هدر موبایل
1399/11/04 10:31:39
سرویس استان ها
مبلغی عنوان کرد:

احداث سد معشوره یک ضرورت است

نماینده مردم کوهدشت و رومشکان، مجلس،گفت: احداث سد معشوره یک ضرورت است تا ضمن رهایی از خسارات بنیان کن برای چند استان، از منافع بحق آن در زمینه آب شرب و کشاورزی بهره مند گردیم.
احداث سد معشوره یک ضرورت است نماینده مردم کوهدشت و رومشکان، مجلس،گفت: احداث سد معشوره یک ضرورت است تا ضمن رهایی از خسارات بنیان کن برای چند استان، از منافع بحق آن در زمینه آب شرب و کشاورزی بهره مند گردیم. https://cdn.icana.ir/d/019/202009102995300919.jpg احداث,سد,معشوره,یک,ضرورت,است Icana

 به گزارش خبرگزاری خانه ملت،در جلسه دیدار اعضای مجمع نمایندگان، استاندار و نماینده ولی فقیه در  لرستان با معاون اول رئیس جمهور، مهم ترین مسئله و نیاز استان، مسئله حق آبه و تخصیص آب مورد نیاز برای کشاورزان عنوان شد. 

در این دیدار حجت الاسلام و المسلمین مبلغی نماینده مردم کوهدشت و رومشکان با ذکر این مطلب که اولین و ضروری ترین نیاز ما تأمین آب شرب ، صنعت و کشاورزی است، به هزاران هکتار زمین مرغوب کشاورزی در کوهدشت و رومشکان اشاره کرد و اظهار داشت : انصاف نیست شهرستان های کوهدشت و رومشکان که میان دو رود بزرگ کشکان و سیمره قرار گرفته، از تشنگی رنج ببرند.

نماینده مردم کوهدشت و رومشکان  در  مجلس شورای اسلامی  با اشاره به سیل ۹۸ تمام خسارات وارده را ناشی از بی تدبیری و عدم توجه وزارت نیرو در احداث سد معشوره و ایجاد زیر ساخت های لازم برای کنترل و بهره مندی از آب دانست.

حجت الاسلام مبلغی افزود: زمانی که  سخن از سد معشوره به میان میآوریم صرفا سخن از مطالبه یک یا دو شهرستان نیست بلکه سخن از مطالبه استان لرستان است. سیل ۹۸ مشکل استان لرستان و بلکه استان خوزستان و کشور بوده است.

وی ادامه داد:اگر پیشتر سد معشوره احداث میشد، سیل ویرانگر سال ۹۸ جاری نمی گشت. در حال حاضر نیز با بارش باران همچنان در معرض سیل هستیم.

 مبلغی افزود: احداث سد معشوره یک ضرورت است تا ضمن رهایی از خسارات بنیان کن برای چند استان، از منافع بحق آن در زمینه آب شرب و کشاورزی بهره مند گردیم.

نماینده کوهدشت و رومشکان سپس به خسارات ناشی از سیل در منطقه رودبار و همه روستاهای مجاور سد سیمره اشاره کرد و از دکتر جهانگیری در خواست نمود  وجوه باقیمانده از تملک منازل، زمین ها و باغات مردم که زیر آب رفته اند پرداخت شود و به مشکلات مردم در آن مناطق رسیدگی گردد. وی همچنین خواستار دستور دکتر جهانگیری در ایجاد بخش جدید «مادیان رود» در کوهدشت جنوبی شد.

در این جلسه اسحاق جهانگیری استان لرستان را از استان‌های پرظرفیت و مستعد پیشرفت برشمرد و اظهار داشت: این استان با برخورداری از ظرفیت‌های متعدد نظیر نیروی انسانی مستعد، منابع آب، زمین حاصلخیز و جاذبه‌های طبیعی و گردشگری نباید با محرومیت و کاستی مواجه باشد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به مشکلات مطرح شده از جمله مشکل آب خاطرنشان کرد: تقریباً همه استان‌های کشور با مشکل محدودیت منابع آب روبرو هستند که باید در این زمینه مراقبت‌های لازم را انجام دهیم و با مدیریت صحیح، بهترین استفاده را از منابع آب ببریم.

 جهانگیری با تأکید بر اینکه احداث سد معشوره یکی از اولویت‌های دولت است تصریح کرد: تأمین منابع مالی یکی از موانع اصلی پیش روی اجرای این پروژه بوده که لازم است مباحث مرتبط با سدها و منابع آب استان لرستان در یکی از جلسات شورای عالی آب مطرح و تصمیمات لازم اتخاذ شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به دغدغه‌های مطرح‌ شده در خصوص خسارات ناشی از سیل گفت: سیل سال گذشته چندین استان را تحت تأثیر قرار داد و دولت با وجود محدودیت منابع، کارهای بزرگی در زمینه بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده و پرداخت خسارات به کشاورزان انجام داد که لازم است منابع مالی موردنیاز برای جبران خسارات و آسیب‌های باقی‌مانده در استان لرستان تخصیص پیدا کند.

جهانگیری همچنین با تأکید بر ضرورت توجه و رسیدگی به بخش آب شرب و راه روستایی در استان لرستان از معاون توسعه روستایی و مناطق محروم خود خواست در اسرع وقت سفری به این استان انجام داده و اعتباراتی را برای رسیدگی به روستاهای استان اختصاص دهد./

پایان پیام
 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet