شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/08/26 12:02:00
سرویس صحن

رییس مجمع مجالس آسیایی: امیدواریم با سندهای مصوب شده، در مسیر پیشرفت کشورهای آسیایی قدم های بلندی برداشته شود

ابوترابی افزود: امیدواریم با سندهای مصوب شده در مجلس آسیایی، در راه و مسیر پیشرفت کشورهای آسیایی قدم های بلندی برداشته شود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، محمدحسن ابوترابی در دومین نشست مجمع مجالس آسیایی با اشاره به اینکه دنیای امروز دارای ویژگی هایی است گفت: بشر که به مرزهای بسیار والایی از علوم فناوری دست یافته و پیشرفت سریع در فناوری اطلاعات و ارتباطات الزام های جدیدی در نحوه مدیریت اقتصادی و سیاسی و اجتماعی جامعه جهانی ایجاد کرده است، بدون دسترسی مستمر به علوم و فناوری پیشرفته امکان سازندگی با دوام و شکوفایی سیاسی و اجتماعی و اقتدار سیاسی بعید به نظر می رسد.

وی افزود: از آنجا که کشورهای پیشرفته صنعتی جهان بویژه آمریکا در نوآوری ها در علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات نقش کلیدی داشته است، تلاش می نماید مبانی علوم و فناوری علوم را در انحصار خود قرار دهند و برای حفظ موقعیت برتر و اقتدار سیاسی اقتصادی و نظامی خود مانع از دست رسی دیگران به علوم و فناوری می شوند. چالش امروز جمهوری اسلامی ایران با آمریکا در حوزه دست یابی به دانش هسته ای برای اهداف صلح آمیز از همین منظر و زاویه نشات می گیرد.

نایب رئیس دوم مجلس ادامه داد: تحولاتی که در عرصه مسایل سیاسی بین المللی در جریان می باشد از سطح جهانی معنا و مفهومی کاملا متفاوت از گذشته ارائه نموده است و به آن ابعاد تازه ای بخشیده است.

وی افزود: حمله نظامی مستقیم آمریکا و آتش افروزی در این منطقه در آسیا با عنوان خنده آور و مضحک ارمغان دموکراسی و حمایت آشکار از رژیم نامشروع اسرائیل در کشتار بی رحمانه کودکان، زنان، جوانان و مردم بی دفاع فلسطین و تهاجم گستاخانه به مردم مظلوم از سرزمین همیشه سبز و مقاوم لبنان نشانه بارزی از شکل گیری یک نوع انحصار قدرت در عرصه جهانی است.

ابوترابی گفت: با توجه به روند این گونه تحولات و تهدیدات آمریکا نسبت به کشورهایی که خود را با راهکارهای سیاسی و بین المللی آمریکا منطبق نکردند نظم جهانی بی معنا و مورد تهدید جدی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: روند جهانی سازی که یکی از مهمترین نیروهای هدایت کننده تحولات عمده اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در سطح نظام بین الملل تبدیل شده است، جهانی سازی پیامد تحولات به هم پیوسته ای است که با مدیریت کشورهایی که از قدرت اقتصادی، سیاسی، علمی و نظامی برتر برخوردارند باعث ادغام کشورها در نظام جهانی شده است و در جریان آن برخی کشورها یا مناطق در درون شبکه های قدرت و رفاه قرار گرفته اند و سایرین به حاشیه رانده شده اند.

ابوترابی خاطرنشان کرد: افول اقتصادی آمریکا با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 و تغییر معادلات سیاسی و بین المللی و ورود کشورهای استقلال یافته آسیایی آسیای میانه و ناحیه قفقاز به اقتصادی نوین یا جهت گیری نظام بازار و ورود واحد پول یورو و حضور غول اقتصادی چین، عرصه اقتصاد بین المللی و نقش حاکمیت اقتصادی آمریکا به تدریج رو به افول نهاده و با کسری تجاری بزرگ روبرو گردیده است.

نایب رئیس مجلس گفت: عواملی مانند وقوع انقلاب سبز در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، تغییر وضعیت آمریکا از یک کشور صادر کننده نفت به یکی از بزرگترین کشورهای وارد کننده نفت، قرار گرفتن تکنولوژی نوین که روزی در انحصار آمریکا بود در اختیار دیگران و عرصه رقابتی در سهم بیشتر بازار که موجب شد در سال 1987 واردات آمریکا 162 میلیارد دلار بیش از صادرات آن باشد و امروز شرایط وخیم تر و با مشکلات بزرگتری روبروست، زمینه تحولات ویژه ای را در دنیای امروز فراهم کرده است.

وی ادامه داد: افول اقتصادی کشورهای توسعه یافته به دلایل سه گانه اینکه پایه های اصلی اقتصاد کشورهای پیشرفته جهان در انرژی بویژه نفت و گاز استوار است و به شدت متاثر از مقدار عرضه و قیمت این کالاست، افزایش مداوم قیمت نفت، کسری تراز پرداخت ها و تورم کشورهای توسعه یافته را تشدید کرده است. از سوی دیگر این کشورها در خصوص صدور کالاهای خود اعم از صنعتی و تسهیلات به شدت وابسته به بازارهای کشورهای در حال توسعه می باشد.

ابوترابی خاطرنشان کرد: علاوه بر این کمیاب شدن مواد اولیه تولید و توزیع ناموزون آن زمینه افزایش وابستگی کشورهای توسعه یافته به مواد خام کشورهای در حال توسعه را فراهم آورده است، زیرا اولا مصرف مواد کافی به سرعت در حال افزایش است و ذخائر کشورهای توسعه یافته که زودتر صنعتی شده اند تقریبا به اتمام رسیده است، ثانیا ذخائر معرفی شناخته شده از نقاط محدود عمدتا در کشورهای در حال توسعه قرار گرفته است.

ابوترابی ادامه داد: یکی از منابع توسعه و پیشرفت که کشورهای توسعه یافته در سال های آینده به آن نیازمندند نیروی انسانی است.

سازمان ملل پیش بینی کرده است جمعیت جهان تا سال 2025 به 10 میلیارد نفر بالغ می گردد و بیش از 6/5 درصد جمعیت جهان در کشورهای در حال توسعه ساکن خواهد بود.

وی گفت: علاوه براین با توجه به ساختار جمعیت مشاهده می شود که جمعیت زیر 15 سال در کشورهای در حال توسعه 40 درصد و در کشورهای توسعه نیافته 20 درصد است. با توجه به همین ساختار جمعیتی کشورهای توسعه یافته در سال های آینده به نیروی انسانی کشورهای در حال توسعه نیازمندند و این کشورها قدرت مانور بالایی را خواهند دانست.

نایب رئیس مجلس گفت: تحولاتی که گفته شد در عرصه مسایل سیاسی و بین المللی رخ داده و یا رخ خواهد داد، مسلما این تحولات الزامات همگرایی اقتصادی سیاسی اجتماعی و فرهنگی ویژه ای را با ابعاد تازه برای قاره کهن آسیا در پی خواهد داشت و باید با استفاده از توانایی های این قاره کهن و در سایه نهاد نوپای مجمع مجالس آسیایی به عنوان مرکز وحدت پارلمان های آسیا برای استفاده فرصت های فراوانی که پیش روی ماست راه عمل را تبیین کنیم.

ابوترابی افزود: امیدواریم مجمع سران آسیایی با سندهای مصوب شده در مجلس آسیایی در این راه و مسیر افق روشن قدم های بلندی را بردارند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet