ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1399/11/28 11:19:02
سرویس صحن
نظری خانقاه در مخالفت با کلیات لایحه اصلاحی بودجه 1400؛

عدم رفع مشکلات موجود بودجه 1400 در لایحه اصلاحی/ دولت به فکر معیشت اقشار آسیب‌پذیر باشد

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس با بیان اینکه اصلاحیه ارائه شده به درد نظام اقتصادی کشور نمی‌خورد، گفت: دولت باید به فکر معیشت اقشار آسیب‌پذیر و تحت پوشش باشد.
عدم رفع مشکلات موجود بودجه 1400 در لایحه اصلاحی/ دولت به فکر معیشت اقشار آسیب‌پذیر باشد نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس با بیان اینکه اصلاحیه ارائه شده به درد نظام اقتصادی کشور نمی‌خورد، گفت: دولت باید به فکر معیشت اقشار آسیب‌پذیر و تحت پوشش باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/202012101691250232.jpg عدم,رفع,مشکلات,موجود,بودجه,1400,در,لایحه,اصلاحی/,دولت,به,فکر,معیشت,اقشار,آسیب‌پذیر,باشد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سیدغنی نظری خانقاه در نشست علنی صبح امروز (سه‌شنبه، 28 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی کلیات لایحه بودجه با تغییرات اصلاحی دولت برای سال 1400 کل کشور ضمن مخالفت با کلیات آن گفت: دولت باید بودجه‌ای ارائه کند که تورم را کنترل کرده و سفره مردم را بزرگتر کند، همچنین در خصوص معیشت مردم اقداماتی انجام دهد که سطح آن را ارتقاء دهد ولی این وضعیت در اصلاحیه ارائه شده دیده نشده است.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت باید بودجه‌ای ارائه کند که دارای تبعیض نباشد بدین معنا که فردی حقوق 50 میلیونی دریافت کند و در مقابل نیز دریافتی یک کارگر 2.5 میلیون تومان باشد بلکه باید تلاش کند تبعیض ها را کم کند ولی این وضعیت در اصلاحیه دیده نشده است.

وی افزود: دولت باید به اقشار آسیب‌پذیر از جمله خانواده‌های تحت پوشش توجه جدی داشته باشد ولی متأسفانه در اصلاحیه ارائه شده توجه ویژه‌ای به اقشار آسیب‌پذیر صورت نگرفته است؛ از طرفی باید در راستای عدالت اجتماعی حرکت کند ولی با توجه به اصلاحات صورت گرفته میزان عدالت اجتماعی به خوبی رعایت نشده است چرا که اصلاحات صورت گرفته مطلوب نبوده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: اگر ما به اصلاحیه بودجه رأی دهیم به این معنا خواهد بود که نسبت به اصلاح ساختار بودجه بی‌توجه بوده‌ایم و اگر رأی ندهیم باید دو دوازدهم یا سه دوازدهم را مصوب کنیم که در این شرایط با توجه به اصلاحیه ارائه شده مورد دوم بهتر است چرا که اصلاح ساختار بودجه مورد تأکید مقام معظم رهبری و اکثر کارشناسان و اقتصاددانان بوده است که متأسفانه در اصلاحیه ارائه شده مورد توجه قرار گرفته نشده است. همچنین از طرفی با توجه به کسری بودجه‌ای که در لایحه ارائه شده وجود داشت، به طور قطع تورم‌زا خواهد بود و بر زندگی مردم تأثیرات مخربی خواهد گذاشت، همچنین قدرت خرید را کم خواهد کرد که باید این موارد مورد توجه قرار گیرد.

نظری خانقاه بیان کرد: متأسفانه در اصلاحیه ارائه شده مشکلات موجود رفع نشده است؛ بنابراین این مشکلات در زندگی مردم تأثیر خواهد گذاشت؛ از طرف دیگر دولت باید در جهت افزایش پایه پولی نیز قدم جدی بردارد اما در این اصلاحیه ارائه شده این مورد دیده نشده است بنابراین باید گفت که این بودجه به درد نظام اقتصادی کشور نمی‌خورد.

این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: در بحث ارز ترجیحی بنده به شدت مخالف حذف ارز 4200 هستم چرا که حذف آن باعث افزایش قیمت کالاهای اساسی و فشار به اقشار آسیب‌پذیر خواهد شد، البته با توجه به اینکه مشکلات بسیاری این ارز ترجیحی به وجود آورد و رانت‌هایی را ایجاد کرد اما بنده به شدت مخالف حذف آن هستم، بنابراین باید این مورد به دقت بررسی شود.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مصارف و هزینه‌ها در این اصلاحیه افزایش یافته است که باعث خواهد شد دولت بعدی مقروض شود بنابراین باید این موارد باید اصلاح شود.

وی افزود: دولت باید بودجه عمرانی را تقویت کند چرا که در قانون ششم توسعه نیز این امر مورد تأکید قرار گرفته است ولی در اصلاحیه ارائه شده تحولی در این امر صورت نگرفته است، بنابراین باید تمرکز دولت و همچنین نمایندگان افزایش بودجه عمرانی باشد تا بتوان کشور را آباد کرد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: در اصلاحیه ارائه شده میزان افزایش درآمدها مشخص نیست و ابهامات بسیاری را ایجاد کرده لذا دولت باید ابهامات ایجاد شده را برطرف کرده و بگوید که بر چه اساس و معیاری این افزایش‌ها را انجام داده است لذا از همکاران درخواست می‌شود که با این اصلاحیه مخالفت کنند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet