شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1399/11/01 19:30:30
سرویس اقتصادی
عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس خبر داد؛

الزام سازمان بورس برای بروزرسانی و راه‌اندازی سامانه شفافیت معاملات/ درخواست 5 درصد تخفیف بیشتر برای خوراک پالایشی

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت: امروز کمیسیون اقتصادی نشستی را با حضور رئیس سازمان بورس و مسئولان شرکت بورس تهران و فرابورس پیرو جلسه دیروز برای بررسی بیشتر پیشنهادات کمک کننده به وضعیت بازار سرمایه برگزار و مصوباتی داشت.
الزام سازمان بورس برای بروزرسانی و راه‌اندازی سامانه شفافیت معاملات/ درخواست 5 درصد تخفیف بیشتر برای خوراک پالایشی عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت: امروز کمیسیون اقتصادی نشستی را با حضور رئیس سازمان بورس و مسئولان شرکت بورس تهران و فرابورس پیرو جلسه دیروز برای بررسی بیشتر پیشنهادات کمک کننده به وضعیت بازار سرمایه برگزار و مصوباتی داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/202006104286898393.jpg الزام,سازمان,بورس,برای,بروزرسانی,و,راه‌اندازی,سامانه,شفافیت,معاملات/,درخواست,5,درصد,تخفیف,بیشتر,برای,خوراک,پالایشی Icana

محسن علیزاده عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست امروز کمیسیون اقتصادی با حضور قالیباف‌اصل رئیس سازمان بورس و مسئولان شرکت بورس تهران و فرابورس گفت: این جلسه پیرو نشست دیروز این کمیسیون برای بررسی بیشتر پیشنهادات کمک کننده به وضعیت بازار سرمایه برگزار شد.

وی تصریح کرد: در این نشست مقرر شد، برای ایجاد شفافیت در معاملات بورس حداکثر ظرف مدت 2 ماه سازمان بورس کشور سامانه‌‌های شفافیت معاملاتی را که در گذشته وجود داشت، بروزرسانی کرده یا از نرم‌افزارهای جدید شفافیت معاملات استفاده کند.

علیزاده تاکید کرد: این سامانه‌ به صورت برخط و در لحظه معاملات را برای اطمینان بخشی سهامداران و بازار سرمایه گزارش می‌کند. این اقدام در راستای مباحثی است که در بازار سرمایه درباره اختلافات میان حقوقی‌ها و حقیقی‌ها و ایجاد رانت‌ها مطرح می‌شود.

 الزام به ساماندهی فضای مجازی مرتبط با بازار سرمایه

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: الزام به ساماندهی فضای مجازی مرتبط با بازار سرمایه دیگر مصوبه جلسه امروز بود، این موضوع را قبلا در قالب گزارش نظارتی کمیسیون مطرح کرده بود اما امروز تکلیف جدی تری برای آن مشخص و مقرر شد، در هر یک از بورس‌ها و سازمان بورس کارگروهی برای انجام این کار تشکیل شود تا خبرهای ضد و نقیض و یا کذبی که گاهی اوقات درباره بازار سرمایه منتشر می‌شود را اصلاح و منتشر کنند.

رئیس کمیته بازار سرمایه کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: کمیسیون اقتصادی امروز با توجه به شرایط پیش آمده برای صندوق‌های دارا یکم و دوم بویژه در خصوص صندوق‌های پالایشی، دولت را ملزم کرد تا 5 درصد تخفیف بیشتر برای خوراک پالایشی در نظر بگیرد که این مصوبه هم برای بررسی و تصویب به کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ارسال شد.

وی افزود: خریداران سهام صندوق‌های پالایشی گمان می‌کردند با خرید سهام پالایشی حداقل 30 درصد سود کسب کنند اما امروز شاهد ضرر چند درصدی این صندوق‌ها هستیم و ما برای کمک به سهامداران این پیشنهاد را مطرح کردیم و امیدواریم در کمیسیون تلفیق بررسی شود. همچنین مصوبه دیگر معافیت معاملات انتقال سهام شرکت‌هایی که از محل سود انباشته خود سرمایه می‌دهند، بود که این مصوبه کمیسیون  اقتصادی کمک خوب و میان مدت به بازار سرمایه است و این موضوع برای کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ارسال شد.

چرایی استعفای دوباره رئیس سازمان بورس!

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین با اشاره به استعفای قالیباف اصل رئیس سازمان بورس گفت: رئیس سازمان بورس در آبان ماه هم استعفا داده بود اما پذیرفته نشد، اما وی نامه استعفای خود را بار دیگر با اشاره به ماده 11 قانون بازار اوراق بهادار دیروز در شورای عالی بورس به وزیر اقتصاد ارائه کرد و مورد تایید قرار گرفت. حداکثر ظرف مدت 15 روز باید یک رئیس جدید برای سازمان بورس کشور در شورای عالی بورس مشخص کند.

علیزاده در پاسخ به سوالی مبنی براینکه چرا با وجود متن نامه استعفا، این موضوع توسط رئیس سازمان بورس تکذیب شد، گفت: نامه استعفای رئیس سازمان بورس پیش از تقدیم به وزیر اقتصاد در فضای مجازی منتشر شد و شاید به همین دلیل قالیباف اصل دیروز ابتدا استعفای خود را تکذیب کرد. وی با توجه به دلایل خود مبنی براینکه دولت هیچگونه حمایتی از بازار سرمایه انجام نمی‌دهد، از کار کناره‌گیری کرد.

وی افزود:  مجلس هم معتقد است که دولت حمایت لازم را از بازار سرمایه انجام نداده است. دولت و در راس آن رئیس جمهور بعد از تشویق مردم به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه باید از آن حمایت کرده و  نقش راهبردی و رهبری انجام می‌داد، متاسفانه بازار سرمایه مانند توپ در زمین فوتبال رها شده بود و هر کدام از وزارتخانه هم یک لگد به آن می‌زدند، وزارت صمت با دستوری کردن قیمت فولاد، وزارت نفت با جلوگیری از عرضه ای تی اف پالایشی و پتروشیمی، بانک مرکزی با افزایش سود سپرده های بانکی و ... در این میان به بازار سرمایه ضربه زدند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet