هدر موبایل
1399/11/01 16:13:44
سرویس سیاسی
ایزدخواه با تشریح نشست فراکسیون دیپلماسی اقتصادی:

راهکارهای عملیاتی برای فعال سازی دیپلماسی اقتصادی ارائه می‌دهیم

سخنگوی فراکسیون دیپلماسی اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در تلاشیم بتوانیم راهکار عملیاتی برای فعال سازی دستگاه دیپلماسی در حوزه اقتصادی ارائه دهیم.
راهکارهای عملیاتی برای فعال سازی دیپلماسی اقتصادی ارائه می‌دهیم سخنگوی فراکسیون دیپلماسی اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در تلاشیم بتوانیم راهکار عملیاتی برای فعال سازی دستگاه دیپلماسی در حوزه اقتصادی ارائه دهیم. https://cdn.icana.ir/d/019/202101104360115251.jpg راهکارهای,عملیاتی,برای,فعال,سازی,دیپلماسی,اقتصادی,ارائه,می‌دهیم Icana

روح اله ایزدخواه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به برگزاری سومین نشست فراکسیون دیپلماسی اقتصادی گفت: بحث دیپلماسی فناوری با همسایگان و کشورهای جبهه مقاومت، محور اصلی فراکسیون است در این راستا بر روی حوزه ایران- عراق- سوریه تمرکز کرده ایم. به نظر می رسد در حال حاضر این بازار می‌تواند مهمترین محور تجاری کشور باشد.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس ادامه داد: چرا که هم حجم صادرات به عراق قابل توجه است، هم اینکه سوریه می‌تواند پایگاه تجاری ایران باشد و نیز کشورهای مذکور دوره بازسازی را می‌گذرانند از این رو نقش ایران در بازار آنها می‌تواند مهم و استراتژیک باشد اما متاسفانه ایران چنین نقشی را ایفا نمی کند و در بازار آنها حضور فعال و چشمگیری ندارد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بیان کرد: سهم ایران در بازار کالاهای سوریه کمتر از 3 درصد است اما با وجود اینکه واردات کالا از ترکیه به سوریه ممنوع است در حال حاضر 24 درصد کالای سوریه را از مبادی غیررسمی ترکیه تامین می شود.

وی اظهار داشت: از این جهت به نظر می رسد دستگاه دیپلماسی بسیار ضعیف عمل کرده و لازم است در قالب دیپلماسی پارلمانی کریدور ایران- عراق - سوریه را فعال کرد چرا که این محور می تواند برای فعال سازی هر چه بیشتر دیپلماسی اقتصاد نقش آفرینی کند.

این نماینده مجلس با اشاره به همکاری با نهادهای دیگر در این حوزه اظهارداشت: از چند اندیشکده فعال در حوزه اقتصادی، دیپلماسی اقتصادی، حوزه بین الملل کمک گرفته ایم، همچنین از خبرگان و متخصصیان این حوزه کمک می گیریم. این ها در کنار فراکسیون قرار گرفته اند تا در تصمیم گیری کمک کنند.

سخنگوی فراکسیون دیپلماسی اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بنا داریم هر هفته و به صورت منظم جلسات مشورتی فراکسیون را داشته باشیم تا بتوانیم راهکار عملیاتی برای فعال سازی دستگاه دیپلماسی در حوزه اقتصادی ارائه دهیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet