هدر اصلی
1399/12/04 18:42:27
سرویس صحن
خانه ملت گزارش می‌دهد؛

دومین و سومین نشست بررسی جزئیات لایحه بودجه؛ از حذف ارز 4200 تا اصرار بر سهمیه بندی فعلی بنزین

نمایندگان در نشست علنی عصر امروز جزئیات لایحه اصلاحیه بودجه سال ۱۴۰۰ را مورد بررسی قرار دادند.
دومین و سومین نشست بررسی جزئیات لایحه بودجه؛ از حذف ارز 4200 تا اصرار بر سهمیه بندی فعلی بنزین نمایندگان در نشست علنی عصر امروز جزئیات لایحه اصلاحیه بودجه سال ۱۴۰۰ را مورد بررسی قرار دادند. https://cdn.icana.ir/d/019/202102109347017406.jpg دومین,و,سومین,نشست,بررسی,جزئیات,لایحه,بودجه؛,از,حذف,ارز,4200,تا,اصرار,بر,سهمیه,بندی,فعلی,بنزین Icana

خبرگزاری خانه ملت- سرویس صحن؛ دومین نشست بررسی لایحه بودجه 1400 در خانه ملت، ظهر امروز( دوشنبه 4 اسفندماه) ساعت  14 و 11 دقیقه با حضور 148 نفر از نمایندگان و به ریاست دکتر قالیباف آغاز شد. مجلسی‌ها در نشست علنی صبح امروز بیانیه شب گذشته ایران و آژانس انرژی اتمی درباره بازدید سرزده بازرسان آژانس اتمی از تاسیسات هسته‌ای را بررسی و در نهایت با ارسال گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در رابطه با تخلف دولت در اجرای قانون راهبردی به قوه قضائیه موافقت کردند.

پیش از این نیز مجلس نشینان در روز گذشته موضوعاتی همچون سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی، نحوه برداشت دولت از منابع حساب ذخیره ارزی، میزان درآمدهای نفتی، اختصاص معادل ریالی ۴ میلیون تن مواد اولیه قیر vb برای راه‌های روستایی، شرایط خصوصی‌سازی بنگاه‌های دولتی را تعیین تکلیف کردند.

 

ایراد تذکرات شفاهی؛ اجرای قانون اقدام راهبردی محور اصلی تذکرات

تذکرات شفاهی نمایندگان

با آغاز نشست، نمایندگان مردم در خانه‌ملت به طرح تذکرات شفاهی خود پرداختند.

    -کمیسیون اصل ۹۰ شیوه غلط دولت در اجرای قانون لغو تحریم‌ها را بررسی می‌کند

پژمانفر در تذکر شفاهی خود، گفت: با وجود اعلام صریح مواضع مجلس، افکار عمومی و صدا و سیما، بیانیه مشترک به عنوان تفسیری برای نظر مجلس عنوان شده است در حالی که ما کسی را برای تفسیر قانون آزاد نگذاشته‌ایم و اگر نیاز به تفسیر قانون وجود داشته باشد، بر عهده مجلس است.

  - مجلس در اجرای مصوبات خود با هیچ کسی تعارف ندارد

احمدی بیغش ضمن قدردانی از نمایندگان مجلس که تقریبا همه به اتفاق، مصوبه صبح را امضا کردند و نشان دادند که با هیچ کسی حتی شخص اول اجرایی مملکت تعارف ندارند، گفت: هرکسی بخواهد از قانون تخطی کند و به مردم ایران دهن کجی کند قطعا باید با آن برخورد کرد.

 -   بیانیه سازمان انرژی اتمی دهن کجی به ملت و مجلس بود

غلامرضا شریعتی اندراتی نماینده مردم بهشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: بیانیه مشترک سازمان انرژی اتمی و آژانس بین المللی انرژی اتمی دهن کجی آشکار به ملت و مجلس بود.

 -مجلس از قانون مصوب خود ذره‌ای عقب نخواهد نشست​

احمد دنیامالی نماینده مردم بندرانزلی در مجلس گفت: مجلس از قانون مصوب خود ذره‌ای عقب نخواهد نشست و دولت هم باید به قانون تمکین کند.

 -قوه قضائیه، قاضی پرونده تخلف دولت در موضوع اجرای قانون لغو تحریم ها را تعیین کند

عباس گودرزی نایب رئیس کمیسیون اجتماعی خواستار تعیین قاضی برای رسیدگی به پرونده تخلف دولت در موضوع اجرای قانون راهبردی برای لغو تحریم ها و برخورد با متخلفان شد.

  -دنیامالی: ترتیب بیان نظرات مخالفین در بررسی بودجه رعایت شود

احد آزادی خواه نماینده مردم ملایر گفت: لوح مقابل وکلای مردم باید برخط باشد و پیشنهاد دهنده که قرار است پیشنهادش مطرح شود، باید سریعاً بارگذاری شود و مخالفان و موافقان بتوانند تصمیم گیری کنند و نظر بدهند. قسمت انفورماتیک مجلس هنوز سامان خودش را پیدا نکرده است، لطفا به این موضوع رسیدگی شود. تا الان که قرار است چاپ و تکثیر انجام نشود، باید بتوانیم از امکانات سیستم های انفورماتیک استفاده های لازم را ببریم.

احمد دنیامالی نماینده مردم بندر انزلی در مجلس نیز افزود: براساس آیین نامه داخلی اگر در یک موضوعی، مخالف وجود نداشت، موافق هم نمی تواند صحبت کند، این امری طبیعی است، اما الان وقتی مخالفین زیادی ثبت نام می کنند، یک نفر که قرعه کشی انتخاب می شود اجازه ندارد حقوق دیگران را زیر پا بگذارد. علی رغم اینکه می دانم هیات رئیسه می خواهد برای رسیدگی به بودجه زمان را برسانند ، اما خواهش می کنم که آیین نامه را رعایت کنید. اگر در جایی تعداد زیادی مخالف وجود دارد، یک نفر که اسمش در قرعه کشی در می آید و انصراف داده است، براساس آیین نامه نفر دوم را جایگزین کنید.

 

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی

در ادامه جلسه امروز، تذکرات کتبی نمایندگان خطاب به مسئولان اجرایی کشور توسط علی کریمی فیروزجائی قرائت شد.

متن کامل تذکرات کتبی نمایندگان را اینجا بخوانید.

پس از طرح تذاکرات نمایندگان بود، که پارلمان وارد دستور کار خود یعنی بررسی جزئیات لایحه بودجه سال آینده شد و نوبت به بررسی پیشنهادات نمایندگان درباره این بخش رسید.

این جلسه، برخلاف نشست صبح مجلس درباره تخلف دولت در اجرای قانون راهبردی به قوه قضائیه از نظم بیشتری برخوردار است و نمایندگان اندکی میان راهروهای میان کرسی‌های سبز رنگ پارلمان در رفت و آمدند یا در جایگاه هیات رئیسه به تبادل نظر می‌پردازند.

گام مهم بهارستان برای مقابله با رانت‌خواران؛ تعیین تکلیف سرنوشت ارز 4200 تومانی در سال آینده

اما اتفاقات مهم صحن علنی عصر امروز از جایی شروع شد که نمایندگان به سراغ بررسی ردیف (4) بند (ب) تبصره (1) ماده واحده این لایحه رفتند، ردیفی که درباره تعیین تکلیف سرنوشت ارز 4200 تومانی در سال آینده است. در این مصوبه برای مقابله با رانتخواران و الزام دولت به مدیریت ارز ۴۲۰۰تومانی، سقف ۸ میلیارد دلاری برای تأمین ارز واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی را تعیین کردند، از سوی دیگر قوه مجریه باید در ۱۴۰۰ به تدریج ارز دولتی را حذف کند.

 

نرخ سوخت واحدهای صنعتی و پالایشگاهی برای سال ۱۴۰۰ مشخص شد

دولت مکلف به تامین هزار میلیارد تومان بدهی ناشی از عدم واگذاری تعاونی ها شد

 

ارجاع موضوع کمک مالی دولت به دستگاه‌های مختلف به کمیسیون تلفیق

دکتر قالیباف در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال 1400 در خصوص ارجاع بند (و) تبصره (2) ماده واحده به کمیسیون تلفیق بودجه درباره رد بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی، گفت: قانون در این خصوص صراحتا مشخص نیست و میزان رد بدهی‌ها در این بند به خوبی تعیین نشده است. در جایی از این بند صحبت از همسان‌سازی و سایر موضوعات شده که دارای نکات و همچنین ایراداتی است.

 

در میانه بررسی و تصویب پیشنهادات نمایندگان و ردیف‌های بودجه در بخش درآمدی، برخی پیشنهادات وکلای ملت هم در صحن علنی با در بسته مخالفت‌ها روبرو شد؛ گاه به رای گذاشته می‌شد و نمایندگان مخالفت می‌کردند و گاه هیئت رئیسه مجلس پیشنهادات را مغایر برنامه ششم توسعه اعلام و از دستور خارج می‌کرد و این موضوع در برخی مواقع اعتراض پیشنهاددهندگان را برمی‌انگیخت. 

اصرار مجلسی‌ها بر سهمیه بندی قبلی بنزین

از حواشی قابل توجه امروز خانه ملت می‌توان به پیشنهاد مالک شریعتی درباره بنزین اشاره کرد که حول و حوش ساعت 17 مطرح شد، با طرح این پیشنهاد هیاهویی به پاشد، پیشنهاد بنزینی مذکور ناظر بر این بود که برای هر عضو خانواده‌های فاقد خودرو، سهمیه 15 لیتری بنزین در نظر گرفته شود. پس از طرح این پیشنهاد گعده‌های وکلای ملت در گوشه و کنار صحن تشکیل شد، برخی نمایندگان همچون شمس الدین حسینی، رشیدی و... در راهروهای باریک میان صندلی‌ها در حال بحث و تبادل نظرند. از گوشه و کنار صحن صدای مخالفت و موافقت با این پیشنهاد به گوش می‌رسد.

پس از دفاع مالک شریعتی از پیشنهاد بنزینی خود و صحبت نماینده مخالف و موافق، زمانی که پورمحمدی معاون نوبخت برای طرح نظر دولت به پشت تریبون می‌رفت، امیرآبادی به دلیل اینکه این پیشنهاد، قرار بود از مهر سال آینده اجرایی شود به مزاح خطاب به وی، گفت: «پشت تریبون بیایید، می خواهید برای دولت آینده صحبت کنید».

پس از تبادل نظر بسیار، وکلای مردم در خانه ملت با رأی مخالف به این پیشنهاد در حقیقت تغییر نحوه سهمیه‌بندی یارانه بنزین را به زمان دیگر و با کار کارشناسی بیشتر موکول کردند.

در نهایت پس از  4 ساعت از شروع جلسه علنی عصر پارلمان، زنگ پایان نشست علنی مجلس شورای اسلامی راس ساعت 18و 01دقیقه به صدا درآمد تا وکلای مردم در خانه ملت به منظور بررسی جزئیات لایحه بودجه ساعت 19مجددا در پارلمان گردهم آیند.

 

تصمیمات بهارستان‌نشینان در سومین نشست بررسی جزئیات بودجه؛ اجازه انتشار ۳۵ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی برای سرمایه‌گذاری در طرح های نفت

زنگ سومین نشست غیرعلنی مجلس در حالی ساعت 19 و  11 دقیقه به صدا درآمد که امیرحسین قاضی زاده هاشمی ریاست جلسه را برعهده داشت و  170نفر از نمایندگان در صحن علنی حاضر بودند.

به محض شروع نشست علنی موسوی لارگانی اعلام وصول ۹ سوال ملی نمایندگان از وزرای دولتی درباره رشد قیمت خودروها، جلوگیری از خروج اساتید از کشور، عدم اجرای ماده 25 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار درخصوص واحد تولیدی، صنعتی و کشاورزی در زمان کمبود برق، علت اعمال نفوذ معاون وزیر کشور در انتخابات مجمع پنجم هلال احمر و... را قرائت کرد.(متن خبر را اینجا بخوانید)

در ادامه نشست علنی شامگاه مجلس، خانه ملت وارد دستور کار خود یعنی بررسی جزئیات لایحه بودجه سال آینده و رسیدگی به پیشنهادات نمایندگان درباره الحاق بندهای پیشنهادی به تبصره 2 شد.

 

مجوز مجلس به دولت برای دریافت تسهیلات تأمین مالی خارجی تا سقف ۳۰ میلیارد دلار

یکی از مصوبات مهم امشب نمایندگان تعیین سقف دریافت تسهیلات تأمین مالی خارجی (فاینانس) برای طرح‌های دولتی و غیردولتی بود کخه وکلای ملت در خانه ملت این تسهیلات را معادل ۳۰ میلیارد دلار تعیین کردند.

 دولت مکلف به واگذاری اموال دولتی جهت تأمین کسری معافیت پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی تا میزان ۵ کارگر شد

دیگر پیشنهاد مجلس‌نشینان مکلف کردن دولت نسبت به واگذاری اموال دولتی جهت تأمین کسری معافیت پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی تا میزان ۵ کارگر بود که علی اصغر باقرزاده آن را مطرح کرد. ور در دفاع از پیشنهاد خود می‌گوید تأمین اجتماعی باید بتواند برای سال آتی خود برنامه داشته باشد و این قانون باعث می‌شود دست این نهاد برای کمک به کارفرمایانی که تا میزان 5 نفر کارگر دارند باز باشد.

دولت مجاز به دریافت تسهیلات تا ۵ میلیارد دلار از روسیه جهت طرح های تملک دارایی شد

مجوز مجلس به دولت برای تأمین سهم ۱۵ درصد فاینانس برای طرح های ریلی از صندوق توسعه

ساعت از 20 گذشته بود که نمایندگان وارد تبصره 4 شده و آن را تصویب کردند، خانه ملت در این تبصره دولت را مجاز به تأمین سهم ۱۵ درصدی خود در تسهیلات تأمین مالی خارجی از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌های ریلی کرد. همچنین براساس تصمیم مجلسی‌ها منابعی که از محل منابع صندوق توسعه ملی تبدیل و تسعیر به ریال می‌شود، با نرخ سامانه معاملات الکترونیکی (ets)  محاسبه خواهد شد.

 

یاد شهیدان مطهری و مفتح گرامی داشته شد

در جریان بررسی پیشنهاد محمدمهدی مفتح در تبصره 5 بود که پورمحمدی در مخالفت با وی، نماینده تویسرکان را به جای مفتح، سهوا مطهری خواند و قاضی‌زاده هاشمی که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت، این اشتباه را متذکر شد و یاد شهیدان مطهری و مفتح را گرامی داشت.

 


شهرداری ها مجاز به انتشار ۸ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی برای اجرای طرح های ریلی شدند
شرکت های دولتی مجاز به انتشار ۶۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مالی برای اجرای طرح‌های دارای توجیه فنی و اقتصادی شدند

در ادامه نشست امشب نمایندگان مردم در مجلس شرکت های دولتی را مجاز به انتشار ۶۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مالی برای اجرای طرح های دارای توجیه فنی و اقتصادی کردند.


انتشار ۲ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی از سوی دولت جهت تکمیل فضای آموزشی، پرورشی و ورزشی

انتشار ۳۵ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی برای سرمایه‌گذاری در طرح های نفت و گاز

یکی دیگر از مصوبات مهم امشب بهارستان نشینان انتشار 35 هزار میلیارد ریال اوارق مالی برای سرمایه گذاری در طرح های نفت و گاز بود. همچنین براساس تصمیم وکلای مردم در خانه ملت، دولت برای بازپرداخت اصل و سود اوراق سررسیدشده در سال 1400 تـا معــادل ده هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی ریالی بر اساس مقررات موضوعه منتشر کند.


مردم سی سخت باید در رفتار و عملکرد مسئولان همدردی و صداقت را با تمام وجود لمس کنند

در انتهای نشست امشب بهارستان مهدی روشنفکر نماینده مردم دنا در مجلس با اشاره به خسارات وارده به شهر سی سخت در زلزله اخیر گفت: مردم اعم از غنی و فقیر دچار آسیب های روحی و روانی شدید شده اند و تنها راه کاهش این صدمات روحی ایجاد امید و اعتماد عمومی در میان زلزله زدگان است.


در نهایت پس از 2 ساعت و 30 دقیقه جلسه علنی قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس زنگ پایان نشست علنی نوبت سوم امروز را ساعت 21 و 13 دقیقه به صدا درآورد. جلسه بعدی پارلمان فردا صبح رأس ساعت 7:45 با ادامه دستور کار بررسی جزئیات لایحه بودجه 1400 برگزار می‌شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet