پوشیدن، نگرش اجتماعی،‌ارزیابی اجتماعی،‌ سطح تحصیلات، وضعیت اشتغال، مهاجرت و رسوم و آیینها دارند و فقر و محرومیت واقعیت انکارناپذیر است باید به گونه‌ای عمل نماییم و با ارائه راهکارها و تمهیدات لازم و ارج نهادن به ارزشهای قومی و مذهبی و مدیریت صحیح و کاهش احساس ناامنی و جلوگیری از اظهارنظرهای غیرکارشناسی و افراطی و زدن انگهای بی‌پایه و اساس و ناروا به مردم خوب استان، دیوار حائل محکمی بین تفاوتهای ذکر شده با نابرابریهای آشکار در میزان ثروت، قدرت، منزلت و سیاستهای و برنامه‌های ناکارآمد احتمالی بسازیم. چرا که توجه به ویژگیهای ارزشمند فرهنگی خاص مردم بلوچستان مانند امانتداری، پایبندی به قول و قرار در نگرش مردم، صداقت، وفاداری، مدیریت‌پذیری، غرور ملی، احترام به بزرگترها، دفاع از میهن اسلامی و ارزشهای اسلامی که در ذات مردم بلوچ‌اند، کمک بزرگی در توسعه و امنیت منطقه بوده و هستند. لذا نقش صدا و سیما در معرفی استان و ویژگیهای فرهنگی استان و پیوند فرهنگهای مختلف درراستای امنیت ملی و اتحاد و انسجام اسلامی غیرقابل انکار می‌باشد.

حال که در آستانه تنظیم بودجه سال 87 و حضور محترم دولت در استان سیستان و بلوچستان هستیم پیشنهاد می‌گردد در راستای محرومیت‌زدایی از چهره استان، ردیفهای لازم را برای تأمین اعتبار موردنیاز بخشهای مختلف خصوصاً زیرساختها، آموزش و پرورش، آموزش عالی، سلامت، صنعت و معدن و احیاء اقتصاد منطقه و اقدامات علمی در مقابله با مشکل گرانی و کاهش فشار به قشر کم‌درآمد و متوسط در نظر گرفته شود و جهت تحقق اهداف دولت محترم و برقراری عدالت واقعی و علوی در استان گامهای بلندی برداشته شود.

 مضاعف شدن مشکلات کشاورزان و روستاییان و شهرهای مختلف استان از سهمیه‌بندی بنزین، متوقف شدن حرکت حمل و نقل خودگردان روستایی و مناطق محروم که گویا دچار ایست قلبی شده، روستاییان و محرومین و مستضعفین را در نقاط دوردست دچار مشکل جدی نموده و رشد سرطانی کرایه‌ها، روستاییان و کشاورزان را به سمت نابودی سوق داده و همینطور کاهش سهمیه آرد و عملاً‌ حذف نان خشک از سبد غذایی روستاییان آنان را فقیرتر نموده است که نیاز به تجدیدنظر و برنامه‌ریزی و حمایت ویژه دولت از قشر زحمتکش و پرتلاش را دارد.

با توجه به اهمیت صنعت و معدن و معادن غنی و سرشار استان خصوصاً شهرستان خاش و تأثیر آن بر اشتغالزایی و توسعه عمران و آبادانی منطقه، نیاز به تأسیس دانشکده صنعت و معدن را دو چندان می‌کند. بعنوان واقعیت انکارناپذیر که می‌تواند تحولی بزرگ در منطقه بوجود آورد. لذا امید است رئیس‌جمهور محترم این هدیه و تحفه گرانقدر را در سفر اخیر هیأت دولت از مردم استان و شهرستان خاش دریغ نورزند.

ضمن تقدیر و تشکر از اقدامات بعمل آمده در راستای کپرزدایی و بهسازی مدارس غیراستاندارد به وزیر محترم آموزش و پرورش متذکر می‌شوم جهت حمایت جدی رکن اصلی توسعه کشور که همانا آموزش و پرورش می‌شود غافل نشوند و مشکلات اعتباری فصول مختلف را حل نمایند و تکلیف نیروهای حق‌التدریس دیپلمه‌ای را که بیش از 7)سال در بدترین شرایط با آموزش و پرورش همکاری دارند روشن نمایند و ارتقاء آموزش و پرورش کورین و ایرندگان را از نمایندگی به منطقه آموزش و پرورش در دستور کار خویش قرار دهند.

ضمن تشکر از  وزیر محترم بهداشت و درمان خصوصاً جناب آقای دکتر امین‌لو معاون امور مجلس درجهت حمایت و راه‌اندازی بیمارستان 96 تختخوابی خاش، تسریع در تجهیز و رفع مشکل کمبود پزشک را خواهانیم.

از اقدامات  بعمل آمده در رفع کوتاه‌مدت مشکل آب شرب شهرستان خاش از وزیر نیرو تشکر نموده و اقدام عملی برای تأمین اعتبار و عملیاتی نمودن پروژه آبرسانی طولانی‌مدت خاش را از رودخانه کارواندر خواهانیم؛ همینطور تأمین اعتبار مجتمع‌‌های آبرسانی روستایی و برق‌رسانی روستاهای بدون برق را که از مصوبات دولت محترم بوده و نیاز به حمایت جدی دارند.

ارتقاء بخش مرزی میرجاوه با جمعیت 50 هزار نفری به شهرستان (فرمانداری ویژه) با توجه به استعدادها و پتانسیلها و شرایط خاص منطقه کمک بزرگی به دولت و نظام در راستای اهداف دولت محترم و چشم‌انداز بیست ساله و رفاه مردم می‌شود که امیدوارم مردم مرزنشین مورد لطف دولتمردان قرار گیرند و با این اقدام شاهد تحول بزرگی در مرز رسمی جنوب شرق باشیم.

رفع محرومیت و استقرار دستگاههای دولتی در بخشهای کورین و نصرت‌آباد و ایرندگان خواست بحق مردم محروم است و توجه به ساخت دیوار حفاظتی شهر نصرت‌آباد در مقابل حوادث غیرمترقبه سیل که هر ساله متحمل خسارات جانی و مالی می‌شوند از دیگر اولویتهای این بخش می‌باشد و نیاز به عنایت جدی مسؤولین دارد.

ضمن تقدیر و تشکر از حمایت دولت محترم و وزیر محترم جهادکشاورزی در بخشودگی وامهای خشکسالی روستاییان و کشاورزان، عملی نشدن ماده 34 در مورد اراضی کشاورزان و بعضاً سلیقه‌ای عمل نمودن مسؤولین در اجرای آن و مشکل پروانه بهره‌برداری و برقدار نمودن چاه موتورهای کشاورزی در شهرستان خاش (گوهرکوه و پشتکوه) و بخش کورین، نصرت‌آباد و میرجاوه از سایر دغدغه‌های مردم روستایی می‌باشد که نیاز به توجه و عنایت ویژه دولت و مسؤولین دارد.

منطقه آزاد چابهار، شرکت پخش فرآورده‌های نفتی در استان و شرکتهای تعاونی مرزنشینان هرکدام دارای اهداف مشخص و مقدسی هستند و نقش اساسی در توسعه منطقه و کشور دارند ولی بنا به دلایل نامعلوم، شواهد و قرائن گویا است که از یک بیماری مزمن رنج می‌برند و گرفتار شدن در فساد مالی و اقتصادی و عدم موفقیت مدیران در گذشته باعث گردیده که منطقه آزاد چابهار در سطح جهانی و استانی جایگاه واقعی خویش را پیدا ننماید و شرکتهای پخش فرآورده‌های نفتی در بدنامی قاچاق سوخت و عدم توزیع سوخت به روستاییان شریک و شرکتهای تعاونی مرزنشینان پاسخگوی سهامداران و مرزنشینان نباشد و ایراد را از ناحیه اجرایی نبودن آیین‌نامه مبادلات مرزی و گمرکات می‌دانند که هرکدام به نوبه خود، مردم و دولت را متحمل هزینه‌های گزاف و سنگینی نموده و نارضایتی مردم را بهمراه داشته که نیاز به ریشه‌یابی دقیق و کارشناسی و عمل سازمان بازرسی کل کشور و وزرای مربوطه را دارند.

از عملکرد صحیح و مثبت سردار اسحاقی فرمانده محترم قرارگاه و جناب آقای ساجدی مدیر کل محترم اطلاعات استان و سردار غلامی فرمانده محترم سپاه پاسداران و جناب آقای صادقی معاون محترم سیاسی، امنیتی وقت استانداری و سردار غفاری فرمانده محترم نیروی انتظامی استان که با استفاده از روشهای نرم‌افزاری و ظرفیتهای مردمی استان در کاهش احساس ناامنی در جامعه توانسته‌اند گامهای بلندی در راستای برقراری امنیت استانی و ملی بردارند تقدیر و تشکر می‌نمایم.

موردی که هست  و یک مقداری باید توضیح بدهم، تولید گل به روش گلخانه‌ای و هیدورفونیک و استفاده از آب بدون خاک در بخش مرزی میرجاوه است. به همت بلند سرکار خانم جهانشیری که توانسته هم در کشور موفقیت داشته باشد و یک تولید منحصر به فرد داشته باشد و مقام اول کشوری را کسب کند و هم در جهان حرفی برای گفتن داشته باشد. جا دارد که از عملکرد درست خیرین مدرسه‌ساز در مناطق محروم استان سیستان و بلوچستان خصوصاً خیرین مدرسه‌ساز تهرانی که در مناطق محروم میرجاوه، شاه‌احمد و شهرستان خاش اقدام به مدرسه‌سازی کردند صمیمانه تشکر کنم و در آخر این دعای مولانا که درباره استاد بزرگمان جناب آقای حدادعادل هم به هر شکل این دعا را فرمودند، این دعا را تقدیم شما عزیزان می‌کنم:

این همه گفتیم لیک اندر بسیج                              بی‌عنایت خدا هیچیم، هیچ

ای خدا، ای فضل تو حاجت روا                              بی‌ تو یاد هیچکس نبود روا

قطره‌ای دانش که بخشیده‌ای ز پیش                       متصل کردان به دریای خویش

و آخر.... الحمدلله رب‌العالمین

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet