خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1399/11/07 08:29:00
سرویس سیاسی
مالکی مطرح کرد:

دیپلماسی اقتصادی ضعیف دلیل از دست رفتن فرصت‌های تجارت منطقه‌ای

رئیس فراکسیون مرزنشینان مجلس گفت: یکی از چالش‌های اصلی توسعه تجارت منطقه‌ای عدم هماهنگی میان دستگاه های مربوطه از جمله بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
دیپلماسی اقتصادی ضعیف دلیل از دست رفتن فرصت‌های تجارت منطقه‌ای رئیس فراکسیون مرزنشینان مجلس گفت: یکی از چالش‌های اصلی توسعه تجارت منطقه‌ای عدم هماهنگی میان دستگاه های مربوطه از جمله بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت است. https://cdn.icana.ir/d/019/202005100653347055.jpg دیپلماسی,اقتصادی,ضعیف,دلیل,از,دست,رفتن,فرصت‌های,تجارت,منطقه‌ای Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،  نشست «توسعه تجارت با کشورهای عراق و سوریه؛ فرصت‌ها و چالش‌ها»، با حضور فداحسین مالکی جمعی از اساتید و صاحبنظران و فعالان این حوزه در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی برگزار شد.این نشست، چهارمین پیش نشست تخصصی از هفتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی بود.

در این نشست ضمن انتقاد از ضعف دستگاه‌های مختلف دولتی و غیردولتی در استفاده از بازار کشورهای عراق و سوریه به ظرفیت‌ها، موانع و راهکارهای توسعه تجارت با این کشورها پرداخته شد.

بیشتر بخوانید:

وزیر امور خارجه:وزارت صمت مسئول اعزام رایزن بازرگانی به کشورهای خارجی است

 

دیپلماسی اقتصادی ضعیف؛ دلیل از دست رفتن فرصت‌های تجارت با عراق و سوریه

در این نشست، فداحسین مالکیبا اشاره به موانع توسعه تجارت منطقه‌ای گفت: یکی از چالش های اصلی توسعه تجارت منطقه ای که در فراکسیون استان های مرزی و مرزنشینان مورد بررسی قرار گرفته است؛عدم هماهنگی میان دستگاه های مربوطه از جمله بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

رئیس فراکسیون استان‌های مرزی و مرزنشینان مجلس ادامه داد: موضوع دوم این است که تحول اقتصادی در هر کشوری، نیاز به دیپلماسی اقتصادی فعال دارد. این موضوع همچنان در کشور ما ضعیف است و همین ضعف و انفعلال سبب شده ،فرصت های زیادی در رابطه با توسعه تجارت منطقه ای از جمله توسعه تجارت با کشورهای عراق و سوریه را دست بدهیم.

مالکی تاکید کرد: موضوع سوم این است که تحولات سیاسی نیز بر روابط اقتصادی تاثیرگذار است.

عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: رویکرد جدید بازیگران سیاسی این ضرورت را به همراه دارد که ما نیز متناسب با شرایط جدید، تصمیمات جدیدی بگیریم تا بتوانیم به سهولت تجارت منطقه ای کمک کنیم. پیشنهاد می شود که کمیته های تخصصی در مجلس شورای اسلامی تشکیل شود که هر کدام متولی بسترسازی برای توسعه تجارت با کشورهای منطقه شود و با ارتباط با بخش خصوصی و همچنین دستگاه های دولتی، موانع توسعه تجارت شناسایی و برطرف شوند.

گفتنی است؛ نشست «توسعه تجارت با کشورهای عراق و سوریه؛ فرصت‌ها و چالش‌ها»، در تاریخ ۲۹ بهمن سال جاری با موضوع «تجارت منطقه‌ای؛ اولویت راهبردی» برگزار خواهد شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet