ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1399/11/28 12:32:11
سرویس صحن
راستینه در تذکر آیین نامه ای:

مخالف انتقال آب نیستیم/ حقوق مردم باید رعایت شود

نماینده مردم شهرکرد در مجلس یازدهم با بیان اینکه هیچ پژوهشکده ای طرح بهشت آباد را تایید نکرده و تونل ویرانگری است که می تواند باعث آسیب های بزرگی به استان چهارمحال و بختیاری شود، گفت: ما مخالف انتقال آب نیستیم، بلکه باید حقوق مردم رعایت شود.
مخالف انتقال آب نیستیم/ حقوق مردم باید رعایت شود نماینده مردم شهرکرد در مجلس یازدهم با بیان اینکه هیچ پژوهشکده ای طرح بهشت آباد را تایید نکرده و تونل ویرانگری است که می تواند باعث آسیب های بزرگی به استان چهارمحال و بختیاری شود، گفت: ما مخالف انتقال آب نیستیم، بلکه باید حقوق مردم رعایت شود. https://cdn.icana.ir/d/019/202009104713223537.jpg مخالف,انتقال,آب,نیستیم/,حقوق,مردم,باید,رعایت,شود Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، احمد راستینه در نشست علنی امروز (سه شنبه 28 بهمن) مجلس شورای اسلامی در تذکری با استناد به ماده 75 آیین نامه داخلی مجلس گفت: امیدمان به مجلس انقلابی این است که با نگاه عدالت خواهی که آرمان بزرگ انقلاب اسلامی است، رفتار کند؛ استان چهارمحال و بختیاری دارای 11 درصد منابع آب کشور است، اما مردم مظلوم آن حتی از آب شرب هم بی بهره هستند.

وی ادامه داد: پس از سال ها خط انتقال آب برای استان تعریف شد اما پس از گذشت 13 سال هنوز نهایی نشده و منطقه آبگیر آن به دلایل واهی دستخوش مباحث اجتماعی می شود، در حالی که انتظار ما از همه استان های همجوار این است که مسئله آب را به عنوان مسئله ملی با نگاه به حقوق مردم استان های مبدأ مورد توجه قرار دهند. نمی شود مردم در کنار آب تشنه باشند و حرکت آن را ببینند اما حق برداشت نداشته باشند.

راستینه افزود: طرح هایی از سال 88 شروع و با هدایت مردم شرکت تعاونی هایی ایجاد و مجوزها صادر شد، اما سال 96 در شورای عالی آب، مصوبه ای مطرح شد که براساس آن بارگذاری جدید بر زاینده رود ایجاد و طرح های مردمی متوقف شد. مردم در این رابطه انتقاد دارند و خواستار توضیح درباره علت توقف این طرح ها هستند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس یادآور شد: با توجه به ماده 14 قانون تقسیمات کشوری، صلاحیت نهادهای دولتی و اداری محدود به حوزه استحفاظی تعیین و در هر استانی مشخص شده، بنابراین اجرای پروژه ها در برخی استان های دارای منابع آبی توسط وزارت نیرو یا شرکت منطقه ای مشخصی اجرا می شود، در این رابطه شرکت آب منطقه ای اصفهان در استان چهارمحال و بختیاری چکاره است؟ و چه کسی به آن اجازه داده در استان چهارمحال و بختیاری طرح اجرا کند؟ و مسئولان استان ما باید پاسخگوی کارگران اخراج شده باشند.

وی خطاب به وزیر نیرو گفت: چرا باید برخی استان ها اختیارات آب چهارمحال و بختیاری را برعهده بگیرند؟ قانون تصریح دارد که باید اداره اماکن براساس تقسیمات مشخص کشوری برعهده استان های خودشان باشد. چگونه ممکن است استانی در استان چهارمحال و بختیاری برای آب آن تصمیم بگیرد. ما مخالف انتقال آب نیستیم، بلکه باید حقوق مردم رعایت شود. حقابه شرب ، کشاورزی و صنعت باید مورد توجه قرار گیرد و براساس آنچه قانون مشخص می کند، باشد.

راستینه یادآور شد: هیچ پژوهشکده ای طرح بهشت آباد را تایید نکرده و تونل ویرانگری است که می تواند باعث آسیب های بزرگی به استان چهارمحال و بختیاری شود. از نمایندگان انقلابی انتظار داریم تا کمک کنند تا در فضای منطقی و عقلانی موضوع آب مدیریت شود و از پرداختن به مباحث انتخابیه پرهیز شود.

علی نیکزاد ثمرین در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: هیچ استانی برای استان دیگری تصمیم نمی گیرد، بنابراین تقاضا داریم چنین مباحثی مطرح نشود و آب به صورت ملی مدیریت می شود و باید اجازه داد کشور در مورد آب تصمیم بگیرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet