هدر موبایل
1399/11/04 17:30:22
سرویس اقتصادی
بذرپاش خبر داد؛

تشکیل هیات ویژه در دیوان محاسبات برای کمک به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

رئیس کل دیوان محاسبات گفت: با تعیین هیات ویژه جهت رسیدگی به اجرای دقیق قانون، ترک فعل مسئولین در زمینه مبارزه با قاچاق کالا و ارز را رسیدگی می‌کنیم و در این زمینه کمک ستاد خواهیم بود.
تشکیل هیات ویژه در دیوان محاسبات برای کمک به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز رئیس کل دیوان محاسبات گفت: با تعیین هیات ویژه جهت رسیدگی به اجرای دقیق قانون، ترک فعل مسئولین در زمینه مبارزه با قاچاق کالا و ارز را رسیدگی می‌کنیم و در این زمینه کمک ستاد خواهیم بود. https://cdn.icana.ir/d/019/202007104250163332.jpg تشکیل,هیات,ویژه,در,دیوان,محاسبات,برای,کمک,به,ستاد,مبارزه,با,قاچاق,کالا,و,ارز Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، رئیس و معاونان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با حضور در دیوان محاسبات کشور با مهرداد بذرپاش رئیس کل دیوان محاسبات دیدار کردند. 

مهرداد بذرپاش در این دیدار گفت: پس از قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اتفاقات نسبتا خوبی انجام گرفته اما هنوز مشکلات زیاد است.

وی با تاکید بر اجرای بند بند قانون، افزود: با تعیین هیات ویژه جهت رسیدگی به اجرای دقیق قانون، ترک فعل مسئولین در زمینه مبارزه با قاچاق کالا و ارز را رسیدگی می‌کنیم و در این زمینه کمک ستاد خواهیم بود.

عضو هیات رئیسه مجلس نهم، با ذکر خاطره‌ای، بیان کرد: یادم می‌آید وقتی این قانون در مجلس نهم تصویب شد، ۲ نفر از وزرای وقت گفتند آن را قبول نداریم و اجرا نمی‌کنیم. راهی جز ردیابی کالا و شناسنامه‌دار کردن کالاها نداریم و این تجربه را دنیا انجام داده و نتیجه گرفته است، نان عده‌ای در عدم شفافیت فرایند ورود و خروج کالاهاست.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور، یکپارچه‌سازی سامانه‌های تجارت و تولید و مصرف را راه دیگری برای مدیریت این پدیده شوم برشمرد و اظهار کرد: الان سامانه‌های جدای از هم زیاد راه‌اندازی شده ولی متاسفانه از یکپارچگی و انسجام برخوردار نیستند. مثلا سامانه گمرک با ادارات صنعت، معدن و تجارت هماهنگ نیستند که باید این عدم یکپارچگی حل شود. در موضوع تلفن همراه، با رجیستری بخش زیادی از قاچاق از بین رفت. البته کالاهای دیگر تفاوت زیادی دارند و روش تلفن همراه را نمیتوان برای آنها به کار برد.

بذرپاش در پایان با اشاره به نحوه‌ی محاسبه میزان قاچاق از طریق مصرف داخل منهای تولید داخل و واردات از مبانی رسمی تاکید کرد: عدد دقیقی از میزان مصرف و تولید داخل در اختیار نیست، بنابراین رقم اعلامی قاچاق هم نمی‌تواند عدد دقیقی باشد که باید برای محاسبه دقیق آنها، با این حجم عظیم ظرفیت‌های مختلف فناوری، فکری کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet