هدر موبایل
1399/11/02 16:03:36
سرویس اقتصادی
ساداتی نژاد در نشست با باغداران و گلخانه داران نمونه رودان:

مدل فعلی بیمه محصولات کشاورزی قابل قبول نیست/نقش موثر اجرای طرح‌های‌ آبخیزداری در تقویت کشاورزی

رئیس کمیسیون کشاورزی، گفت: کمیسیون مدل فعلی بیمه محصولات کشاورزی را قبول ندارد و به دنبال شیوه جدیدی هستیم.
مدل فعلی بیمه محصولات کشاورزی قابل قبول نیست/نقش موثر اجرای طرح‌های‌ آبخیزداری در تقویت کشاورزی رئیس کمیسیون کشاورزی، گفت: کمیسیون مدل فعلی بیمه محصولات کشاورزی را قبول ندارد و به دنبال شیوه جدیدی هستیم. https://cdn.icana.ir/d/019/43760.jpg مدل,فعلی,بیمه,محصولات,کشاورزی,قابل,قبول,نیست/نقش,موثر,اجرای,طرح‌های‌,آبخیزداری,در,تقویت,کشاورزی Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سیدجواد ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی بعدازظهر امروز (پنجشنبه، ۲ بهمن‌ماه) در نشست اعضای کمیسیون کشاورزی با باغداران و گلخانه داران نمونه رودان گفت: ظرفیت این منطقه بیش از مواردی بود که ما از آن بازدید کردیم فردا نیز گروه‌هایی که از مناطق دیگر بازدید کرده‌اند گزارش‌های خود از این مناطق را در نشست جمع‌بندی ارائه می‌کنند مصوبات سفر نیز بعد از گذشت دو هفته در کمیسیون پیگیری می‌شود.

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کمیسیون کشاورزی در دوره یازدهم رویکرد جدیدی دارد و  اولین قانون این دوره از مجلس در حوزه کشاورزی و تعیین قیمت محصولات بود، ادامه داد: اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی و تشکیل شورای قیمت گذاری نشان از حرکت به سمت جلو و جلوگیری از آشفتگی بازار دارد.

وی با تاکید بر این که وزارت جهاد کشاورزی باید هرچه سریع‌تر شورای قیمت گذاری خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی را تشکیل دهد، عنوان کرد: قیمت گذاری و ابزارهای حمایتی در قالب قانون اصلاح خرید تضمینی محصولات کشاورزی در اختیار شورای قیمت‌گذاری قرار داده شده است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کشاورزی بدون دریافت تسهیلات ارزان قیمت امکان پذیر نیست، افزود: اگر یک پنجم صنعت از کشاورزی حمایت می شد نیاز به درآمد نفتی نداشتیم، حوزه کشاورزی در شرایط تحریم به عنوان پیشران کشور را نجات داد.

ساداتی نژاد با بیان اینکه دولت‌ها در حوزه کشاورزی سرمایه گذاری نکرده‌اند، گفت: هفته گذشته در کمیسیون تلفیق پیشنهاد خوبی در تبصره ۱۴ ارائه شد که می تواند اتفاق خوبی در حوزه کشاورزی محسوب شود.

وی با تاکید بر اینکه بدون اجرای طرح‌های آبخیزداری کشاورزی امکان استمرار ندارد اگر منابع صندوق توسعه ملی نبود پروژ‌ه های آبخیزداری در کشور اجرا نمی‌شدند، ادامه داد:  چند هزار میلیارد در تبصره ۵ لایحه بودجه سال آینده به منظور اجرای طرح های آبخیزداری در نظر گرفته شده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بر اساس پیگیری‌های انجام شده طرح کاداستر تا دو سال آینده به اتمام می‌رسد، عنوان کرد: از هواشناسی دعوت می شود تا در نشست جمع بندی دو هفته ی آینده در کمیسیون حاضر شود، هواشناسی باید در کنار کشاورزان حضور داشته باشد.

ساداتی نژاد با اشاره به اینکه مدل فعلی بیمه محصولات کشاورزی را قبول نداریم و به دنبال شیوه جدیدی هستیم، افزود: وزارت نیرو قانون برنامه ششم توسعه در حوزه تعدیل چاه‌های آب کشاورزی را ناقص اجرا کرده است، هیچ کس بهتر از کشاورزان نمی داند وضعیت آب های زیرزمینی در چه شرایط قرار دارد، زندگی کشاورزان به آب و خاک وابسته است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه علیرغم پذیرش محدودیت های آبی نمی‌توانیم جزیره ای عمل کنیم، گفت: سالانه میلیاردها دلار میوه گرمسیری وارد کشور می شود که با فعالیت در این حوزه می توان از خروج ارز از کشور جلوگیری کنیم، ردیف احیای باغات نخیلات و مرکبات طی سال‌های گذشته حدف شده بود، در لایحه بودجه سال آینده بستر بازسازی باغات مرکبات و نخیلات فراهم شده است. همچنین خط اعتباری شیلات، دامپروری و گلخانه برای شرق استان هرمزگان در نظر گرفته می شود.

گفتنی است در این نشست حسین رئیسی نماینده مردم میناب، جاسک، رودان و بشاگرد در مجلس شورای اسلامی گفت: ۳۰ هزار هکتار از اراضی زیرکشت شرق استان هرمزگان تعیین تکلیف نشده‌اند و این شرایط موجب عدم حمایت از بهره برداران توسط دولت می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه منطقه شرق هرمزگان از نظر منابع آبی وضعیت مناسبی ندارد و استفاده بهینه از منابع آب ضرورت دارد، عنوان کرد: وزارت نیرو مجبور به تعدیل تخصیص آب بوده اما این روش صحیح نیست، برای جبران کم آبی راه‌هایی از جمله اجرای طرح‌های آبخیزداری نیز وجود دارد. در شرق استان هرمزگان سیلاب‌هایی رخ می‌دهد که باید آنها را مهار و ذخیره سازی کنیم.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ترویج گلخانه ها یکی از روش های کاهش مصرف آب، نهاده‌های کشاورزی و سموم است، تصریح کرد: در برخی از مناطق اگر نمی توانیم سدهای بزرگ احداث کنیم باید به فکر ساخت سدهای کوچک باشیم.

رئیسی با اشاره به‌ اینکه ارز تخصیص یافته به واردات نهاده ها در محل تعیین شده هزینه نمی‌شود و یارانه‌ها باید به انتهای زنجیره ی تولید اختصاص پیدا کند، ادامه داد: کشت برخی محصولات اقتصادی نیست و باید به دنبال خرید تضمینی باشیم، متاسفانه هر سال بخش زیادی از محصولات کشاورزان دچار سرمازدگی می شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet